fbpx

Hamilelik Hesaplama Otomatik Nasıl Yapılır?

29.05.2022
894
Hamilelik Hesaplama Otomatik Nasıl Yapılır?

Kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bunun ne anlama geldiğini tam olarak bilmek için hamilelik hesaplaması yapmak gerekir ve bunun için Son Adet Tarihini (LMP) bilmek ve bir takvimde kaç hafta olduğunu saymak yeterlidir.

Hamileyseniz kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bunun ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir.

Hamileyseniz, son adet tarihinizin ne zaman olduğunu bilmeniz gerekir. Bu tarih kaç haftalık hamile olduğunuzu bilmeniz için çok önemlidir.

Doktor ayrıca, kadının tam olarak kaç haftalık hamile olduğunu ve Muhtemel Doğum Tarihinin ne olacağını belirtmek için hamileyken yapılan ultrasonda gebelik yaşını hesaplayacaktır.

Hamilelik hesaplaması yaparak kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğin hangi gün doğacağını bilmek de mümkündür.

Hamilelik Hesaplama Yaparken Son Adet Tarihi Bilinmiyorsa

Bir kadın son adetinin hangi gün olduğundan emin olmadığında, kaç haftalık hamile olduğunu ve olası doğum tarihinin ne zaman olduğunu öğrenmenin en kesin yolu ultrasondur. Ultrason, bir kadının kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmenin en güvenilir yoludur.

Hamilelik hesaplaması yapmak için doktor kandaki Beta HCG miktarı, rahim yüksekliği, 12. gebelik haftasından sonra jinekolog tarafından istenen ultrasona bakılır.

Doktorlar bebeğin kalbini, akciğerlerini ve beynini görmek için ultrason kullanır. Doktor daha sonra hamile bir kadının sağlıklı olup olmadığını belirlemek için ultrasonu kullanabilir.

Hamilelik hesaplama otomatik

Hamilelik hesaplama otomatik hesaplama aracı ile gebelik yaşını kolayca hesaplayabilirsiniz. Hamilelik yaşını hesaplamak için yapmanız gereken çok basittir. Sadece son adet tarihinizi uygulamaya gün, ay ve yıl olarak girin ve hesapla butonuna basın. Sonuçlar aşağıda listelenecektir. İşte bu kadar kolay.

Son Adet Tarihi

Hamilelik hesaplama uygulaması otomatik olarak size gebelik yaşınız ve daha ilginç birçok bilgiyi de size verecektir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Gebelikte Memelerde Hassasiyet Ne Zaman Azalır?

Gebelik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Hafta cinsinden gebelik haftasını hesaplamak için son adet tarihinin bir takvime kaydedilmesi gerekir. Bu tarihten itibaren her 7 günde bir bebeğin bir hafta daha ömrü olacaktır.

Hamilelik haftası haftalar veya aylar olarak hesaplanır. Hamilelik hesaplaması için bu hesap makinesi gebelik yaşını, ay ve gün ve hafta olarak hesaplayacaktır.

Hamilelik hesaplama otomatik
Hamilelik hesaplama otomatik

Örneğin, son adetin ilk günü 11 Mart ise ve gebelik testi sonucu pozitifse gebelik yaşını öğrenmek için hamile kaldığınız günden değil, son adetin 1. gününden başlamalısınız.

Hamilelik hesaplama bu şekilde yapılır, çünkü kadın henüz hamile olmasa da, spermin yumurtayı döllemeden ve aslında hamileliği başlatmadan önce kadının vücudunda 7 güne kadar hayatta kalabilmesi nedeniyle, döllenmenin tam olarak ne zaman gerçekleştiğini belirlemek çok zordur.

Ay Gebelik Yaşı Nasıl Öğrenilir?

Aylık gebelik yaşı bebeğin gelişim takibi için çok önemli bir faktördür. Bebeğinizin sağlığının ve normal gelişme yeteneğinin bir göstergesidir.

Birçok yönden, gebelik yaşı, bebeğinizin doğumunu planlarken bakmanız gereken en önemli faktördür. Bunun nedeni, birçok faktörü belirlemesidir; fetal büyüme ve gelişme, sinirsel ve hormonal gelişim ve hatta annenin sağlığı.

9 aylık ebelik 3 adet üç aylık dönemlere, bunlar aylara ve en temelde de haftalar olarak hesaplanır. Hamilelik hesaplama genel olarak haftalar şeklinde yapılır.

9 aylık hamilelik hesaplaması şu şekilde dönemlere ayrılır:

  1. Çeyrek 1. ay, 4 buçuk haftaya kadar hamilelik
  2. Çeyrek 2. ay, 4 buçuk hafta ila 9 hafta
  3. Çeyrek 3. ay, 10 ila 13 buçuk haftalık hamilelik

2. Çeyrek 4. ay, 13 buçuk haftadan 18 haftaya kadar

2. Çeyrek 5. ay, 19 ila 22 buçuk haftalık hamilelik

2. Çeyrek 6. ay, 23 ila 27 haftalık hamilelik

3. Çeyrek 7. ay, 28 ila 31 buçuk haftalık hamilelik

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Elma Yemek Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

3. Çeyrek 8. ay, 32 ila 36 haftalık hamilelik

3. Çeyrek 9. ay, 37 ila 42 haftalık hamilelik

Normalde hamilelik 40 hafta sürer, ancak bebek 39 ila 41 hafta arasında sorunsuz bir şekilde doğabilir. Bununla birlikte, doğum 41 haftaya kadar kendiliğinden başlamazsa, doktor damarda oksitosin ile doğumu başlatmayı seçebilir.

Doğum, bir kadının hayatındaki en büyük tıbbi olay olarak kabul edilir. Doğumun süresini etkileyebilecek çok sayıda faktör vardır. Kasılmaları başlatmak ve doğumu hızlandırmak için oksitosin verilir.

Bebeğin Olası Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Yaklaşık 40 hafta sonra olması gereken olası bebeğin doğum tarihini hesaplamak için son adet tarihine 7 gün eklemek, ardından 3 ay geri saymak ve ardından bir sonraki yılı girmek gerekir.

Örneğin, son adet tarihi 11 Mart 202022 ise, 7 gün eklenirken sonuç 18 Mart 2022 olur ve ardından 3 ay azaltılır, yani 18 Aralık 2022 ve bir yıl eklenir. Dolayısıyla bu durumda bebeğin beklenen doğum tarihi 18 Aralık 2023’tür.

otomatik hamilelik hesaplama
Otomatik hamilelik hesaplama

Bu hesaplama bebeğin doğum tarihini tam olarak vermez, çünkü bebek 37 ila 42. gebelik haftaları arasında doğabilir. Ancak anneye bebeğin olası doğum zamanı önceden bildirilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bir çocuğun ortalama doğum tarihi, annenin son adet döneminden (LMP) yaklaşık 38 hafta sonradır. Bu durumda bebek 37 ile 42. gebelik haftaları arasında doğabilir.

Haftalık bebek büyümesi

Gebeliğin her haftasında bebek yaklaşık 1 ila 2 cm büyür ve yaklaşık 200 g kilo alır. Ancak üçüncü trimesterde fetüs zaten organlarını oluşturduğu ve vücudu kendi kendine konsantre olmaya başladığı için bu hızlı büyümeyi fark etmek daha kolaydır.

Daha önce denemediyseniz, çin takvimi 2022 cinsiyet hesaplama otomatik uygulamamızı da denemenizi öneririz.

Sonuç olarak, hamilelik hesaplaması hafta olarak yapılır ve gebeliğin başlangıcı son adet tarihinin ilk günüdür. Bu günü bilmek önemlidir, çünkü bebeğin olası doğum tarihi ve gebelik yaşı buna göre hesaplanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.