fbpx

Hamilelikte 9.Ayda Neler Olur?

30.11.2021
812
Hamilelikte 9.Ayda Neler Olur?

Hamilelikte 9.ay, 37. haftadan 40. haftaya kadar olan gebeliğin son dönemidir. Gebelik dönemi boyunca anneler, gelecek olan oğlu veya kızıyla tanışmak için endişeli ve biraz da sabırsızlanırlar.

Hamilelik, bebek için hem fiziksel hem de zihinsel bir hazırlık aşamasıdır. Bebeğinizin dünyaya gelip sizinle tanışmaya hazır hissetmesi genellikle 9 ay sürer.

Hamileliğin dokuzuncu ayı, yani hamileliğin son ayı hakkında her şeyi bilmek sizi doğuma hazır hissettirmeyi sağlar.

7. aydan veya 3. trimesterin başlangıcından itibaren hamile kadının kasılmalar hissetmesi mümkündür. Braxton adı verilen sahte kasılmaları doğum kasılmalarından ayırt etmeyi bilmek için aralarındaki süreyi bilmek gerekir.

Doğru tanımlamada size yardımcı olmak için gerçek doğum sancısı ve yalancı sancının aralarındaki farkı ve hamilelikte 9.Ayda neler olur açıklayacağız.

Hamilelikte Son Ay Doğum Belirtileri

Hamileyken kadının vücudu hormonal ve fiziksel değişikliklere uğrar. Hamilelikte 9.ayda da doğumun yaklaştığının işareti olabilecek bazı değişiklikler olur.

Genellikle hamileliğin 7. ayından itibaren anne, çocuğun gelişi için bazen belirsiz olan işaretlere dikkat etmelidir.

Bunların arasında kasılmalardan, amniyotik kesenin yırtılmasından ve bazı durumlarda mukus tıkacının (kana benzer bir salgı) salınmasından bahsedebiliriz.

Braxton Hicks Kasılmaları

Bu kasılma tipinin bir ritmi veya senkronizasyonu yoktur. Kadının vücudunun doğum anına alışması için olur.

İsim, 1872’de fenomeni tanımlayan ilk otorite olan İngiliz doktor John Braxton Hicks’in onuruna verildi.

Tüm hamile kadınlar bu türde bir kasılma yaşamaz. Bununla birlikte bu yalancı doğum sancıları olduğunda yaklaşık 30 ila 60 saniye sürer ve karnı sertleştirmesiyle karakterizedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Havuç Suyu İçmek Faydalı Mıdır?

Doğum kasılmaları

İlk başta doğum kasılmaları adet kramplarına veya bel ağrısına benzer. Güçlenene ve uzayana kadar 20 ila 30 dakikalık sıklıkta olur. Her 3 dakikada bir kasılmaya kadar ulaşır.

Bu kasılmalar arasındaki senkronizasyonu fark etmeniz, bebeğinizin doğuşuna hazırlanma zamanının geldiğinin bir işaretidir.

Hamilelikte 9.Ay Bebek Gelişimi

Gebeliğin 9. ayı, bebeğinizin doğduğunda dış dünyaya uyum sağlaması için son ayrıntıları aldığı zamandır.

Hamilelikte 9.ay bebek gelişimi açısından bitmiştir ve doğduğunda herhangi bir tıbbi gözetim olmadan bile nefes alabilir.

Hamileliğin 9. Ayında bebeğiniz yaklaşık 2,8 kg ağırlığında ve yaklaşık 50 cm boyunda olacaktır.

Bu ayda bebek anne karnında göbek bağını çeker ve parmaklarını emer.

Akciğer gelişimi

Hamileliğin son ayında bebek ilk nefes için hazırlanmaya başlar. Çocuk dış çevre ile ilk temasını kurduğunda, ilk nefes alışverişini bağımsız olarak gerçekleşecektir.

Yağ birikimi

Hamilelikte 9.aya girerken bebek zaten 3 kg civarında olmalıdır. Karın dışındaki sıcaklık farkını dengelemek için yağ biriktirir.

Hamilelikte Son Ay Annedeki Değişiklikler

Hamilelikte son ay annedeki degisiklikler
Hamilelikte son ay annedeki değişiklikler

Hamilelikte son ay annedeki değişiklikler karnın büyüklüğünün zirve yapışıyla karakterizedir. Hamilelikte 9.aya daha da fazla yorgunluk ve endişe eşlik edebilir.

Hamilelikte son ay bebeğin hareketleri çok sınırlıdır. Büyüyen bebek rahimde boşluk bırakmadığı için bebeğiniz fazla hareket edemez. Bebek bu ayda doğuma hazırlanmak için baş aşağı pozisyonuna geçer.

Hamilelikte 9.ay cinsellik

Hamileliğin 9.ayında ilişki önerilmez. Çoğul gebeliklerde bu süre 3 ay öncesidir. Çünkü, ilişki sırsındaki kasılmalar doğumu tetikleyebilir.

Bu anı daha özel ve daha az stresli hale getirmek için her şeyi hazır etmeyi unutmayın.

Bu nedenle hamileliğin son anlarında stres olmamanız için bazı ipuçları sunuyoruz:

Doğum çantasını hazırlayın

Doğum zamanı her zaman bir bilinmezliktir. Çünkü normal doğum yapacaksanız, doğum zamanı bebeğin inisiyatifindedir. Bu nedenle ideal olan, temel öğelerin bulunduğu doğum çantasını beklenen tarihten yaklaşık 2 hafta önce hazır bırakmaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Anne Uyurken Bebek Ne Yapar?

Doğum odası süsleme malzemeleri

Doğumunuzun özel olmasını istiyorsanız doğum odası süsleme malzemelerini önceden hazır edin. Doğum anında kimlerin ne hazırlayacağını planlayın. Herkesin doğum geldiğinde görevini yapması için bu planlama çok önemlidir.

Bebeğiniz için bu özel anı ölümsüzleştirmek istiyorsanız doğum fotoğrafı çektirmek iyi bir seçenek olabilir. Doğum fotoğrafı çektirmek için fotoğrafçının numarasını yedeğiyle birlikte hazır bulundurun.

Toko testi yaptırın

Hamileliğin 38. haftasından itibaren kadın doğum uzmanı veya jinekolog kardiyotokografik muayene isteyebilir. Kardiyotokografi (Kardiyo=kalp, toko=rahim kasılması) veya kısaca “toko”, olası rahim kasılmalarına ek olarak çocuğun kalp atış hızını analiz etmeyi amaçlar.

Prosedür, kalp atışı ve kasılmaların zirve noktalarını içeren bir grafik oluşturan cihaz kullanılarak yapılır.

Bebeğin Doğması İçin Maksimum Süre Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) için DPP olarak da bilinen olası doğum tarihi 40. haftadır. Bebek 37. haftadan önce doğarsa prematüre, 42. haftadan sonra doğar ise postterm olarak adlandırılır.

Hamilelikte 9.ay boyunca tüm bu süreçlerdeki en önemli şey, hamilelik olan eşsiz anın tadını çıkarmaktır.

Hamilelikte 9.ay her bebeğin gelişim dönemi olduğunu vurgulamak önemlidir. Bu nedenle, bu süre boyunca olumsuzluklar karşısında umutsuzluğa kapılmayın ve ihtiyaç duyuyorsanız doktorunuza gidin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.