fbpx

Hamilelikte Ağız Yarası Neden Olur?

22.01.2022
888
Hamilelikte Ağız Yarası Neden Olur?

Hamilelikte ağız yarası çoğu kadının yaşadığı ve gerçekten rahatsız edici bir durumdur. Ağız içindeki yaralar evde doğal yöntemler ile süreci atlatmaya çalışılmalıdır. Kişisel müdahaleler yeterli gelmediğinde bir diş doktoruna gidilerek muayene olunabilir.

Ağız yarası oluşumu hormonal nedenler başta olmak üzere, düzensiz beslenme, susuz kalma, alerjik nedenler dolayısıyla olabilmektedir.

Hamilelikte ağız yarası çoğu durumda kendiliğinden kaybolur. Ancak ağızdaki yaralar anne adayının beslenmesine engel oluyorsa uzman bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

Hamilelikte Ağız Yarası Neden Olur?

Hamilelikte ağız yarasının sebebi, hamileyken kadın vücudunda oluşan hormonal değişikliklerdir. Hamile kadının ruh halindeki ani değişiklikler de ağız içi yaraların oluşmasına neden olur.

Hamilelikte ağız içi yarasının genel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Stres, gerginlik ve huzursuzluk ağız yaralarında baş etkilerindendir.
  • Vücudun vitamin, mineral yetersizliği,
  • Alerjik reaksiyonların etkisi,
  • Belirli yiyecek ve içeceklere karşı oluşan hassasiyetlik,
  • Uçuk virüsünün varlığı.

Hamilelikte Ağız Yarası Ne İyi Gelir?

Hamileyken ağız yarasını önlemenin yolları kişisel birkaç teknik ile sağlıklı hale getirilebilir. Ağız için uçuk veya yaraların giderilmesinde en etkili yöntem karanfil çiğnemektir. Aynı zamanda ağız gargarası ağız içindeki yaralarını tedavi edici teknikler arasındadır.

Hamilelikte ağız yarasını gidermek için bireysel yöntemler

Hamilelikte ağız yarasını gidermek için bireysel yöntemler bitkisel işe yarayacaktır.

Hamilelikte ağız yarası giderebilmek için karanfil bitkisi kullanılabilir. Ağız içi yaralar zamanla ağrı ve sızıya neden olabilir. Böyle bir durumda bir miktar karanfili ağrıyan bölgeye konabilir. Bunun yanı sıra karanfilin yağı çıkarılarak elde edilen öz ağrı yapan bölgeye sürülerek bekletilebilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Okunacak Dualar Nelerdir?

Aloe vera bitkisinin ağrı ve sızıyı kesme de önemli bir faydası olduğu tespit edilmiştir. Ağrıyan ağız içi yaraları hafifletebilmek için bir pamuk ile problemli alana aloe vera uygulaması yapılabilir. Günde 1 kere yara üzerine uygulandığında fayda edecektir.

Ağız gargarası

Bir bardak su içerisine tuz katıp karıştırılarak yutmadan ağız içerisinde en az 15 saniye çalkalayarak tükürülmelidir. Gün içerisinde tekrar ederek yaraların neden olduğu acılar hafifletilebilir. Bu gargara ağız yaralarının sönmesini de sağlayacaktır.

Hindistan cevizi

hamilelikte agiz yarasi
Hamilelikte ağız yarası

Hindistan cevizi, ağız yaralarını giderebilecek bir etken maddeye sahiptir. Doğal olduğu için rahatlıkla anne adayı tarafından kullanılabilir.

Bir kabın içerisine bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve bir miktar sıvı yağ eklenir. Sıvı yağ miktarı bir çorba kaşığını geçmemelidir. Karıştırıldıktan sonra yaklaşık 15 ile 30 saniye ağızda gargara yapıldıktan sonra tükürülür.

Bitkilerin iyileştirici etkileri ağız yaralarına büyük katkı sağlar. İlerleyen seviyede farklı ve doğal ürün arayışında bulunanlar; rezene ya da yeşil çay gibi bitkileri tüketmemeye dikkat etmelidirler. Bu bitkiler hamilelik süreci boyunca bebek için büyük bir riski taşırlar.

Hamilelikte Ağız Yarası Tedavi Yöntemleri İşe Yarar mı?

Hamilelikte ağız problemi için yapılabilecekler ileride oluşabilecek daha ağrılı bir sürece geçiş yapmadan alınabilecek önlemleri içerir. Evde uygulanabilecek yöntemler ağrıyı hafifletebilir, ancak kesin bir çözüm yolu değildir. Ağız yarası tedavisi uzman doktor tarafından inceleme yapılarak gerçekleştirilmelidir.

Bu süreçte anne adayının kendisini daha iyi hissetmesine, vücudun kaybettiği direnci kazanmasına ve ağız içi yaraların iyileşmesini sağlayacak besinler tüketmesi de önerilir. Özellikle B12, Demir, D vitamini ve Folik asit gibi vitamin ve minerallerin sıklıkla tüketilmesi bağışıklığı kuvvetlendirir ve bağışıklık düşüşünden kaynaklı ağız içi yaraların giderilmesini sağlayabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Yastığı Ne Zaman Kullanılır?

Hamilelikte Aft Hastalığı

Hamilelikte ağız aftı halk dilinde ülser olarak bilinir. Ağız içerisinde damak kısmında yumuşama, diş etinde ve dudak içlerinde minimal boyutta küçük kabarcıklar oluşur. Herhangi bir şekilde başka birine bulaşma riski bulunmaz, ancak yemek yerken ve konuşurken kişiyi oldukça huzursuz eder. Ağız yarasından farkı ağrı ve acısı daha yoğun hissedilebilir.

Hamilelikte Ağız Yarası Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte ağız yarası çoğu zaman kendi kendine geçebilir ve bunlar bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ancak anne adayının ağız içi yarasının nedeni mantar ise, bu mantar doğumdan sonra bebeğe geçebilir.

Aynı şekilde, hamilelikte ağız yarasının nedeni uçuk mikrobuysa, bu uçuk virüsü doğumdan sonra bebeğe geçerek bebeğin de uçuk olmasına neden olabilir.

Dikkate alınmayan ve önemsenmeyen ağız içi mantar ve uçuklar ileri seviyede çocuk için risk oluşturabilir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında hafiflemeyen ağız içi yaralar muhakkak ki bir doktor tarafından incelenmeli ve tedavi edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.