Hamileyken

Hamileliğin İlk Zamanlarında Neler Olur?

06.10.2021
460
Hamileliğin İlk Zamanlarında Neler Olur?

Hamileliğin ilk zamanlarında neler olur bilmek, vücudunuzda olacak olan değişikliklerin bilincinde olmanızı sağlar. Her ay vücudunuz sizi başarılı bir hamileliğe hazırlayan bir dizi değişiklik geçirir. Vücudunuzun hamile kaldıktan sonra nasıl değiştiğini bilerek, kendinizi hamileliğe daha iyi hazırlayabilirsiniz.

Vücudunuz, yeni bir yaşam oluşturmak için ayrıntılı olarak tasarlanmış mükemmel bir makinedir. Doğduğunuzda, minik yumurtalıklarda hayatınız boyunca sahip olacağınız yumurta rezervi zaten mevcuttu.

Hamileliğin İlk Zamanlarında Olan Değişiklikler

Doğurganlık yaşınız boyunca, her ay bir yumurta olgunlaşır ve onu dölleyen bir spermin gelişini bekleyen fallop tüplerine salınır. Aynı zamanda vücudunuzda, sizi başarılı bir döllenme ve hamileliğe hazırlayan bir dizi faktör ve değişiklik tetiklenir. Peki, hamileliğin ilk zamanlarında neler olur ve kadının vücudu nasıl değişime uğrar?

Hamileliğin ilk zamanlarında rahim

Rahim veya matris, pelvisin merkezinde yer alan, düz, ters bir armut şeklinde içi boş bir organdır. Hamileliğin ilk anlarında rahimin işlevi, döllenmiş yumurtayı almak ve olgun fetüs aşamasına gelene kadar beslenmesini sağlamaktır.

Bu organın içi, rahim mukozası veya endometrium adı verilen değişken kalınlıkta bir zarla kaplanmış, yaklaşık 2 ila 3 milimetrelik bir boşluktan oluşur.

Yumurtlama sırasında rahim mukozası yumuşar ve döllenmiş yumurtaya gelişmesine elverişli bir ortam sağlamak için akışkan hale gelir. Servikal mukus vajinadan sperm yükselişini kolaylaştırmak için yumuşak, sıvı ve sulu (yumurta beyazına benzer) olur.

Hamileliğin ilk zamanlarında rahim mukozası, yumurtalıkların döngüsel hareketine yanıt verir: ya döllenmiş yumurtanın yerleşmesine (implantasyonuna) hazırlanır, ya da hamilelik yoksa soyularak adet görmeye neden olur.

Hamileliğin ilk zamanlarında fallop tüpleri

Rahimin her iki tarafında, bir ucu rahim boşluğuna, diğer ucu yumurtalıkların her birine bağlanan iki dar kanal bulunur.

Hamileliğin ilk zamanlarında fallop tüplerinin görevi, yumurtalık tarafından atılan yumurtayı yakalamak ve sperm tarafından döllendikten sonra, kasılmalar (peristaltik kasılmalar olarak adlandırılan) yoluyla yumurtanın yerleşeceği rahim boşluğuna götürmektir.

Hamileliğin ilk zamanlarında yumurtalıklar

Yumurtalıklar, karın boşluğunda bulunan, her biri yaklaşık 7 ila 10 gram ağırlığında, badem şeklinde iki bezdir. Bağ dokusu ile çevrili folikül adı verilen bir dizi hücre oluşumundan meydana gelir.

Dişi germ hücrelerini (foliküller) depolamanın yanı sıra, kadın cinsel özelliklerinin gelişimine ve korunmasına müdahale eden hormonlar olan östrojen ve progesteron üretirler.

Hamileliğin ilk zamanlarında yumurtalıklar görev yapmaz. Ancak hamileliğin oluşması için yumurtaların oluşmasını sağlar.

Hamileliğin ilk zamanlarında adet döngüsü

Adet döngüsü, farkı zaman süresi boyunca uzanan, kadından kadına farklılık gösteren ve genellikle 25 ila 31 sürebilen dönemdir.

Çok az kadının sabit bir döngüsü vardır ve nadiren tam olarak 28 gün sürer. 25 günlük kısa döngülerden 32 günlük uzun döngülere kadar değişen bireysel farklılıklar vardır.

Adet döngüsü sırasında, yumurtalıkta folikül olgunlaşır ve bir yumurta bırakır. Döllenmiş yumurtayı almak ve beslemek için gerekli koşulları oluşturmak için rahim mukozasının hacmi artar, progesteron üretimi artar ve bu da bazal sıcaklığı yükseltir. Hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu döngünün ikinci yarısında yumurtlama gerçekleşir ve gebelik oluşur.

Hamileliğin ilk zamanlarında adet olup olmayacağınızı bilemezsiniz. Zaten hamileliğin başlaması adet döneminin ortalarına denk gelecektir.

Yumurta bir sperm tarafından döllendiğinde, bebeğin gelişim döneminde yeni bir hamileliği önlemek için adet döngüsü ortadan kalkar.

Yumurtlama dönemi nedir?

Her ay kadının doğurganlık döneminde, yumurtalık içinde bir folikül olgunlaşır. Yumurtalık açılıp olgun bir yumurtayı serbest bırakır. Daha sonra fallop tüpü tarafından alınır ve döllenebileceği yola taşınır. Bu, adet döngüsünün ortasında, 28 günlük bir döngünün yaklaşık 14. gününde olur.

Olgun yumurtanın fallop tüplerinden geçerek rahme ulaşması yaklaşık 8 ila 10 gün sürer. Yumurta döllenmez ve gebelik oluşmazsa, döllenmiş yumurtayı almak için hazırlanan rahim mukozası gevşer ve adet görmeye neden olur.

Hamileliğin İlk Zamanlarında Belirtiler

hamileligin ilk zamanlari
Hamileliğin ilk zamanları

Normalde belirtiler için semptom kelimesi kullanılır. Hamileliğin ilk zamanlarında kadının ilgili organlarında nasıl değişiklikler olduğunu kısaca öğrendik. Kadının içinde olan bu değişiklikleri kadının hissetmesi çok zordur. Ancak, kadının hissedeceği ve hamileliğin başladığını gösteren değişiklikleri hissettiği durumlar da vardır. Buna genel anlamda, hamilelik belirtileri denilmektedir.

Hamileliğin ilk zamanlarında kadının hissedebileceği belirtiler şunlardır:

İlk hafta: vajinal akıntının renginde değişiklik ve karın krampları hissedilebilir. Bu yukarıda anlattığımız gibi döllenen yumurtanın rahime yerleşmesi için gerçekleştirdiği yolculuktan kaynaklanabilir.

İkinci hafta: Hassas göğüsler, güçlü kokulara karşı hassaslık, ruh hali değişimleri ve yorgunluk ve uyuşukluk yaygın olarak görülür. Bunlar genel olarak, hamileliğin ilk zamanlarında kadın vücudunun ürettiği hamilelik hormonlarındaki artış kaynaklıdır

Üçüncü hafta: Vajinal kanama ve lekelenme bazı kadınlar tarafından hamilelik belirtisi olarak görülebilmektedir. Hamileliğin ilk zamanlarında görülen bu kanama ve lekelenme yerleşme kanaması olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Dördüncü hafta: Hamileliğin ilk zamanlarında adet gecikmesi, bulantı ve kusma en belirgin hamilelik belirtisi olarak görülmektedir. Adet gecikmesinden sonra evde hamilelik testi yapılmalı ve hamilelik doğrulanmalıdır.

Beşinci hafta: Sürekli idrar yapma isteği ve meme areolasının renginde değişiklik diğer hamilelik belirtisi olarak bu haftalarda kendini gösterir.

Altıncı hafta: Belirli yiyecekler veya tatlar için istek, aşerme amileliğin ilk zamanlarında kadınlarda yaygın olarak görülen bir durumdur.

Hamileliğin ilk zamanlarında tüm kadınların bu belirtilere sahip olmayacağını hatırlamak önemlidir. Hamileliği doğrulamak için eczane testi yapılabilir. İdeal olanı, plasenta tarafından salınan HCG hormon miktarına bakan bir kan testidir.

Hamilelikte kontroller ve muayenelere mümkün olan en kısa sürede başlayabilmesi için gebeliğin teyit edilmesi önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.