Hamileyken

Hamilelik Belirtilerinin Başlaması Ne Kadar Sürer?

15.03.2022
169
Hamilelik Belirtilerinin Başlaması Ne Kadar Sürer?

Hamilelik belirtilerinin başlaması ile ilgili bir kuralı yoktur. Ancak genellikle hamileliğin ilk belirtileri, gebeliğin yaklaşık 40 günü olan 5. hafta civarında ortaya çıkar.

Her kadın için hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması farklı zamanlarda ve farklı şiddette olabilir.

Genel olarak konuşursak, fark edilen ilk belirti adet gecikmesidir. Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra artan idrar sıklığı, mide bulantısı ve kusma gibi diğerleri ortaya çıkmaya başlar.

Bu başlangıca duygusal faktörler de dahildir. Bu nedenle, ilk birkaç hafta içinde ruh hali değişimleri yaygın olabilir.

İlk Günlerde Hamileliğin Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk günlerinde belirtiler genellikle belirsiz ve daha az yoğun olduğu için her zaman fark edilmez. Başlangıçta hamilelik fark edilmeden gidebilirler.

Hamileliğin en erken belirtileri çoğu kadında yerleşme kanaması şeklide görülür ve gebeliğin ilk günlerinde kadında bu belirti olabilir.

Ancak hamilelik belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra genellikle şunları içerirler:

  • Pembe vajinal akıntı;
  • Kramplar;
  • Ruh hali değişimleri;
  • Baş dönmesi;
  • Hassas ve şişmiş göğüsler;
  • İdrar yapma isteğinde artış.

Henüz hamilelikten şüphelenmeyen birçok kadın, durumu adet sancısı ile karıştırabilir. Hamilelik belirtileri ile adet semptomları oldukça benzer olabilir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Bulantı genellikle 6. haftadan itibaren başlar ve hamileliğin sonuna kadar sürebilir. Hamilelikle en çok ilişkili semptomlardan biridir ve kusma, artan idrar sıklığı ve meme hassasiyeti gibi diğer belirtiler eşlik edebilir.

Bulantı genellikle sabahları ortaya çıkar ve bazı kadınlar bunu daha sık veya daha uzun süre yaşayabilirken, bazılarında mide bulantısı çok az veya hiç görülmez.

İkinci ve üçüncü ayda genel olarak mide bulantısında azalma olur. Ancak her hamilelik her kadın farklıdır ve her şey kadının vücuduna bağlıdır.

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

iliskiden kac gun sonra hamilelik belli olur
ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur

Genel olarak adet gecikmesinin 1. gününden sonra idrar ve kan testleri gebeliği tespit edebilir.

İlişkiden sonra gebeliğin erken oluşması ve rahime yerleşmesi durumunda, adet günü gelmeden hamilelik belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtiler genellikle pembe akıntı ve göğüslerde hassasiyet şeklinde görülür.

Bu gibi gebeliğin erken oluştuğu zamanlarda, ilişkiden sonra yaklaşık 7 gün sonra yapılan gebelik testi pozitif sonuç verecektir.

Ancak bu her zaman olmaz, çünkü yumurtlama günü ilişkiden sonra sperm kadın vücudunda 5 güne kadar yaşayabilir. Spermin yumurtayı dölledikten oluşan embriyonun rahime yerleşene kadar belli bir süre yolculuk etmesi ve sonunda rahime yerleşerek beta hcg hormonu üretmesi biraz zaman alacaktır.

Beta hCG, cinsel ilişkiden sonra 14 gün kadar sürebilen embriyonun rahme yerleşmesiyle üretilmeye başlar. Bu, doğurgan dönem gibi faktörlere bağlıdır.

İster eczane testleri ister kan ve idrar gibi laboratuvar testleri ile hamilelik farklı şekillerde öğrenilebilir.

Bu nedenle testi yapmak ve yanlış sonuç riskini en aza indirmek için en iyi dönem adet gecikmesinin 1. gününden itibarendir.

Sonuç olarak, hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması her kadın için farklı olmakla birlikte genel olarak 5 hafta sürer.

Hamilelikle ilgili temel bilgilerin bilinmesi ve bu konudaki şüphelerin netleştirilmesi, hamileliğinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesi, bebek ve sizin için esastır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.