Hamileyken

Hamilelikte Abur Cubur Yemek Zararlımı?

20.11.2021
361
Hamilelikte Abur Cubur Yemek Zararlımı?

Hamilelikte abur cubur yemek zararlımı anne adaylarının bu dönemde en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Hamileyken yenen her şey bebeğe geçtiği için bu konu dikkate değer gerçekten de.

Hamilelikte abur cubur yemek zararlıdır ve yenmemesi gerekir. Hamilelik döneminde beslenmeye özen göstermek çok önemlidir. Günlük alınması gereken kalori miktarından, vitamin değerlerine kadar dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelikte abur cubur yemek ile ilgili sınırlamalar sağlıklı anne ve çocuk gelişimi için gereklidir. Mutlaka alınması gereken besin gruplarına yer vermek gerekir. Hamilelikte beslenme nitelikle ilgilidir. Alınan besinlerin yüksek kaliteli olması şarttır.

Anne adayında hamilelikle beraber çok sayıda belirti görülmeye başlar. Yenilen yemekler bu belirtilerin daha şiddetli olmasına neden olabileceği gibi daha rahatlatıcı seviyede olmasını da sağlayabilir. Hamilelikte abur cubur yemek konusunda kadınlarda aşırı istek olabilse de mümkün olduğunca yenmemesi tavsiye edilir.

Hamilelikte Abur Cubur Yemek Zararlı Mıdır?

Hamile kadınların ortalama bu dönemde 11 ile 14 kg arasında alması beklenir. Alınması gerekenden az ya da fazla kilo almak çeşitli sorunlara neden olacağından tavsiye edilmez. Hamilelikte abur cubur yemek anne adayının fazladan kilo almasına neden olacağı için tavsiye edilmez.

Yapılan birçok araştırma, gebelikte abur cuburu fazla yiyen annelerin bebeklerinde, alerjiye bağlı astım riskinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Abur cuburlar, işlenmiş gıdalar ve fast food yiyecekler, anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Hamilelikte Abur Cubur Yemek Neden Zararlıdır?

Hamilelikte abur cubur yemek anne ve bebek için zararlı olabilir. Hamileyken fasfood yiyecekler ve cips yemek veya kola içmek vb. abur cubur olarak değerlendirilebilir.

hamilelikte abur cubur yemek zararli midir
Hamilelikte abur cubur yemek zararlı mıdır

Hamilelikte abur cubur yemek anne adayının vücudunda fazla miktarda şeker birikmesine neden olur.  Bu fazla biriken şeker de plasenta yolu ile bebeğe geçer. Bu durumda gestasyonel diyabet, yani gebelik şekeri riskinde artış meydana gelebilir.

Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin ilk aylarında beslenme az ama sık olmalıdır. İlk 3 ay folik asit takviyesi almak önerilmektedir. Gebeliğin bu döneminde koku hassasiyeti vardır ve mide bulantıları olabilir. Bu nedenle tuzlu yiyecekler ve baharatsız besinlerin yenmesi tavsiye edilir. Yağsız ve kokusuz olan atıştırmalıklar görülen mide bulantılarının bastırılmasına yardımcı olur. İyi beslenme sayesinde görülen şikayetler azaltılabilir ve kontrol edilebilir. İlk aylarda şu besinlere muhakkak yer verilmesi gerekir:

  • Kırmızı et,
  • Süt ve süt ürünleri,
  • Balık.

Eğer anne adayında bu ürünlere karşı hassasiyet varsa, zorlanılmamalıdır. İlk 3 ay boyunca anne adayının yediği şeyler bebeği doğrudan etkilemeyecektir. Bu durum sonraki safhalarda ortaa çıkar. Yani bu dönemde özel bir çaba olmasına gerek yoktur. Sadece kırmızı et olarak salam ve sosis gibi paketlenmiş gıdalardan kaçınılması gerekir.

Hamilelikte İlk 3 Aydan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte ilk 3 ay sonrasında beslenme hormonların da düzene girmesiyle birlikte kolaylaşır. Anne adayı bu süreçte hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahat eder. Anne adayı bu süreçte kalori alımını 2 bin 200 kaloriye kadar çıkarabilir. Ancak kalori sayımı yapılmasına gerek yoktur. Ortalama değerler de yeterli olacaktır.

Beslenme düzeninin iyice kontrol altına alınmış olması gerekir. 3 ana öğünle beraber 3 tane de ara öğün yapılması iyi gelecektir. Hamilelikte beslenmede ara öğün yaparken süt ve yoğurt gibi kan şekerini dengeleyen besinler tercih edilebilir. Açlık hissini bastırmaya yardımcı besinleri tercih etmek önem taşır.

Hamile Beslenmesinde Süt ve Süt Ürünleri Tüketilmeli midir?

Hamilelikte süt ve süt ürünleri tüketimi bütün anne adayları için gereklidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken istisnai bir durum vardır. Anne adayları süt ve süt ürünlerine karşı hassassa dikkatli olmalıdır. Genel insanlar için faydalı olan bir besin alerjisi olan, sindirim hassasiyeti olan bir insan için iyi olmayabilir. Bu nedenle eğer kişi söz konusu besinleri tükettikten sonra rahatsızlık duyuyorsa, bu besinleri tüketmeye zorlamamalıdır.

Bu durum diğer besinler için de geçerlidir. Eğer aksi bir durum yoksa günde bir bardak süt içmek faydalıdır. Bir kâse yoğurt tüketmek de iyi gelecektir. Bu ürünlerin içinde kalsiyum oranı zengin miktarda bulunur.

Hamilelik Döneminde Kırmızı Et Tüketilmeli midir?

hamilelikte kirmizi et tuketimi
hamilelikte kırmızı et tüketimi

Hamilelik döneminde kırmızı et tüketimi olmazsa olmazlar arasında yer alır. Anne karnında bebeğin büyümesinden tutun da kasların gelişimine kadar kırmızı etin içinde yer alan besin maddelerinin önemli yeri vardır. Kırmızı et en önemli protein kaynakları arasında yer alır. Bir haftada en az 2 kere yenmesi gerekir. Pişirildiği zaman mümkünse fırınlanmalıdır.

Kızartmadan kaçınmak gerekir. Kırmızı etin içinde sodyum, su, kalsiyum, çinko ve demir de yüksek oranda bulunmaktadır. Az pişmiş olan etler hamilelik döneminde tercih edilmez. Şarbon açısından etlerin iyi pişmesi gerekir. Yanında salatayla tüketilebilir.

Hamilelik Döneminde Balık Tüketilmeli midir?

Hamilelik döneminde balık tüketimi omega 3 ve omega 6 yağlarının karşılanması açısından önemlidir. Bebeğin beyin ve göz gelişimine destek olur. Haftada 350 gramdan fazla balık tüketilmemelidir. Çünkü balık içindeki cıva oranı zehirlenmeye neden olabilir.

Hamilelikte beslenme sırasında suşi, midye ve uskumru gibi cıva değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmez. Çinko ve cıva değerinin yüksek olması zararlı kabul edilir. Balık yanında bol miktarda salata tüketimi uygundur.

Sonuç olarak, hamilelikte abur cubur yemek anne ve bebek için zararlı olabildiğinden tavsiye edilmez. Hamilelik beslenme düzenine dikkat edilmesi gereken bir dönem olduğu unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.