Hamilelik Testini Ne Zaman Yapmalı?

19.09.2021
1.010
Hamilelik Testini Ne Zaman Yapmalı?

Hamilelik testini ne zaman yapmalıyım? Adet gecikmesini beklemek gerekli midir? Bu makaledeki bu ve diğer hamilelik testi sorularının cevabını yazımızı okuyarak.

İlişki sonrası hamilelik testini ne zaman yapmalı? Hamilelik testi sonucunun güvenilir olması için ne kadar beklemeliyim? Test yapmak için adet gecikmesini beklemek gerekli midir? Bunlar, bu makalede cevaplayacağımız hamilelik testleri hakkında sık sorulan bazı sorulardır.

Hamilelik Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

Adetinizin geciktiği ilk gün eczane gebelik testi yapabilirsiniz. Ancak adet döngüleriniz düzensiz ise birkaç gün sonra tekrar test yaptırmanız gerekebilir. Adetinizin düzensiz olması, adetin geciktiği günü tespitini zorlaştırdığından, hamilelik testinin yapılacağı zamanı da etkileyecektir.

Hamilelik testleri, idrardaki düşük beta-hCG seviyelerini tespit etmeye izin veren çok yüksek bir duyarlılığa sahip olsa da (döneminizi kaçırmadan önce bile), her zaman yanlış negatif alma olasılığı vardır.

Özellikle, adet düzensizliği olan kadınlarda, yumurtlama gününü bilmek de zor olabileceğinden, döllenmenin ne zaman olduğu ve vücudun ne zaman beta HCG üretmeye başladığını bilmek de zordur. Bu kadınlar için en güvenilir hamilelik testi, beta HCG kan testidir. Çünkü bu test, çok düşük seviyelerdeki HCG hormonunu bile tespit edebilir.

Eczane gebelik testleri nasıl çalışır?

Eczane gebelik testleri beta hCG hormonu düzeylerinin değerlendirilmesinde dayanan, gebelik varlığını veya yokluğunu algılamak için idrarda beta HCG hormonu (insan koryonik gonadatrofina hormon ya da hamilelik hormonu) olup olmadığını tespit ederek çalışan testlerdir.

Bu hormon, yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden sonra plasenta tarafından üretildiğinden, test çok erken yapılırsa beta hcg hormonu tespit edilemeyebilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İkiz Bebek Olması Kime Bağlı?

Hamilelik Testi Yapmak İçin Ne Kadar Beklemeliyim?

Hamilelik testini ne zaman yapmaliyim
Hamilelik testini ne zaman yapmalıyım

Adet gecikmesi veya mide bulantısı gibi diğer fiziksel belirtiler nedeniyle hamile olabileceğinizden şüphelenirseniz hamilelik testi yapabilirsiniz.

Adet döngüsünün uzunluğuna bağlı olarak gebe kalma tarihi değiştiğinden, her kadın için hamilelik testi yapmak için kesin bir gün yoktur. Genel bir kural olarak, eczane testinin adet gecikmesinin üçüncü gününde yapılması tavsiye edilir.

Hamilelik testini ne zaman yapmalı sorusunda asıl önemli olan, adet gecikmesinden sonra günün hangi zamanında testin yapılacağıdır. Test, konsantrasyonu düşürmemek için sabah ilk idrarla, su veya diğer sıvıları almadan önce yapılmalıdır. İdrar ne kadar konsantre olursa, hCG hormonunu tespit etmek o kadar kolay olur ve hamilelik testi sonucu o kadar güvenilir olur.

Hamilelik testi yapmak için adet gecikmesini beklemek gerekli mi?

Yumurtlama, adet döngüsü boyunca aşağı yukarı ortalarda oluşur. Kadının 28 günlük adet döngüsü olduğunu varsayarsak, yumurtlama yaklaşık 14. gün olacaktır. Yumurta 24 saat yaşar ve bir sperm tarafından döllenmesi gereken zaman sadece 24 saattir.

Döllenmeden sonra yumurta, fallop tüplerinden rahme doğru kayar ve bu 6 ila 12 gün sonra gerçekleşir. Bu yolculuk sırasında hücreler bölünür, çoğalır ve farklılaşarak embriyonun ve plasentanın yapısının ne olacağını ortaya çıkarır. Bu yolculuktan sonra embriyo, kendini besleyecek olan plasenta aracılığıyla rahime yerleşir. Ancak bu yerleşmeden sonra plasenta hamilelik testlerinde tespit edilecek hCG hormonunu üretmeye başlayacaktır.

Dolayısıyla burada bir tarih çakışması vardır: yumurta adet döngüsünün ortasında (14. gün) ve bir sonraki adet için planlanan tarihten yaklaşık 14 gün önce (28 günlük bir döngüde) döllenir. Döllenmeden 6 ila 12 gün sonra hCG hormonu üretimi başladığından, hCG düzeylerinin gebelik testinde tespit edilebilecek kadar yüksek olması bir sonraki dönemin beklendiği tarih öncesine denk gelir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Fallop Tüplerinde Gebelik Nedir?

Hamilelik testini ne zaman yapmalı sorusunun cevabı da aslında burada gizli. Yani döllenmeden 6 ila 12 sonra beta HCG tespit edilebilirse, hamilelik testi de doğal olarak adet beklenen günden önce yapılabilir.

En Doğru Gebelik Testi Nedir?

En doğru gebelik testi, bir kadının kan dolaşımındaki beta hCG hormonunun düşük seviyelerini tespit edebildiği için bir kan testidir. Bu nedenle adet gecikmesinden önce bile kan testi pozitif sonuç verebilir.

Evde hamilelik testi

Evde hamilelik testleri bir efsanedir. Aslında eczane veya laboratuvar (idrar veya kan) testleri dışında herhangi bir gebelik testinin etkinliğini kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bu nedenle, hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, en iyi tavsiye eczane hamilelik testi yapmak veya en yakın hastaneye gidip beta hcg kan testi yaptırmaktır.

Hamilelik Testi İlişkiden Kaç Gün Sonra Yapılmalıdır?

Hamilelik testi ilişkiden kaç gün sonra yapılmalıdır sorusu ile hamilelik testini ne zaman yapmalı sorusunun cevabı benzerlik gösterse de birbirinden farklıdır.

Hamilelik testi ilişkiden kaç gün sonra yapılmalıdır sorusunu ele alacak olursak, 28 günlük adet döngüsü olan kadının yumurtlaması, adetin başlangıcından itibaren 14. Günde olur. Bu 14. Günde ilişki oldu ve hamile kaldıysanız, bunun en erken gebelik testinde çıkması 7 gün sonra olur. Yani, 14. Günde döllenen yumurta rahime yerleşmek için hareketini tamamlaması ve rahime tutunup beta hch hormonu üretilmeye başlanması yaklaşık 6 gün sürer. Bu da yumurtlama sonrası oluşan gebeliğin 7 gün sonra hamilelik testinde pozitif olacağı anlamına gelir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Belirti olmadan hamilelik testini ne zaman yapmali
Belirti olmadan hamilelik testini ne zaman yapmalı

Hamileliğin ilk belirti ve semptomlarının ortaya çıkışı kadından kadına büyük farklılıklar gösterir. Hamilelik belirtileri adet gecikmesinden önce ortaya çıkabilirler. Ancak genellikle hamileliğin 5. veya 6. haftasından, yani adet için beklenen günden 7 ila 14 gün sonra ortaya çıkar.

Gebelik semptomlarının yoğunluğu ve düzenliliği de kadından kadına büyük farklılıklar gösterir. Bazı kadınlar için semptomlar son derece belirgin ve yoğun hale gelirken, bazıları için basit bir rahatsızlık hissi olarak görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.