fbpx

Hamilelikle İlgili 8 Efsane ve Gerçekler

28.12.2021
713
Hamilelikle İlgili 8 Efsane ve Gerçekler

Hamilelikle ilgili bazı efsaneleri netleştirmeye yardımcı olmak için uzun bir araştırma sonucunda sizlere bu yazıyı hazırladık.

Hamilelik, kadının hayatında büyük değişiklikler getiren bir olaydır. Bu dönemde bazı şüphelerin ortaya çıkması da normaldir. Gebeliğinizle ilgili, en iyi seçenek her zaman kontrollerinizi yapan ve gebeliğinizi izleyen doğum uzmanına sormaktır.

Bu yazımızı sonuna kadar okuyun ve neyin gerçekten doğru olduğunu ve hamilelikle ilgili nelerin gerçek dışı efsane olduğunu öğrenin.

1. Gebeliğin ilk üç aylık dönemi en hassas dönem midir?

Doğru. Gebeliğin ilk üç aylık dönemi, fetüsün ve organların oluşum zamanıdır. Bu nedenle bu dönemdeki herhangi bir “yanlış” fetüsün gelişimini ve dolayısıyla çocuğun tüm yaşamını etkileyebilir.

Bu nedenle gebeliğin ilk üç ayı çok hassas bir dönemdir. Bununla birlikte, bebeğin tam gelişimini sağlamak için gebelik bir bütün olarak değerlendirilmeli ve çok dikkat edilmelidir.

2. Hamileler kozmetik kullanamaz?

Efsane. Hamile kadının cildi daha hassas hale gelebilir ve hatta çok fazla değişebilir. Bu genellikle hamilelikten kaynaklanan hormonal değişikliklerle ilişkilidir. Ancak bu, hamilelikte kozmetik kullanımı olmayacağı anlamına gelmez.

Hamileler için özel üretilen kozmetiklerin kullanılması bu dönemde önerilir. Sağlıksız koşullarda üretilen veya gerekli sertifikası olmayan ürünlerin kullanımı hamileyken kesinlikle önerilmez.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Şeker Düşüklüğü Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamile kadının vücuduyla temas eden her şeyin maddeye bağlı olarak fetüsün sağlığı için potansiyel olarak toksik bir bileşen olabileceği düşünüldüğünde bu çok önemlidir.

3. Hamilelerin saçını boyatamayacağı doğru mu?

Şartlara bağlıdır. Amonyak içermeyen boyalar, üçüncü trimesterden sonra hamilelikte kullanılabilir. Ancak bu, kökle doğrudan temas etmeden ve yalnızca uygun şekilde onaylanmış ürünler kullanılarak yapılmalıdır.

Ayrıca hamileyken saç boyatmak için iyi bir kuaför bulmanız tavsiye edilir. Ev yapımı boyaların kullanılması veya uygulamayı kendi başınıza yapmanız önerilmez.

Aslında hamileyken saç boyatmanın tavsiye edilen bir şey olmadığını ve ideal olanın hamilelik sonrasına kadar beklemek olduğunu unutmamak gerekir.

4. Hamileyken her kadın şiddetli mide bulantısı yaşar?

Efsane. Kadınların hamilelikte mide bulantısı hissetmesi gerçekten normaldir. Hamileyken mide bulantısı için tıbbi tedavi genellikle semptom çok yoğun hale geldiğinde, anneye ve bebeğe zarar vermemek yapılır.

Bununla birlikte, tüm kadınlar gebelik hastalığı yaşamaz ve bu mutlaka hamilelikte bir sorun olduğu anlamına da gelmez.

Basitçe, bazı hamile kadınların mide bulantısı daha fazla ve bazılarının daha az olur. Hamileliğin herhangi bir döneminde bu belirtiye sahip olmayan kadınlar bile vardır.

Mide bulantısını şiddetli yaşayan kadınlara hamilelik sırasında egzersiz yoğunluğunun azaltılması önerilir.

5. Hamile kadın yoğun egzersiz yapamaz mı?

Doğru. Hamilelik sırasında egzersiz yoğunluğunun artırılmasının önerilmediğini ve halihazırda egzersiz yapanların sadece tıbbi tavsiyelere uygun olarak yoğunluğun korunmasının önerildiğini belirtmek isteriz.

Ayrıca bazı egzersizlerde güçlük çekecek olan hamile kadının, bazı egzersizlere sınırlama getirmesi de normaldir.

6. Küvette banyo yapmak hamilelik için risk oluşturur mu?

hamileyken kuvete girmek
Hamileyken küvete girmek

Efsane. Gebelik normal seyrediyorsa ve hamile kadının herhangi bir komplikasyonu veya risk faktörü yoksa banyo, deniz veya yüzme havuzunda (sıcak veya soğuk su ile) yıkanmasında herhangi bir sorun veya kısıtlama yoktur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Olduğunu Bilmeden Alkol Almak

Güvenlikle ilgili sorularınız varsa veya hamileliğin daha ileri bir aşamasındaysanız, her zaman önceden kadın doğum uzmanıyla görüşmenizde fayda var.

7. Riskli gebeliği olan kadınların tekrar riskli hamilelik olasılığı daha mı yüksek?

Doğru. Riskli hamilelik geçiren kadınların bu durumu tekrar yaşama riskinin daha yüksek olduğunu belirtmek isteriz.

Bununla birlikte sonraki gebeliğin riskli olması, hamileliğin neden risk altında olduğuna bağlıdır. Örneğin ikiz bir gebelik risklidir, ancak bir sonraki hamilelikte sadece bir bebek varsa, artık bu risk yoktur.

Ayrıca, risk daha yüksek olsa da kadının diğer gebelikleri de riskli geçireceği anlamına gelmez.

8. İlk çocuk sezaryen ile doğduğunda artık normal doğum yapılamaz mı?

Efsane. Sezaryen sonrası her zaman normal doğumu tercih edebilirsiniz. Ancak rahimde ne kadar çok kesik (sezaryen) olursa, doğum sırasında rahimin yırtılma olasılığı o kadar artar. Bunun nedeni izlerin elastikiyetinin olmaması ve yırtılarak hem annenin hem de bebeğin ölümüne neden olabilmesidir.

Bu nedenle, durumunuz için hangi seçeneğin en iyi olduğunu bilmenin tek yolu kadın doğum uzmanıyla konuşmaktır. Çoğu zaman, bu kararın doğum sırasında değiştiğini ve bu nedenle asla kesin bir seçim olmadığını unutmayın.

Bu içeriği beğendiniz mi? Gebelik dönemi ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız “Hamilelik” kategorisine girin ve bizi her gün takip etmeye devam edin!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.