Hamileyken

Hamileliğin İlk Haftaları Uykusuzluk

15.12.2021
293
Hamileliğin İlk Haftaları Uykusuzluk

Hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk pek çok kadında gözlenen bir durumdur. Hamileliğin ilk haftalarında uykusuzluk yaşanmasının temel nedeni vücutta meydana gelen hormon değişimidir.

Bir araştırmaya göre, hamile kadınların yaklaşık %78’inde uykusuzluk problemi var. Araştırma ayrıca, hamileliğin ilk haftası uykusuzluğun özellikle anneleri etkilendiğini ortaya koymakta ve uyku düzeninin doğumdan altı yıl sonra normale döndüğünü vurgulamaktadır.

Hamileliğin ilk haftalarında uyku halini önlemek veya en aza indirgemek bazı stratejilerle mümkündür. Hamileliğin ilk haftalarında uyuyamama probleminin üstesinden gelmek için ana nedenleri belirlemek ve bu bilgiyi daha iyi uyuma stratejileri ile tamamlamak tavsiye edilir.

Hamileliğin ilk haftaları uyku hali olan anne adayının bir süre düzensiz uykuya geçmesi ve buna alışması gerekir. Hamilelik döneminde düzenli bir uyku sisteminde sahip olmak için çeşitli öneriler olsa da aksiyona geçmeden önce doktorunuz ile iletişim halinde olmanız önerilir.

Hamileliğin İlk Haftaları Uykusuzluk Neden Olur?

Hamileliğin ilk haftalarında vücut yeni bir düzene geçerek hormon değişimi yaşadığı için uykusuzluk gibi problemler ortaya çıkabilir.

Hamileliğin neden olduğu hormonal değişiklikler uyku alışkanlıklarına müdahale ederek sorunu ortaya çıkarabilir. Hatta birçok kadın, bu aşamada rüyaların daha yoğun olduğunu ve hamilelikle ilgili korkuları içeren rüyaların büyük endişe veya depresyon senaryolarına neden olabileceğini bildirmektedir.

Bu psikolojik sorunun yanı sıra, uyku bozukluklarına neden olan fizyolojik faktörler de vardır. Bunlar arasında mide bulantısı, daha fazla tuvalete gitmeyi gerektiren idrar sıkışıklığı, göğüste artan hassasiyetin neden olduğu rahatsızlık, mide ekşimesi, sırt ağrısı vr düzensiz rahim kasılmaları sayılabilir.

Hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk yaşama nedenleri şöyledir:

  • Progesteron isimli hormon hamilelik döneminde zamanla artış gösterir. Bu durum uykuyu tetiklese de vücutta artış gösteren sıvı oranı da sık sık tuvalete çıkma etkisi yaratır. Hal böyle olunca kişi ne kadar uykulu olursa olsun tuvalet için buna ara vermek durumunda kalır.
  • Bu süreçte vücut çeşitli değişimler yaşarken anne adayı da heyecanlı olacağı için de uykusuzluk çekebilir.
  • Hamilelik süreçleri 3 aylık periyotlarla kısımlara ayrılır. Bu noktalarda ikinci üç aylık süreçte kişi daha fazla uykusuzluk çeker.

Hamileliğin İlk Haftaları Uykusuzluk Nasıl Önlenir?

hamileligin ilk haftalari uyku hali
Hamileliğin ilk haftaları uyku hali

Anne adaylarının düzenli bir hamilelik süreci geçirmesi için farklı noktalarda itinalı davranması gerekir. Bu şekilde de beslenme ve uyku düzeni iyileştirilerek sorunsuz bir gebelik geçirilebilir.

Hamileliğin ilk haftalarında uyku pozisyonu değişikliği yapmanıza gerek yoktur. Uyku pozisyonu değişikliği hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, yani karnınız büyüdüğünde işe yarayacaktır.

Hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk önleme için yapmanız gerekenler şöyledir:

Yaşam Tarzını Değiştirmek

Hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk sorununun azaltılması noktasında kimi zaman uyku ilacı almak isteyebilirsiniz. Fakat bu durum hekimler tarafından önerilmez. Hamilelikte uyku ilacının bebek üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerden dolayı, kendi kendinize uyku yapan herhangi bir ilaç almayın.

Kişinin bu süreci bilinçli şekilde geçirmesi rutinlerini sağlıklı şekilde oluşturması doğru bir yaşam tarzı elde etmesine yarar sağlar. Sürekli evde kalmak veya hareketsiz yaşam tarzı, hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk probleminin daha da kötüleşmesine neden olacaktır.

Hamile olduğunu öğrendikten sonra fazla dikkat etme güdüsü, kadının daha az hareket etmesi veya yürüyemeyeceği ve koşamayacağı gibi yanılgılara neden olur. Bu tamamen yanlıştır. Hamilelik öncesinde egzersiz programınız varsa devam edebilir, yürüyüşe veya hafif tempolu koşuya çıkabilirsiniz. Bu şekilde yaşam tarzı değişikliği ile hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk probleminin azaldığını kolaylıkla fark edeceksiniz.

Sık İdrara Çıkmama

Hamileliğin ilk haftalarında sık idrara çıkma dürtüsü kendini gösterebilir. Bu aslında hamileliğin ilk belirtilerinden biridir ve hamileliğin ilk günlerinden itibaren bile görülebilir. Bu durum kişinin uyku düzenini direkt olarak etkiler.

Hamileliğin ilk haftaları uykusuzluğun nedeni olan sık idrara çıkmayı önlemek için gece yatmadan birkaç saat öncesinde sıvı tüketimi bırakılmalıdır. Hamileyken idrara sık çıkma ile ilgili herhangi bir ilaç seçeneği yoktur. Durum ilerleyen gebelik haftalarında kendiliğinden geçecektir.

Ağrı Hissinin Kontrol Altın Tutulması

Gebeliğin çeşitli evrelerinde ağrılar meydana gelebilir. Özellikle bel bölgesinde hissedilen ağrıların kontrol altında tutulması için uyku sırasında yastıklarla destek oluşturulması gerekir.

Hamileliğin ilk haftaları bel ağrısı yaşamanız normaldir ve bu çoğu zaman gece sizi uyandırır ve uykunuzun kaçmasına neden olur. Bu tür ağrılara parlak kırmızı kanama eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

Mide Yanmasını Engellemek

Her geçen zamanda bebek büyüdüğü için mideye baskı yapar. Bunun sonucunda da mide yanması meydana gelir. Hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk yapan mide yanması bu nedenle değil, beslenme düzeni ve hormonal değişimler nedeniyle olur.

Yemek düzeninin dengeli olması ve uyku saatinden önce yemek yemenin bırakılması hallerinde mide yanmasının önüne geçilebilir. Beslenmenizden bir süre acı baharatları ve kola gibi gazlı içecekleri uzak tutmanın zamanı geldi. Ayrıca kahve de mide yanmasına neden olduğu için uzak durmanız, hamileliğin erken dönemlerinde uykusuzluğun giderilmesine katkı sağlayacaktır.

Krampların Kontrol Altına Alınması

hamileligin ilk haftalarinda uykusuzluk
Hamileliğin ilk haftalarında uykusuzluk

Uyku halinde hissedilen ani kramplar sizi uykudan uyandırarak rahatsız edebilir. Rahimde de meydana gelebilen bu kramplar rahatsızlığa ve uykunuzun kaçmasına neden olsa da bebeğinize herhangi bir zarar vermez.

Krampların engellenmesi noktasında kalsiyum takviyelerine özen gösterilmesi bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Açlık Hissinin Engellenmesi

Hamilelikte sık acıkma çok yaygın olarak görülen normal bir durumdur. Gebelik sürecinde sık sık açlık hisseden kadın gece uyuyamayabilir ve uykularında da bu yüzden bölünme yaşayabilir.

Açlık hissinin önlenmesi noktasında bol karbonhidratlı besinlerin tüketimi önerilir. Protein açısından zengin içerikli besinler uzun süreli tokluk hissi vereceği için tüketimi uygundur.

Tüm bunlar ve daha fazla unsura dikkat ederek hamileliğin ilk haftaları uykusuzluk sorunu giderilebilir. Hamileler için yedi ila dokuz saat arası uyku tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.