fbpx

Hamileliğin En Erken Belirtileri Nelerdir?

27.12.2021
987
Hamileliğin En Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin en erken belirtileri her kadın ve her hamilelik için farklıdır. Anneni bu farklılıkları yaşamasının birçok nedeni vardır. Yaş, beslenme, hormon değişimleri ve psikolojik durum gibi faktörle bu belirtilerin hissedilmesini ve ortaya çıkmasını etkiler.

Hamilelik her kadın için benzersiz bir deneyim ve yaygın olarak kabul edilen gebelik belirtileri hafif, yoğun, erken veya geç olarak görülebilir.

Herhangi bir belirti göstermediği için gebelik döneminin başladığını bile fark etmeyen kadınlar var. Çoğunuzun duyduğu gibi, kadın karın ağrısıyla hastaneye gider ve birkaç aylık hamile olduğunu öğrenir.

Peki belirtilerin gerçekten hamileliğin başlangıcı olup olmadığını nasıl anlarsınız? hamileliğin en erken belirtileri nelerdir?

En Sık Görülen Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin en erken belirtileri olarak görülen semptomların çoğu, kadının adet döneminin başlangıcında yaşadıklarına benzer.

Hamileliğin en erken belirtileri olarak en sık görülen semptomlar kramplar, mide bulantısı (kusmayla birlikte veya kusma olmadan), göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, uyuşukluk, ruh hali değişimleridir. Bunlardan en net gebelik belirtisi ise adet gecikmesidir.

Ancak bu hamileliğin en erken belirtileri ile ilgili bir standart olmadığını, yani hepsi olan kadınlar olduğu gibi hiçbiri olmayanların da olduğunu vurgulamak gerekir.

Sadece size bir fikir vermek için hamileliğin en büyük kanıtı olarak kabul edilen semptom (adet gecikmesi) bile tüm kadınlarda görülmez. Çünkü kadının çok az adet kanaması olabilir ve yerleşme kanamasıyla adet başlangıcı karıştırılabilir.

Hamileliğin en erken belirtilerinden olan bu az miktarda kanama, nadir durumlarda meydana gelen bir durumdur. Bu, embriyonun rahme yerleşmesinden kaynaklanabilir.    

Şüpheye mahal vermemek için kadın hamile olup olmadığını eczane hamilelik testi yaparak kolaylıkla anlayabilir. Testte hamile olduğunuzu görürseniz, hamileliği kesin olarak doğrulamak ve gebelik kontrollerine başlatmak için laboratuvarda kan testi yapmak için bir jinekoloğa danışılmalıdır.

Genel olarak hamileliğin en erken belirtileri, döllenmiş yumurtanın gelişimini desteklemek için vücutta meydana gelen hormon değişikliklerinden kaynaklanır.

Hamileliğin en erken belirtilerinden bazılarını başlıklar halinde aşağıda açıklıyoruz:

Kramplar

Kramplar adet öncesi dönemde pek çok kadında yaygındır. Aynı zamanda hamileliğin en erken belirtileri olarak ta ortaya çıkabilir.

Krampların nedeni, döllenmiş yumurtayı duvarına yerleştirmek için rahimin kasılma hareketi yapmasıdır.

Adet öncesi mi yoksa hamilelik krampları mı olduğunu belirlemek için kadının yoğunluğa dikkat etmesi gerekir.

Hamilelik belirtisi olarak görülen kramplar genellikle daha sakin ve adetten önce meydana gelenin aksine fazla rahatsızlığa neden olmaz.

Bu sancıları tanımanın başka bir yolu da süreye bakmaktır. Çünkü hamilelik olduğunda, genellikle sadece birkaç gün süren adetten önce oluşan ağrının aksine, genellikle adet gecikmesinden sonra bile devam eder.

Mide bulantısı ve kusma

Mide bulantısı ve kusma, özellikle sabah vakti, hamileliğin çok popüler semptomlarıdır. Genellikle gebe kaldıktan sonraki 2. ve 8. Hafta arasında ortaya çıkar.

Çok yaygın olmalarına rağmen tüm hamile kadınları aynı şekilde rahatsız etmezler. Bazı kadınlarda sadece sabahları hafif bulantı şeklinde olurken, bazı kadınlar bunu gün boyu şiddetli şekilde yaşar.

Ayrıca hamileliğin en erken belirtilerinden olan bulantı ve kusmaya kokular neden olabilir. Bu erken gebelik döneminde bazı kadınlar, bazı kokulara karşı daha hassas olabilir. Bu koku hassasiyeti nedeniyle yiyeceklerin gerçek lezzetlerini almakta zorluk çekebilirler.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Belirtileri

Genelde sabah bulantıları ve kusmalar 8. haftadan sonra kendiliğinden kaybolur. Bununla birlikte, bu semptomları hamileliğin üçüncü trimesterine kadar yaşamaya devam eden kadınlar da vardır.

Vajinal akıntı

beyaz kremsi akinti hamilelik belirtisi midir
Beyaz kremsi akıntı hamilelik belirtisi midir

Kadın vücudunda östrojen hormonu artması nedeniyle, hamileliğin erken döneminde yosun gibi görünen, hafif veya beyazımsı kreme benzer ve kokusuz az miktarda vajinal akıntı sık görülür.

Beyaz kremsi akıntı hamilelik belirtisi olarak yaygın olarak görülür. Bu nedenle vajinal akıntılar hamile kadın için endişe nedeni olarak görülmemektedir.

Ancak akıntı farklı görünüyorsa ve ayrıca kadın ağrı hissediyorsa, mantar, bel soğukluğu, bakteriyel vajinoz gibi enfeksiyon vakası olabileceğinden bir doktora danışması gerekir.

Göğüslerde hassasiyet

Hamileliğin ilk haftalarında kadın, meme bezlerinin büyümesini uyaran hormonlardaki (progesteron ve prolaktin) artıştan dolayı göğüslerinin şiş, ağrılı ve dokununca acıma gibi hassas olduğunu fark edebilir.

Hamileliğin en erken belirtileri arasında yer alan göğüslerde hassasiyet ile birlikte, bölgede artan kan akışının artmasına bağlı olarak areolalarda koyulaşma olabilir.

Yorgunluk ve uyuşukluk

Yorgun hissetmek ve aşırı uyumak, hamileliğin erken döneminde ortaya çıkabilecek belirtilerdir. Bu durum, plasenta tamamen oluşana kadar metabolizma bakımından sorumlu hormon olan progesterondaki artıştan kaynaklanırlar.

Progesteron, hamileliğin ilk döneminde kadının vücudunda çok fazla enerji gerektiren çeşitli faaliyetler gerçekleştirir. Bu nedenle hamile kadında aşırı yorgunluğa neden olabilir.

Plasenta oluşumundan sonra (gebeliğin ikinci trimesterinin başında oluşur) bu semptomların ortadan kalkması beklenir. Bununla birlikte, genellikle kadın üçüncü trimestere, yani hamileliğin son aşamasına geldiğinde yorgunluk ve uyuşukluk geri döner.

Gebeliğin sonuna doğru yorgunluk, kadının amniyotik sıvı (6-8 kg), plasenta ve rahimle birlikte (2 kg) ve tabii ki bebek (3 kilo) taşımak zorunda olduğu fazla kilodan kaynaklanmaktadır.

Ruh hali değişimi

Adet öncesi gerginlik (PMS) gibi, birçok kadını etkileyen ruh hali değişimleri de yaygın hamileliğin en erken belirtilerindendir.

Hamileliğin erken döneminde ruh hali değişiminin nedeni, progesteron ve östrojen hormonlarının yükselmeye başlamasıdır.

Hormonal değişikliklere ek olarak, başka faktörler de duygularda “bozukluğa” neden olabilir. Örneğin, fiziksel değişiklikler nedeniyle vücudun çeşitli bölgelerinde (göğüs, karın, baş vb.) oluşan ağrı.

Ayrıca hamilelik öğrenildikten sonra, yeni hayatın getirdiği psikolojik baskı ve yeni annenin kişiler ile ilişkilerindeki değişiklikler de gebeliğin erken döneminde duygu durum değişikliğinin nedenidir.

Koku ve tatlara karşı isteksizlik

Hamileliğin erken döneminde, hamilelikten önce kendisini rahatsız etmeyen parfümleri, yiyecekleri veya ürünleri (hoş olsa bile) kokladığında tiksindiğini hissetmesi normaldir.

Annenin tat almasında veya gerçekte olduğundan farklı tatla ilişkilendirmesine neden olan değişiklikler olabilir.

Koku ve tattaki bu değişiklikler hamileliğin en erken belirtileri arasında sayılabilir. Bu durumun, kadın vücudunda bu dönemde artış gösteren hormonal dalgalanmalar nedeniyle yaygın olduğunu belirtmekte fayda var.

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi, hamileliğin en erken belirtileri arasında en önemlisi olarak kabul edilir. Çünkü kadının vücudu döllenmiş bir yumurtanın varlığını tespit ettiğinde, adet döngüsü hemen kesintiye uğrar.

Bu nedenle adet günü 5 günden fazla (hatta 1 hafta) geciktiğinde kadının hamile olma ihtimali çok yüksektir.

Ancak bazı durumlarda adet gecikmesi olmamış gibi kadında az miktarda kanama olabilir. Aslında bu adet kanaması değil, yerleşme kanamasıdır ve kadın çoğu zaman adet olduğunu zanneder.

Bu durum zararsız gibi görünse de gebeliğin geç öğrenilmesi yapılması gereken tüm kontrolleri etkilemekte, bu da kadın ve bebeğin sağlığında komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri

Hiç Belirti Olmadan Hamilelik Olur Mu?

Belirti olmadan hamilelik
Belirti olmadan hamilelik

Hiç belirti olmadan hamilelik olması, çok nadir görülse de mümkündür. Çoğu durumda kadın hamiledir ve hamileliğin ilk belirtilerini hissetmeyebilir.

Yaygın olmasa da kadının hamileliğin erken belirtilerinden hiçbirini yaşamaması mümkündür. Bu durum kadının hamilelik hormonlarına, özellikle de çoğu semptomdan sorumlu olan HCG’ye duyarlılığından kaynaklanır.

Oluşabilecek bir diğer durum da adet öncesi gerginlik sırasında ortaya çıkan belirtilere çok benzediği için kadının belirtileri fark etmemesidir. 

Şüphe durumunda, önce eczane hamilelik testi yapılması önerilir. Test hamilelik pozitif sonucu verdiğinde, doktor tarafından doğrulanması ve gerekli kontrollerin yapılması şarttır.

Hamileliğin Erken Döneminde Karında Ne Hissedilir?

Hamileliğin erken döneminde, kadının alt karın bölgesinde şişlik ve gaz benzeri rahatsızlık olması yaygındır.

Hamileliğin erken döneminde kasık ağrısı, bölgedeki kan ve hormon artışından veya yumurtanın rahme yerleşmesi için meydana gelen çeşitli değişikliklerden dolayı olabilir.

Şişkinlik ve karın ağrısının bir başka yaygın nedeni de hamilelikte sık görülen kabızlıktır.

Kabızlık, bağırsakta gaz ve dışkı birikmesi sonucu ortaya çıkabilir. Çünkü dönemde kadın vücudu bazı yiyecekleri sindirmekte daha fazla zorluk çeker. Bu da kadının bağırsaklarını düzgün şekilde boşaltamamasına neden olur.

Karın bölgesindeki bu ağrı genellikle hafiftir, ancak birkaç gün devam edebilir (belirtiyi adet kramplarından ayırt etmenin bir yoludur).

Bununla birlikte hamileliğin erken evresinde şiddetli karın ağrısı, döllenmiş yumurtanın rahme ulaşamayarak fallop tüplerinde kaldığı dış gebelik gibi başka sorunların varlığını da gösterebilir.

Anne ve bebeğin sağlığını riske atan komplikasyonlardan kaçınmak için bu rahatsızlık ortaya çıkar çıkmaz doktora gitmek çok önemlidir.    

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya cikar
En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar

En erken hamilelik belirtileri genellikle döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesinden sonra ortaya çıkar. Çünkü bu andan itibaren kadının vücudunda bulunan hormonlar (progesteron, östrojen, HCG, prolaktin, testosteron) seviyesi artmaya başlar.

Genellikle implantasyon (nidasyon ya da yerleşme olarak adlandırılır) 3. haftanın sonu ile 4. gebelik haftasının başlangıcı arasında gerçekleşir. Bu nedenle, en erken hamilelik belirtilerinin başlama zamanı, 3. Haftanın sonu ila 4. Haftanın başındadır.

En erken hamilelik belirtilerinin ortaya çıkma zamanını biraz daha detaylandırmak gerekirse, son adetin ilk gününden 21 gün sonraya, bu da yumurtlama gününden 7 gün sonraya denk gelir.

Hamileliğin en erken belirtisinin görülme zamanı 4. Haftaya denk gelirse, bu görecek olduğunuz adetin başlama günlerine denk gelir ve bu aynı zamanda yumurtlama gününden 14 gün sonrasıdır.

Hamileliğin en erken belirtileri, döllenmeden 7 ila 14 gün arasında başlayabilir. Bu hesaplamadan yola çıkarak, hamile kalmak için yumurtlama günü hesaplama oldukça önemlidir sonucuna da varılabilir.

Hamileliğin ilk günlerinde belirti olur mu?

Spermin yumurtayı bulması ve döllemesi beş gün sürebilir. Hamilelik belirtilerinin bu süreden sonra ortaya çıkmasını haklı çıkaran faktörlerden biri budur.

Belirtiler genellikle ilişkiden 1 veya 2 hafta sonra ortaya çıktığından, hamileliğin ilk günlerinde belirti görülmesi yaygın değildir.

Hamileliğin ilk gününde belirti olmamasının nedeni, spermin yumurtayı bulup dölleme zamanının değişken olmasındandır. Yani çoğu durumda spermin yumurtayı bulması ve döllemesi 1 ila 3 gün sürer.

Bu süre içinde döllenme olduğunda karakteristik semptomlar ortaya çıkacaktır. Yani hamileliğin ilk günlerinde hassas göğüsler, pelvik bölgede ağrı (kramplara benzer) ve az miktarda kanama gibi hamilelik belirtileri görülebilir.

Hamileliğin ilk günlerinde belirti olmamasını açıklayan bir diğer faktör de belirtilerin döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesinden sonra ortaya çıkmasıdır. Bu da 1 veya 2 haftalık döllenmeden sonra gerçekleşen bir olay.

Bu nedenle, tüm bu süreç (rahime yerleşme) tamamlanana kadar, kadında muhtemelen hiçbir belirti olmayacaktır.

Anne ve bebeğin sağlıklı olması için hamileliğin en erken belirtilerinin bilinmesi, kısa sürede kadın doğum uzmanına başvurulması ve gerekli tüm işlemlerin yapılması açısından önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.