Hamileyken

Hamilelik Lekesi Nasıl Geçer?

02.11.2021
455
Hamilelik Lekesi Nasıl Geçer?

Bu yazıda; hamilelik lekesinin ne olduğunu, hamilelikte neden bu kadar sık ​​görüldüğünü, tedavi yollarını ve özellikle önlenmesi için neler yapılması gerektiğini açıklayacağız.

Yüzde eşit olmayan cilt tonu ve lekelerin görünmesi hamilelik lekesi (melazma) olarak bilinir. Halk arasında “hamilelik çilleri” olarak da adlandırılır. Ciltteki bu lekeler hamilelikte ve doğum sonrasında çok sık görülür. Her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen, hamilelikte kadınların yaklaşık %75’ini etkiler.

Hamilelik Lekesi Nedir?

Hamilelik lekesi, kişinin cilt tonundan daha koyu olan kahverengimsi lekelerin ortaya çıkmasıdır. Bu kusurlar özellikle yüzü, özellikle burun köprüsünü, elmacık kemiklerini, alın ve üst dudağın üst kısmını etkiler. Bununla birlikte, bazı durumlarda omuzlar, kol ve boyun gibi vücudun güneşe maruz kalan bölgelerini etkileyebilir.

Bu sorun hamile kadınlarda sık görülmektedir. Daha koyu tenli hamile kadınlarda çillenme olasılığı daha yüksek olmaktadır.

Hamilelik Lekesi Neden Olur?

Hamilelik lekesinin henüz tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, nedenleri cilt pigmentasyonu ile ilgili problemlerle bağlantılıdır. Cildimizin pigmentasyonu veya doğal tonu, melanin üretiminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle melanin, cildimizde bulunan ve özel hücreler tarafından üretilen doğal bir pigmenttir: melanositler. Melanositler aşırı melanin ürettiğinde veya dengesizlik olduğunda, yüzde bu tür kahverengimsi lekeler belirir.

Melanin üretimindeki dengesizlik aşağıdakilerden dolayı artabilir:

  • Güneşe fazla maruz kalma
  • Hormonal değişiklikler
  • Hormon ilaçları
  • Menopoz/yaşlanma
  • Gebelik

Hamilelik Lekesi Neden Bu Kadar Yaygın?

Genellikle hamilelik “çili” olarak adlandırılan şey, hamile kadınların yaklaşık %75’ini etkilediği için çok yaygındır. Bu çirkin lekeler genellikle hamileliğin 2. Üç aylık döneminde başlar.

Hamilelik lekesinin hormonal değişikliklerle artabileceğini yukarıda belirtmiştik. Hamileyken yüz derisinde melanin birikiminde artışa neden olan birçok hormonal değişiklik vardır. Bu nedenle hamilelikte çillenme veya lekelenme çok yaygındır.

Hamilelik lekesi doğumdan sonraki ilk yıl içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak hamilelikten önce hormon ilacı alan kadınlarda daha kalıcı olabilir. Bu kadınlarda lekelerin kaybolması daha uzun sürebilir.

Hamilelik Lekesi Nasıl Önlenir?

Bu yüz lekelerinin ortaya çıkması için önemli bir risk faktörü güneşe maruz kalmaktır. Bu nedenle korunma ilk adımdır.

Aşağıdaki gibi bazı temel bakım bu sorunu en aza indirebilir:

  • Bulutlu günlerde bile her gün 50+ güneş koruma faktörüne sahip bir yüz kremi kullanın
  • 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının.
  • Dışarıdayken geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü takın.
  • Bol sıvı tüketin

Hamilelik Lekeleri Tedavisi

hamilelik lekesi tedavisi
Hamilelik lekesi tedavisi

Evet, çoğu kadında melazma doğal olarak yok olmasına rağmen, bazı durumlarda kaybolması uzun zaman alabilir. İlaçlar, dermabrazyon ve kimyasal peeling gibi tıbbi yöntemler ve NIVEA Cellular LUMINOUS 630 Anti-Blemish Line gibi özel kremler vardır.

NIVEA bilim adamları, 10 yıllık titiz araştırmaların ardından laboratuvarda ilk kez pigment melanini üreten insan enzimini yeniden yaratmayı başardılar. Bundan sonraki zorluk, siyah noktaları azaltmada en etkili molekülü bulmaktı. 50.000 olası aktif bileşen, pigment üretimini dengelemede test edildi ve 630 numaralı test en iyi sonuçları verdi.

Böylece, LUMINOUS 630 serisi, hücresel düzeyde çift etki ile çalışır: gebelik lekelerini hafifletmek ve boyutlarını azaltmak için mevcut pigmentasyon üzerinde etkilidir.

Düzenli kullanımda pigmentasyon üretimini dengeleyerek yeni lekelerin oluşmasını engeller.

Bu devrim niteliğindeki ürünler, hamilelik sırasında ve hassas ciltlerde kullanılabilir. NIVEA Cellular LUMINOUS 630 tedavisi bu nedenle hamilelikte melazmayı hem önleyebilir hem de tedavi edebilir.

Hamilelik Lekesi ile İlgili İnanışlar

Hamilelik lekesi birçok kadının görünümüne etki eden önemli bir hamilelik komplikasyonudur. Bu nedenle, geçmişten günümüze bu problemin üstesinden gelmek ve iyileştirmek için çareler aranmıştır.

Hamilelik lekelerinin giderilmesi için eskiden beri uygulanan inanışları başlıklar ve açıklamalar halinde aşağıda sizler için araştırdık.

Hamilelik lekesi cinsiyet

Kadınlar arasında veya eskilerden günümüze kadar gelen bazı inanışlara göre hamilelik lekesi ile cinsiyet ilişkisi kurulmuştur. Bu inanışın temelinde bebeğin annenin güzelliğine etkisi yatmaktadır.

Anne adayı hamileyken güzelleşiyorsa bebeği erkek, tam tersi durumda da bebeğin kız olduğuna inanılır. Kız bebeğin annenin güzelliğinden aldığı inanışı da buradan gelmektedir.

Kadının yüzünde cilt lekesi fazlaysa bebeğin cinsiyeti kız, cilt lekesi azsa bebek cinsiyeti erkek olarak değerlendirilir. Tüm bunların aslında bilimsel bir açıklaması yoktur. Sadece geçmişten günümüze kadar, deneme yanılma yoluyla veya tahmin şeklinde öne sürülen inanışlardır.

Şu yazımız ilginizi çekebilir: Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün Mü?

Doğumda saçı yüze sürmek

Hamilelikte oluşan lekeler ile ilgili halk arasında bazı inanışların olduğunu söylemiştik. Bunlardan birisi de bu lekelerin kadın doğum yaparken terinin kendi saçıyla silinirse geçeceği inanışıdır.

Doğumda saçı yüze sürmek veya terini saçla silmenin yüzdeki hamile lekelerini giderdiğine ilişkin herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Hamilelik lekesi ile ilgili sizin bildiğiniz bir inanış var mı? Diğer anne adaylarıyla yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.