Hamileyken

Hamileliğin İlk Haftalarında Bel Ağrısı Olur Mu?

03.12.2021
432
Hamileliğin İlk Haftalarında Bel Ağrısı Olur Mu?

Hamileliğin ilk haftalarında bel ağrısı ve vücudun diğer bölümlerinde yaşanan farklı şiddetteki ağrılar gebeliğin doğal süreci içinde değerlendirilmektedir. Bu ağrıların temel nedeni elbette hamileliğe bağlı olarak vücutta yaşanan hem fiziksel hem de hormonal değişimlerdir. Gebelikte kadınların yaygın şikayetleri arasında yer alan bu belirtiler doğum sonrası ortadan kaybolmaktadır.

İlk haftalardan itibaren başlayarak hamilelik sonuna kadar bel ve sırt ağrıları başta olmak üzere birçok ağrı devam edecektir. Ancak hamileliğin ilk haftalarında bel ağrısı gebelik boyunca; egzersiz, vitamin – mineral destekleri ve beslenme alışkanlıkları yeterli düzeyde olmadığı takdirde doğum sonrasında da farklı problemlerin yaşanmasına neden olabilir.

Hamileliğin İlk Haftalarında Bel Ağrısı Neden Olur?

Tüm hormonal değişikliklerle birlikte hamileliğin ilk haftalarında bel ağrısı fark edilebilir. Genelde ilk 3 ayda görülen bu ağrıların temel nedeni hormon değişimleri, vücut yapısı ve strese bağlı unsurlar olarak değişebilir.

Döllenmiş yumurta rahime yerleşirken hafif kanama ve bel ağrısı olabilmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında bel ağrısının en sık görülme nedeni bu yerleşme olarak görülür. Yerleşme sonrası bölgeye kan akışında artış olur.

Yerleşme sonrası kadın hormonları embriyoyu korumak ve hamileliği devam ettirmek için harekete geçer.  Bu durum, hamileliğin ilk haftalarında bel ve kasık ağrısı olarak tanımlanabilecek bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Hafif ila orta şiddette adet kramplarına benzer ve belde hafif sancıya neden olur.

Hamileliğin ilk aylarında belde ağrı

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de bel ağrısı yaşamanız mümkündür. Bunun nedeni artan karın büyüklüğü, ağırlığınızdaki artış ve rahmin genişleyerek bel çevresinde bulunan sinirlere baskı yapmasıdır.

Hamileliğin son aylarında belde ağrı

Hamileliğin sonlarında doğru bel ağrısı ve kasık ağrıları doğum sürecinin normal belirtileridir. Bu ağrılar ilk haftalardan itibaren başlayabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de kendini şiddetli ağrılar biçimde veya hafif şekilde gösterebilir. Kişiden kişiye değişiklik gösterecek bu ağrıların temel nedeni ise elbette gebeliğe bağlı yaşanan fiziksel ve hormonal değişimlerdir.

Hamilelikte genel anlamda 3 – 9 aylık dönemlerde bel ağrıları görülmektedir. Ancak kişisel özellikler ve süreçlere göre daha erken veya geç başlama durumundan bahsedilebilir.

Hamilelikte bel ağrılarının başlıca nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kilo alımına bağlı ağırlık ve denge merkezinin değişmesi.
  • Vücut anatomisinde kaslarda ve karın bölgesinde yaşanan genişleme.
  • Vitamin, mineral eksiklikleri.
  • Kontrolsüz egzersiz ve hareketlerde bulunmak.
  • Ortopedik rahatsızlıklara sahip olmak vb.

Hamileliğin İlk Haftalarında Bel Ağrısı Normal Mi?

hamileligin ilk haftasinda bel agrisi olur mu
Hamileliğin ilk haftasında bel ağrısı olur mu

Hamileliğin ilk haftalarında bel ağrısı yaşayanlar herhangi bir endişeye kapılmamalıdır. Hamileliğin olağan akışı için de son derece normal bir süreç olan ağrılar, fiziksel değişim yaşanan doğum sonuna kadar devam eder. Ancak gerekli doktor kontrolleri ve tavsiyelerine uyulmadığı takdirde doğum sonrasında bu ağrıların devam etmesi veya farklı sorunlara yol açması mümkündür.

Hamileliğin ilk haftalarında bel ağrılarından şikayetçi olanların endişelenmemesi gerekir. Bu bel ağrısı bebeğe zarar vermez. Doktor kontrolünde tavsiye alınarak egzersiz veya ek gıda takviyeleri ile bu sorunu aşmak mümkündür. Bel ve diğer ağrıların ortaya çıkması ile hamilelik için diğer yaygın belirtilerin de olması durumunda uzman bir hekime görünmeniz tavsiye edilir.

Hamileliğin İlk Belirtisi Bel Ağrısı Olabilir Mi?

Hamileliğin ilk ayında belde ağrı olur mu sorusu hamilelik şüphesi taşıyanlar için de merak edilen konulardan biridir. İlk günlerde bu ağrıların hissedilmesi yaygın görülmez. Ancak ilk üç haftadan sonra ağrıların ve hormanal değişimlerin yaşandığı görülmektedir. Bazı kişilerde bu tip belirtiler erken dönemde görülebileceği için hamilelik belirtisi olarak da değerlendirmek mümkündür. Ancak her bel ağrısı elbette gebelik belirtisi olmaz.

bel agrisi hamilelik belirtisi olurmu
Bel ağrısı hamilelik belirtisi olur mu

Hamilelik sürecince bel, eklem ve sırt ağrılarının tetiklenmesinde birçok farklı nedenden bahsedilebilir. Bu yüzden uzman bir hekim kontrolü olmadan herhangi bir uygulamaya başvurmak veya hastalık şüphesi taşımak yersizdir. Hamileliğin ilk haftalarında bel ağrısı yaşayanların büyük bölümü geçmişten gelen ortopedik zorunlar veya duruş, hareket alışkanlıklarına bağlı olarak sorun yaşamaktadır. Bel ve sırt ağrıları tek başına gebelik belirtisi olarak değerlendirilmez.

Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir? daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

Hamilelikte Bel Ağrısını Hafifletmek İçin Neler Yapılabilir?

Hamileliğin ilk haftalarında belde ağrı yaşayanlar için birçok farklı uygulama yapılabilir. Bu uygulamalar yapılmadan önce ağrının hafifletilmesine ilişkin tercih edilecek yöntemlerin uzman bir doktor ile paylaşılması ve doktor onayından sonra uygulanması hem anne hem de çocuk sağlığının korunmasında hayati öneme sahiptir. Bel ağrısı yaşamanın başlıca nedeni gebelik döneminde alınan kilolar ve karın bölgesinin genişlemesidir. Buna bağlı olarak belirli egzersizlerin uygulanması, vitamin takviyeleri ve çeşitli masajlar iyi gelebilir.

Hamilelik döneminde bel ve sırt ağrılarının azaltılması için doktor tavsiyesi ile yapılabilecek bazı basit uygulamalar şunlardır:

  • Gündelik yeme, içme ve uyku alışkanlıklarının değiştirilmesi.
  • Basit egzersiz ve kontrollü hareketler.
  • Gebeliğe özel yastık ve yatak kullanımı.
  • Giyim ve ayakkabı tercihlerinin değiştirilmesi.
  • Vitamin ve mineral takviyelerinin ihmal edilmemesi vb.

Hamilikte yaşanacak fiziksel değişimlerin bir sonucu olarak görülen tüm ağrılar için basit alışkanlıklar kazanarak veya basit birkaç uygulama ile rahatlıkla bu sorunlar engellenebilir. Hamileliğin ilk haftalarında bel ağrısı için uzman bir hekim kontrolünde daha detaylı uygulamalara başvurulabilir.

Hamileliğin ilk aylarında belde şiddetli ağrı yaşıyorsanız, durumun normal olup olmadığını anlamak için doktor kontrolünde bu durumu doktorunuza bildirin. Normal olmayan ağrılar ciddi sorunlardan kaynaklı olabilir ve kısa sürede tedavi gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.