Hamileyken

Hamileliğin İlk Aylarında Yorgunluk Olur Mu?

24.10.2021
423
Hamileliğin İlk Aylarında Yorgunluk Olur Mu?

Hamileliğin ilk aylarında yorgunluk oldukça yaygındır ve hamile yorgunluğu her kadında farklı haftada ortaya çıkabilir.

Metabolizma hamilelik döneminde daha hızlı çalışmaya başlar ve daha fazla enerji harcanır. Bu durum özellikle hamileliğin ilk aylarında yorgunluk artmasına neden olur.

Östrojen gibi hormonların artmasına bağlı olarak kan basıncında meydana gelen düşüş de anne adaylarının kendilerini normalden daha bitkin hissetmelerine neden olacaktır.

Hamileliğin ilk aylarında yorgunluk hormonal dalgalanmalar nedeniyle olur. Sabah bulantısı, endişe, bel ve rahim ağrıları, sindirim problemleri gibi diğer hamilelik belirtileri de bu hormonların seviyelerindeki değişimden kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Vücut hamileliğin ilk anından itibaren fiziksel değişimlere ayak uydurmaya çalışır. Bu nedenle kendinizi yorgun hissetmenizden daha doğal bir durum yoktur.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Yorgunluk

Hamileliğin ilk 3 ayında yorgunlukprogesteron seviyesinin hızlı yükselmesinden dolayı ortaya çıkar. Kişiler hem yorgun olur hem de kendilerini bitkin hisseder.

Hamileliğin ilk aylarında yorgunlukmetabolizma hızlanması ve daha fazla enerji harcanmasından kaynaklanmaktadır. Bu dönemde kan basıncı düşer. Kan üretimi hızla artar. Bu durumlar enerjinin tüketilmesine neden olur.

Gebelik boyunca anne adayları duygusal anlamda iniş çıkışlar da yaşarlar. Bütün bunlar aynı nedenlerden kaynaklanır. Biraz dişinizi sıkın. Bunlar normal kabul edilen bulgular arasında yer alır.

Hamileliğin İkinci 3 Ayında Yorgunluk

Hamileliğin ikinci 3 ayında yorgunluk daha az hissedilir. Bunun nedeni artık vücudun hamilelik hormonlarına daha iyi uyum sağlamasıdır. Vücut eskisi kadar etkilenmez. Kendinizi ikinci üç ayda daha zinde hissetmeye başlarsınız. Gebeliğin bu aşamasında aslında en kötü zamanları atlatmış olduğunuzdan rahat bir nefes alabilirsiniz.

Hamileliğin ilk aylarında yorgunluk bu dönemde azalsa da kimi anne adayları bu dönemde hala kendilerini yorgun hissetmeye devam edebilirler. Vücudunuzu dinleyin ve kendinizi diğer anne adayları ile kıyaslamayın. Herkesin hamileliği ve hissettiği duygular farklı olacaktır.

Hamileliğin Üçüncü 3 Ayında Yorgunluk

Hamileliğin üçüncü 3 ayında yorgunluk artmaya başlar. Çünkü artık bebek ağırlığı artmaya başlamıştır. Bebek büyümesiyle birlikte, anne adayları daha fazla yük hissederler. Özellikle yorgunlukla birlikte bel ağrıları da sık görülmektedir.

Karnın büyümesiyle birlikte uyumakta da zorlanabilirsiniz. Ayrıca mesane bölgesinde oluşan şişlik nedeniyle gece vakti sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Gebelik süreci zorludur. Ancak vücudunuz bütün zorluklarla başa çıkmanız için yeterli güce sahiptir.

Hamilelikte Yorgunlukla Başa Çıkmak için Neler Yapılabilir?

hamileligin ilk aylarinda yorgunluk
Hamileliğin ilk aylarında yorgunluk

Hamileliğin ilk aylarında yorgunlukla başa çıkmak için yapılabilecekler sayesinde kendinizi çok daha güçlü ve iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Aşağıdaki ipuçları hamileliğin ilk aylarında yorgunluk problemini kontrol altına almanızı sağlayacak:

  • Gün içinde bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Çok sık tuvalete çıkmamak için akşam vakitlerine doğru daha az su içtiğinizden emin olun.
  • Bazı yorgunluklar demir eksikliği kaynaklı ortaya çıkabilir. Bu nedenle vücudun demir eksikliğini karşıladığınızdan emin olun. Demirden zengin besinler tüketmek iyi bit fikir olacaktır.
  • Düzenli olarak hareket edin ancak kendinizi çok fazla zorlamayın. Düzenli hareket etmeniz kramp problemini oradan kaldırır. Ayrıca enerji seviyeniz de otomatik olarak artar.
  • Yatakta hareket edin. Karın büyümesiyle birlikte kişiler doğru uyuma pozisyonunu bulmak konusunda zorlanabilirler. Hem bebeğinizin hem de organlarınızın kan dolaşımına katkı sağlamak için solunuza doğru yatmanızda fayda vardır. Başınız hep yüksekte olmalı ve sırtınıza destek koymalısınız.
  • Uzman hekimlerin yapacakları testler size eksiklikleriniz konusunda yol gösterici olur.

Hamilelikte Yorgunluk için Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Hamilelikte yorgunluk için doktora gitmekkimi durumlarda acil olabilir. Yorgunluk çoğu zaman hamileliğin doğal belirtileri arasında yer alır ve endişe duyulmasına gerek yoktur.

Ne var ki bazen hamileliğin ilk aylarında yorgunlukdaha ciddi bir durumun habercisi olabilir. Hamilelikle birlikte anemi riski artar. Bu nedenle hekimlerin ilk kadınlar hamile kaldıklarında kan testi yaparak demir seviyelerini kontrol ettiği bilinir.

Hamileliğin ilk aylarında yorgunlukla birlikte ortaya çıkan belirtilere de bakmak gerekir. Eğer kişide sürekli üzüntü varsa, bu gebelik depresyonuna işaret eden bir durum olabilir. Hamilelik dönemi boyunca kişilerin kendini yorgun, tükenmiş hissetmeleri kolaydır. Bu nedenle kişilerin bolca dinlenmesi, kendilerine çok yüklenmemesi, bebeklerine iyi bakması gerekecektir.

Ayrıca şu yazımızı da okumanızı öneririz: Hamilelikte Yorgunluk Ne Zaman Başlar?

Vücudunuz sadece bazı değişiklikle başa çıkmaya çalışmakla kalmıyor aynı zamanda yavrunuz için de kendini hazırlıyor. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarında yorgunluk benzeri belirtileri hissettiğiniz zaman bebeğinizi düşünerek güç alın. O buna değer!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.