Hamileyken

Hamileler Neler Yemeli? Neler Yememeli?

07.02.2022
216
Hamileler Neler Yemeli? Neler Yememeli?

Hamilelerin meyve, sebze, baklagiller ve kepekli tahıllar açısından zengin yiyecekler de dahil olmak üzere bazı kısıtlamalara uyması gerekir.

Birçok hamile kadın bu aşamada ne yiyip yiyemediği konusunda şüpheye düşer.

Her şeyden önce, o besinin güvenli olup olmadığını bilmek için hamile kadının hamileliği takip eden kadın doğum uzmanıyla konuşması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Hamileler İlk 3 Ayda Ne Yiyebilir?

Genel olarak hamileler daha önce yediği gıdaların hemen hepsini yiyebilir. Sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız etler, sebzeler ve meyveler hamileliğin tüm aylarında hamile kadınlar için önerilir. Ayrıca bol su tüketimi (günde 2 litre) de önemlidir.

Dikkat çekicidir ki, hamileliğin ilk aylarında, kadınların ünlü “aşerme”, bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duymaları yaygındır.

Bu isteklerin karşılanıp karşılanmayacağını öğrenmek için en çok tavsiye edilen şey, hamileliği takip eden kadın doğum uzmanı ile konuşmaktır. 

Hamileler Ne Yiyip İçemez?

Hamile kadınlar biber, zencefil, koyu çay, kahve gibi içeceklerden kaçınmalıdır. Alkollü, çiğ veya kötü yıkanmış ve cıva içeren balıklar yenmemesi gereken yiyeceklerdir.

Uygun şekilde temizlenmiş ve orta düzeyde tüketilmesi gibi gerekli önlemler alındığı sürece bazı gıdalar hamilelik sırasında tüketilebilir:

Baharatlar

Biber, zencefil veya köri gibi güçlü baharatlar, ölçülü olarak tüketilirse hamileyken sorun olmaz.

Bununla birlikte bu baharatların yenmesi, özellikle alışkın olmayan hamile kadınlarda mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal ve rahatsızlığa neden olabilir. Bu gibi durumlarda, bu tür baharatlardan kaçınılmalıdır.

Hamilelerin yiyeceği baharat ne kadar doğal olursa o kadar iyidir. Bu nedenle sarımsak, soğan ve maydanoz gibi yemeklere lezzet katan gıdaları taze ve doğal olarak yemeye çalışın.

Cıva açısından zengin balıklar

Balık, besleyici özellikleri nedeniyle hamile kadınlar için çok iyidir. İdeal olarak, kadınlar hamilelik sırasında haftada en az 1 porsiyon balık yemelidir. Çünkü bu et çocuğun bağışıklık sisteminin iyi gelişimi ve kadınlarda yüksek kolesterolün önlenmesi gibi faydalar sağlar.  

Bununla birlikte, bazı balıklarda cıva yüksek olabilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır. Hamilelerin yememesi gereken balıklar köpekbalığı, kılıçbalığı ve ton balığı olarak sayılabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise balığın hazırlanma şeklidir. Hamile kadınların sadece hazırlanmadan önce dondurulmuş olanları tüketmeleri önerilir.

Yıkanmamış meyveler

Genel olarak, tüm meyveler hamile kadının beslenmesinin bir parçası olmalıdır. Meyvelerde dikkat edilmesi gereken hijyendir.

Meyve ve sebzeleri (akan su ile) iyice yıkamak, bazı bakterilerin bebeğe bulaşmasını önlemek için önemlidir.

Pastörize edilmemiş sütler ve süt ürünleri

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, yani yeni sağılan süt ürünleri hamilelere önerilmez. Bunun nedeni, bebeğinize zarar verebilecek bakteri, virüs ve mantar kaynağı olmalarıdır. 

Bu vakalar nadir olmakla birlikte, bu süt organizmalarının bebeğin organlarında malformasyona, eksikliklere veya yetmezliklere neden olma ve daha aşırı durumlarda erken doğuma neden olma olasılığı vardır. 

Fıstık ve fındık

Fındık ve yer fıstığı mümkün olduğu kadar orta derecede ve tercihen doğal olarak tüketilebilir.

Tuz, koruyucu ve renklendiricilerin eklenmesi, hamile kadınlar için zararlı olabilir. Bu nedenler hamileyken fıstık yemek istiyorsanız, ölçülü, kavrulmuş ve tuzsuz olanları tercih edin.

Bu yiyeceklerin kalorisi yüksek olabileceğini ve çok fazla yenirse kötü kolesterolün (LDL) artışına katkıda bulunabileceğini unutmayın.

Kafein

Kafein, kahve, demli çaylar, enerji içecekleri, alkolsüz içecekler ve çikolatalar gibi çeşitli gıdalarda bulunur.

Bu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bunun nedeni, kafeinin sekel veya düşük kilolu doğum gibi bebekte bazı bozukluklara neden olabilmesidir.

Kafein günlük ve fazla tüketilirse, özellikle ilk 3 ayda düşüklere bile neden olabilir.

Arada bir fincan kahve zarar vermez. Kafein aşırı ve düzensiz tüketilirse problemdir.

Alkol

Alkol anne tarafından alındıktan sonra bebeğin plasentasına gider, yani bebek de bu maddeden etkilenir.

En büyük sorun, bebeğin organlarının (böbrekler ve karaciğer gibi) hala gelişme veya büyüme aşamasında olmasıdır.

Alkol erken doğum, düşük veya bebeğin ölü doğma olasılığını artırmanın yanı sıra, bebeğin organlarında şekil bozukluğu, zekâ geriliği, kalp problemleri gibi komplikasyonlara neden olabilir.    

Çiğ yumurta ve et

Çiğ yumurta ve et, enfeksiyonlara, bebekte bazı bozukluklara ve hatta düşüklere neden olabilecek bakteri ve mantarları içerebileceğinden hamileler tarafından tüketilmemelidir.

Enfeksiyon bulaşma riskini önlemek için çiğ et ve yumurta tüketiminden hamileyken kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Ne Yemeli?

hamilelikte fazla kilo almamak icin
Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin

Her şeyden önce her sağlıklı hamile kadın, kadının yaşam tarzına, metabolizmasına ve tıbbi geçmişine bağlı olarak değişebilen, 10 kg ile 20 kg arasında kilo almalıdır. Bu nedenle, hamileyken kilo alımıyla savaşmanın bir anlamı yok. Hamilelik sırasında kilo alacaksınız. Ancak önemli olan, hamileyken sağlıklı şekilde nasıl kilo alınacağını bilmektir.

Hamilelikte fazla kilo almamak için nelerin yardımcı olabileceğinin listesi şu şekildedir:  

İyi yağlar: Genellikle kolesterolü ve vücut yağını yükselten işlenmiş yağlardan kaçının;

Sağlıklı ve doğal olanı seçin: Örneğin, bir seçeneğiniz olduğunda beyaz makarnadan tam tahıllı makarnaya geçin,

2 saatte bir yiyin: Meyve, kuruyemiş ve yoğurt, ana öğünleri (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) tamamlamak için harikadır. Yani sabah veya öğleden sonra ara öğünlerde yemek için uygun gıdalardır.

Egzersiz: Aksine tıbbi bir tavsiye olmadıkça, hamilelik sırasında fiziksel egzersiz yapılmalıdır. Hayatın diğer evrelerinde olduğu gibi hamilelikte de hareket etmek kalori yakar ve kilo alımını engeller.

Hamileler İçin Hangi Besinler Önemlidir?

Genellikle hamile kadınların beslenmesine iyi karbonhidratlar ve kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve vitaminler (A, B, C, D, E ve K) gibi bazı maddeler eklemeleri gerekir. İyi haber şu ki, bu vitaminler günlük yenene meyveler ve yapraklı sebzelerde kolayca bulunabilir.

Protein

Yumurta ve yağsız et, bebeğin hücrelerinin ve organlarının oluşumuna yardımcı olan protein kaynaklarıdır.

Karbonhidratlar

Tam tahıllar ve makarna (ekmek, pirinç, makarna) ve kökler (patates gibi), vücut için enerji üreten karbonhidrat örnekleridir.

Hamileler yeterli miktarda karbonhidrat tüketmezse, vücudun enerji oluşturmak ve kendini korumak için protein kullanması gerekecek ve bu da protein eksikliğine neden olabilir. 

Mineraller

Demir de bebeğin anne rahminde kaldığı süre boyunca ideal boyut ve kiloya ulaşması için önemli bir maddedir. Ayrıca demir, kadının doğum sırasında anemi ve diğer komplikasyonlar yaşamasını önlemeye yardımcı olur.

Demir içeren başlıca besinler şunlardır: 

  • Yağsız et, balık ve beyaz et;
  • Yumurtalar (tercihen haşlanmış veya pişirilmiş);
  • Yeşil sebzeler, brokoli ve ıspanak;
  • Baklagiller, fasulye, mercimek ve bezelye.

Kalsiyum açısından zengin besinler (süt ve süt ürünleri gibi) annenin osteoporoz gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olmasının yanı sıra, bebeğin kemiklerinin iyi gelişimi için de gereklidir.

Demir ve kalsiyumun yanı sıra fosfor, sodyum ve magnezyum gibi diğer mineraller de gebeliğin sorunsuz ilerlemesi için gereklidir.

Vitaminler

Son olarak, vitaminler yaşamın her aşamasında önemlidir. Ancak hamilelik sırasında bebeğin iyi gelişimi için alınması şarttır. Meyveler, sebzeler ve baklagiller genellikle farklı vitamin türleri açısından zengindir.

Hamilelerin iyi beslenmesi, bebeğin iyi gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunan temel faktörlerden biridir. Hamile kadının beslenmesi meyveler, sebzeler, baklagiller, tahıllar ve yağsız etlerden zengin olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.