Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

31.08.2021
964
Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamilelik hesaplama otomatik olarak birçok faydalı bilgiyi size sunuyor. Hamilelik testi yaptın mı ve pozitif mi çıktı? Tebrikler! Bebeğiniz yolda! Ne kadar süredir hamile olduğunuzu ve olası doğum tarihinin nasıl tahmin edildiğini ne zaman ve nasıl öğreneceğinizi anlatıyoruz.

Adetiniz düzenli olsa bile başarılı bir şekilde gebe kalmak için ayda sadece bir gününüz vardır. Peki, ne kadar süredir hamile olduğunuzu ve olası doğum tarihini öğrenmek ister misiniz?

Hassas veya ağrılı göğüsler ve mide bulantısı veya ruh hali değişimleri gibi hamileliği haber veren klasik semptomlara ek olarak, hamileliğin en belirgin belirtisi adet gecikmesidir. Bununla birlikte, hamilelik ancak doğum uzmanı tarafından yapılan bir hamilelik testi veya ultrason muayenesi ile doğrulanabilir.

Otomatik Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çevrimiçi gebelik yaşı hesaplayıcımız, bebeğinizin kaç haftalık olduğunu otomatik hesaplamanıza olanak tanır. Otomatik hamilelik hesaplama uygulamasını kullanmanın en kolay yolu, son adetinizin ilk gününü girmektir.

Bebeğinizin Tahmini Doğum Tarihi: Bebeğin tahmini doğum tarihinin ne zaman olduğunu otomatik hamilelik hesaplama aracı ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Uygulama size, mevcut gebelik yaşınızı, olası gebe kalma tarihinizi ve hamileliğinizde önemli olan diğer her şeyi söyleyecektir.

Son Adet Tarihi

Otomatik hamilelik hesaplama aracı bebeğin tahmini doğum tarihinden başka aşağıdaki bilgileri kolayca öğrenmenizi sağlar:

  • Kaç hafta ve kaç günlük hamile olduğunuz
  • Çocuğunuzun burcu
  • Gebeliğin oluştuğu tahmini tarih
  • Gebelik testinin doğru sonuç göstereceği tahmini tarih
  • Bebeğinizin ilk hareketini hissedeceğiniz tahmini tarih
  • Bebeğinizin ilk kalp atışını hissedeceğiniz tahmini tarih
  • İlk trimesterin (ilk üç ayın) tahmini bitiş tarihi
  • İkinci trimesterin (ikinci üç ayın) tahmini bitiş
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

Gebelik yaşını hesaplamanın teknik olarak doğru yolu haftalardır. Ayları kullanmak, hamilelik sürenizi saymanın sıradan ve kesin olmayan bir yoludur. Ayların gün sayısı aynı değildir. Bu nedenle, otomatik hamilelik hesaplama uygulaması gebelik yaşını ay olarak değil hafta olarak hesaplar.

Hamilelik Başlangıcı Ne Zamandır?

Hamileliğinizin tarihini ve ne kadar süredir hamile olduğunuzu anlamak için hamilelik haftası sayımının son adet döneminizin veya LMP’nin (Son Adet Tarihi) ilk gününde başladığını bilmek önemlidir. Hamilelik hesaplama aracına girmeniz gereken bilgi bu tarihtir.

Gebelik yaşının bu şekilde belirlenmesi, yumurtanın döllendiği günü kesin olarak tanımlamanın son derece zor olmasından kaynaklanmaktadır. Adet döngüsünün günleri kadından kadına büyük ölçüde farklılık gösterdiğinden, son döngünün ilk gününe ulaşarak hepsi için ortak bir dönüm noktası bulmak gerekiyor.

Bu nedenle hamileliğin ilk iki haftasında, gerçekten hamile değilsiniz, çünkü döllenme ancak döngünün ortasında ve olgun yumurtanın döllenmesiyle gerçekleşir.

28 günlük düzenli bir döngünüz olduğunu düşünün. 14’ünde döllenme gerçekleşti, yani doktor 1. günden beri (son adetinizin ilk günü) hamile olduğunuzu düşünse de gebe kalma sadece 14’ünde gerçekleşti. Çünkü sadece bugün yumurta sperm tarafından döllenmeye hazırdır.

Ancak bu denkleme giren başka bir faktör daha var, o da boşalmadan sonra bir kadının vücudundaki spermin ömrü. Olgun yumurtanız 12 ila 24 saat yaşarken, sperm 5 ila 7 gün yaşayabilir ve bu süre zarfında yumurtaya ulaşıp dölleyebilirler.

Çok düzensiz âdet kanamaları, plansız gebelikler, erken gebelik kanamaları hafif âdet kanamalarıyla karıştırılarak gebeliği gizleyebilir. Ancak gebeliğin 5. haftasından itibaren gebelik kesesi zaten görülebildiği için kadının gebe olup olmadığını görmek zaten mümkündür.

Hamilelik zamanının hesaplanması

Hamilelik hesaplama
Hamilelik hesaplama

Hamileliğin ilk belirtileriyle birlikte hamilelik testi yaptırmaya karar vermeniz çok olasıdır. Eczaneden satın alınan hamilelik testleri yaklaşık %99 doğruluk oranına sahiptir ve şüphelerinizi doğrulamak için yeterlidir. Yine de ne kadar süredir hamile olduğunuz bilinmiyor.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Enseden Gelen Baş Ağrısı

Hamilelik testi sonucu pozitif çıkarsa, ilk gebelik öncesi randevunuzu almalısınız. Bunda, diğer sorulara ek olarak, doktor, son adet döngünüzün ilk gününü dikkate alarak hamilelik yaşınızı (kronolojik gebelik yaşı olarak da adlandırılır) hesaplamak için bir takvim kullanır.

Bu ilk hesaplama ile ne kadar süredir hamile olduğunuz ve olası doğum tarihi hakkında bir fikriniz olacak.

Hamilelik ne kadar sürer?

Bir hamilelik 37 ila 42 hafta arasında sürebilir ve bebeklerin sadece %4’ü bu programa göre doğar. Geri kalanlar birkaç hafta önce veya sonra doğarlar.

Ortalama olarak, döllenmiş yumurtanın tam gelişimine ulaşması için 266 güne (38 hafta) ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, bazı fetüslerin gelişmesi için 280 (40 hafta) gerekirken, diğerlerinin sadece 240 güne (34 hafta ve üç gün) ihtiyacı vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.