Hamileyken

Hamile Yastığı Ne Zaman Kullanılır?

04.12.2021
370
Hamile Yastığı Ne Zaman Kullanılır?

Hamile yastığı kullanım zamanı, hamilelik heyecanı yaşayan kadınların en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Çünkü hamilelik sancıları ve ağrıları bazen çok yıpratıcı olduğu için kadınların hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Gebelik her ne kadar güzel ve heyecanlı bir süreç olsa da madalyonun bir de öteki yüzü vardır. Stresli bir süreç olan hamilelikte bebek büyümeye ve gelişimine devam ettiği için annenin pelvik bölgesinin genişlemesine yol açar. Bu süreçte hamile yastığı kullanma zamanı da büyük bir önem taşıyan konu haline gelmektedir.

Hamile Yastığı Nedir?

Gebe yastığı olarak da bilinen hamile yastığı, adından da anlaşılacağı üzere gebelik döneminde olan kadınlar tarafından kullanılan bir ekipmandır. Gebelerin daha sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek bir şekilde hamilelik sürecini atlatabilmeleri için özel olarak icat edilmiş bir yastık türüdür. Bilindiği üzere hamile kadınlarda bebek gelişimi aralıksız devam ettiği için annenin pelvik bölgesinde genişlemeler görülür. Bununla birlikte hamile kadınların omurga eğriliği artar ve buna bağlı olarak sinirlerde sıkışmalar meydana gelir.

İşte bu tür sinir sıkışmaları hamile kadınlarda stresli bir süreç yaşatır. Çünkü baş ağrısı başta olmak üzere hamile kadınlarda vücut değişimine bağlı olarak şu tür sorunlar sık sık görülebilir:

 • Bel ağrısı
 • Omurga ağrısı
 • Kalça ağrısı
 • Bacaklarda uyuşma ve halsizlik
 • Kol ve bacaklarda kuvvet kaybı
 • Uykusuzluk
 • Yoğun baş ağrısı

Bu tür sorunlar gebe kadınlarda yaşam kalitesini alt üst ettiği için gebelik yastığı kullanımı tavsiye edilir. Hamile yastığı özel dokusu ve tasarımı sayesinde gebe kadınlarda yukarıda saymış olduğumuz şikayetlerin azaltılmasında son derece etkilidir. Hamilelikte görülen ağrıların çoğu doğum ile birlikte ortadan kalksa da bu süreçte ağrıları azaltmanın en kolay yolu kaliteli bir hamile yastığı kullanmaktan geçer.

Hamilelik Ağrılarını Azaltmanın Yolları

Gebelik ağrılarını geçirmenin yöntemleri arasında hamile yastığı gibi özel tasarım ürünlerin ve ekipmanların kullanılması son derece faydalıdır. Çünkü gebelik ilerledikçe anne karnında bebeğin büyümesi hızlanacağı için ağırlık merkezi ön tarafa kayacaktır. Bu yüzden kadınlar başı ve omuzları dik biçimde öne doğru eğilmeden durmak zorundadır. Hamile kadınlar oturma pozisyonunda ayaklarını hafif yukarıda olacak şekilde tutarlarsa bele binen yükü azaltabilirler.

Bele binen yükü azaltarak hamilelikte meydana gelen az önce saymış olduğumuz şikayetleri azaltmak çok daha kolay hale gelir. Gebelerin ayrıca hamilelik ağrılarını azaltmak için günlük yaşamda giydikleri kıyafetlere ve ayakkabılara son derece dikkat etmeleri gerekir. Tüm bu detayların yanında gebe kadınlar uyurken hamile yastığı gibi destekleyici yastık ekipmanlarını kullanmalıdır. Bu sayede uyurken ya da otururken hamilelik ağrılarının azaltılması mümkün olabilir.

Hamilelikte Uykusuzluk Yaşayanlar Ne Yapmalı? daha fazla bilgi edinmeniz önerilir.

Hamile Yastığı Çeşitleri

Hamile kadınlar için ihtiyaca göre seçilebilen farklı şekil ve dolgulara sahip farklı yastık çeşitleri vardır.

Gebelik yastıkları yan yattığınızda karnınızı destekleyen, üçgen veya yarım ay şeklinde yastıklardır. Bu yastıklar, hamilelik boyunca büyüyen karına uyum sağlayacak ve belirli bölgede olan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Öte yandan hamilelik yastığı, hamilelikten sonra kullanılabilen yastıklardır.

Geniş yastık

genis hamile yastigi
Geniş hamile yastığı

C şeklindeki yastıklara benzer ve tüm vücudu desteklemeye yarar. Uzun olduğu için her duruma uygun şekli verebilirsiniz. Bu esneklik, dinlenmenize veya uyumanıza bağlı olarak doğru pozisyonu bulmak için bu yastığı çok kullanışlı hale getirir.

C-şekilli yastık

c sekilli hamile yastigi
C şekilli hamile yastığı

Tam vücut yastığı olarak da adlandırılan C şeklindeki yastıklar, yan yatabileceğiniz ve aynı zamanda karnınızın altında, bacaklarınızla başınızın arasında bir destek alanına sahip olacak şekilde tasarlandığından, hamile kadınlar tarafından en çok tercih edilenidir. Tek dezavantajı, çifti yatakta rahatsız edebilecek boyutudur.

U-şekilli yastık

u seklinde gebe yastigi
U Şeklinde gebe yastığı

U şeklindeki hamile yastığı, tüm vücut için rahatlık sağlamak ve baştan bacaklara kadar destek sağlamak için tasarlandıkları için çok büyüktür. Yan yatarak rahat uyumanızı sağlayan ve aynı zamanda bu uyku pozisyonunu korumanıza yardımcı olan, hareket kabiliyetinizi sınırlayan yastıklardır.

Hamile yastığı satın almak için seçenekler oldukça geniş. Online mağazalardan Trentyol da en uygun fiyatlı olanları bulabilirsiniz. Yorumlarına bakarak almanızı öneririz.

Hamile Yastığı Nasıl Kullanılır?

Gebe yastığı kullanımı özellikle hamilelik ağrısını yoğun bir şekilde çeken ve hayat kalitesi düşen kadınlar tarafından mutlaka yoğun şekilde tercih edilmelidir. Gebelikte sırt üstü yatmak, bebeğin sırta yaptığı baskı nedeniyle çok acı verici olabilir. Bu yüzden uzmanlar hamile kadınların yan yatarak uyumalarını tavsiye ederler. Dolayısıyla hamile yastığı kullanımı da tam bu şekilde devreye girer. Gebelik yastığı kullanımında gebe kadınların şu koşullara dikkat etmelerinde fayda vardır:

 • Rahat bir uyku çekebilmek için en ideal uyku pozisyonu alınmalıdır.
 • Uzmanların tavsiye ettiği üzere yan yatılmalıdır.
 • Burada gebe yastığı ile vücudun boşta kalan bölgeleri desteklenmelidir.
 • Çeşitli şekil ve boyutlarda üretilen gebelik yastığı en ideal şekilde seçilmelidir.
 • Bir ucu karın altına bir ucu dizlerin arasına gelerek boşluklar doldurulmalıdır.
 • Karnı destekleyen hamile yastığı, vücudu rahatlatır ve baskıyı azaltır.

Görüldüğü üzere hamile yastığı kullanımı sayesinde gebelik ağrıları en az seviyeye indirilebilir. Bu sayede hamile kadınlar çok daha verimli ve kaliteli bir uyku çekebilirler.

Gebelik Yastığı Ne Zaman Kullanılır?

Gebelik yastığı kullanım zamanı genellikle gece yatarken olmalıdır. Ancak bunun dışında günlük yaşamın her anında dinlenmek isteyen hamile kadınlar, hamile yastığı kullanabilirler. Karnı destekleyen gebelik yastığı baskıyı azalttığı için ağrı, şişkinlik ve krampları önler.

Hamileliğin İlk Haftalarında Bel Ağrısı Olur Mu? sorusunun cevabını detaylı olarak öğrenin.

Son derece faydalı olan gebe yastığı, boyun bel ve sırtı ergonomik olacak şekilde desteklediği için konfor sağlar. Bu yüzden hamile yastığı kullanma zamanı dikkat ederek her zaman rahat etmek mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.