fbpx

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Ne Zaman Başlar?

19.01.2022
1.182
Hamilelikte Ağız Kuruluğu Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte ağız kuruluğu probleminin başlangıcı, gebeliğin ilk günlerinde olabilmektedir. Anne adayının vücudunda yaşadığı hormonal değişiklikler, ağız ve diş sağlığına olumsuz olarak etkiler. Vücut direncini ve kuvvetini yitireceği ve hormonlarında değişiklikler yaşayacağı için kemik sağlığında ağız ve diş problemleri, ağız kurulukları, ağız yaraları, diş eti hastalıkları kanamaları görülebilir.

Hamilelikte ağız kuruluğu nedeni yalnızca hormonlardaki dengesizlikler değildir. Çok az su tüketen anne adaylarında ve özellikle gece uyku problemi yaşayan hamile kadınlarda da bu duruma rastlanılır.

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Hamilenin ağız kuruluğunun sebebi anneden bebekten dış çevreden kaynaklanan pek çok etki söz konusudur. Ancak, hamile kadınlarda ağız kuruluğu çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Hamile kadın ağız kuruluğu nedeniyle aşağıdaki problemleri yaşayabilir:

Dehidrasyon

Hamile kadınların bebeğin gelişmesine yardımcı olmak için daha fazla suya ihtiyacı vardır. Bu, özellikle ilk kez hamileyseniz daha fazla olabilir, ancak her gün daha fazla su içmek dehidrasyonu önleyebilir ve ağız kuruluğu semptomlarını hafifletebilir.

Uyku problemleri

Hamilelikte ağız kuruluğu uykusuzluk, uykuya dalma güçlüğü, horlama ve uyku apnesi gibi bir takım uyku sorunlarına neden olabilir. Bu son iki durum ağzın açık kalmasına neden olabilir, bu da ağzı kurutur ve tükürük üretimini zorlaştırır.

Ayrıca, hormonlardaki değişiklik aslında boğaz ve burunda daralmaya neden olabilir ve bu da solunum problemlerine neden olur.

Hamileyken ağız kuruluğu yaşıyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla hormonal değişiklikler ve artan su ihtiyacıdır.

Anne adayının ağız kuruluğu yaşamasına neden olan durumlar şunlardır:

 • Farklı bir sürece giriş yapan anneye adayındaki hormonal değişiklik ağız içinde tükürük salgısının istendiği oranda oluşmamasına neden olur.
 • Suyun vücuda ihtiyacı arttıkça ağız kuruluğu da artar. Dehidrasyona uğrayan vücut bu süreçte ağız kuruluğu ile kendini gösterir.
 • Geceleri yaşanan uyku problemleri, özellikle ağız bölgesinde kuruluğa ve nefes alıp vermede problemlere neden olur.
 • Ağız içerisinde farkında olmadan mantar enfeksiyonu yaşanabilir. Bu hamilelik dönemindeki anne için halk arasında pamukçuk hastalığı olarak adlandırılır. Bu durum uzun süreli ağız kuruluğuna ve bazen tat duyusunda azalmalara etki edebilir.
 • Kan şekeri seviyesi düşen anne adaylarında, özellikle diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerde ağız kuruluğu sıklıkla görülebilmektedir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Boş Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Anne adayında burun tıkanıklığı olması da hamilelikte ağız kuruluğuna neden olur. Gece yatarken burnun tıkalı olması nedeniyle kadın ağızdan nefes almak zorunda kalacak ve bu durum aşırı derecede ağız kuruluğuna neden olacaktır.

Hamilelikte burun tıkanıklığı nedeniyle ağız kuruluğu yaşıyorsanız en iyi seçenek, burun bandı kullanmak olabilir. Bu gece boyunca burundan nefes almanızı kolaylaştıracaktır.

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Bebeğe Zarar Verir Mi?

hamilelikte agiz kurulugu
Hamilelikte ağız kuruluğu

Çoğu zaman hamilelikte ağız kuruluğunun bebeğe zararı bulunmamaktadır. Genellikle annenin hamilelik süreci boyunca yaşayacağı ağızda tat değişikliği, mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkiler gibi ağzın kuruması da görülebilir.

Hamilelikte ağız kuruluğu yaşanması durumunda anne adayı bilinçsiz ilaç kullanırsa bebeğe zarar verebilir. Doktor kontrolü olmadan ilaç kullanılmaması gibi anne adayı süreci sağlıklı geçirebilmek için alacağı önlemlerle hem kendi sağlığını hem bebeğin sağlığını korumaya devam edebilir.

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Kaçıncı Hafta Başlar?

Hamilelikte ağız kuruluğu, gebeliğin ilk günlerde kendini fark ettirmeye başlayabilir. Yeni bir sürece giren vücut ağız kuruluğu şikâyeti ve bunun yanında dil ve damakta acılık gibi kendini gösterebilir.

Hamilelikte ağız kuruluğu ilk günlerde yoğun olarak karşılaşıldığı gibi yaklaşık 7.aya gelindiğinde tekrar görülebilir. Hamileliğin orta evrelerinde daha rahat bir süreç yaşanırken, gebeliğin sonuna yaklaşılırken ağız kuruluğu problemi yeniden ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

Hamilelikte ağız kuruluğunu gidermek içinev içerisinde uygulanacak bazı önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleri fayda sağlayacaktır. Hamilelikte ağız kuruluğunu geçirebilmek için dikkatli davranılmalıdır. Gün içerisinde hamile adayının sürekli olarak vücudunun su dengesini yitirmesi söz konusu olabildiğinden, hamileyken en az 3 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Belirli aralıklar ile sıvı dengesini sağladığında, ağız kuruluğu problemi yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Ağızda Metal Tadı Neden Olur?

Ağız kuruluğu hangi hastalıklarla beraber görülür?

Hamileyken ağız kuruluğu rahatsızlığı farklı semptomlarla beraber görülebilir. Bazı kadınlar hamilelikte ağızda metalik tat hissedebilir.

Ağız kuruluğunun yanında fark edilebilecek çeşitli belirtiler şunlardır:

 • Ağız içi yaralar, ağız apsesi,
 • Diş çürükleri,
 • Konuşmada zorlanmak,
 • Nefes alıp vermede sıkıntı yaşamak,
 • Boğaz bölgesinde ağrı ve yanma hissi,
 • Yiyecekleri tüketirken yutkunmakta zorluk çekmek,
 • Tat alma ile ilgili oluşan problemler,
 • Ses seviyesinde ki kısıklık.

Hamilelikte Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

hamilelikte agiz kurulugu nedenleri
Hamilelikte ağız kuruluğu nedenleri

Hamilelikte ağız kuruluğu için rutin düzendeki davranışlar değiştirilebilir. Vücudun yeni alıştığı bu süreçte vücut dengesi sağlanmaya çalışılır.

Hamilelikte ağızda acı tat veya ağız kuruluğu yaşıyorsanız, yalnız olmadığınızı unutmayın.

Hamilelikte ağız kuruluğu problemi yaşayanlara fayda sağlayacak öneriler şunlardır:

 • İçecekleri oda sıcaklığında için,
 • Aşırı sıcaklıklarda aşırı miktarda sudan kaçının,
 • Gazlı içeceklerden kaçının,
 • Şekersiz içecekleri tercih edin,
 • Yemek sırasında su için,
 • Şekersiz sakız çiğneyin,
 • Alkolsüz gargara yapın,
 • Gün içerisinde düzenli olarak su tüketmek,
 • Özellikle yaz mevsiminde soğuk su ve buz küpleri ağzın dengesini yerine getirebilir.
 • Özellikle gün içerisinde burnundan nefes alınmaya çalışın.
 • Vücudun sıvı dengesini kazanabilmesi için sulu gıdalar, çorba ve doğal meyvelerden elde edilen meyve suyu tüketilebilir.
 • Çay, kahve gibi kafein barındıran ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Düzenli olarak dişleri fırçalamak ağız bakımına sağlıklı bir şekilde devam etmek fayda sağlayabilir.
 • Ara ara odalar havalandırılmalı; nem, küf ya da toz oluşumu giderilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.