Hamile Kalmamak İçin Limon İşe Yarar Mı?

03.05.2022
1.561
Hamile Kalmamak İçin Limon İşe Yarar Mı?

Hamile kalmamak için limon ve limon suyu kadınların en sık tercih ettiği bitkisel yöntemlerden biridir. Limon bildiğiniz üzere mideyi oldukça rahatlatan ve vitamin dolusu besinlerden biridir. Özellikle limon suyunun mide bulantısını da giderici bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Doğum kontrol hapları veya diğer korunma yöntemlerine ek olarak hamile kalmamak için bitkisel bir yöntem şeklinde limonu da tercih edebilirsiniz. Hamile kalmamak için limon gebeliğin önlenmesi en eski zamanlardan beri bilinen doğal bir yöntemdir.

Hamile Kalmamak İçin Limon Kullanılır Mı?

Spermlerin ölmesine neden olan en etkin şeylerden birisi de sitrik asittir. Bu da limonun içerisinde bolca bulunmaktadır. Hamile kalmamak için limon antik dönemlerde özellikle doğum kontrol yöntemi olarak tercih edilmekteydi.

Ayrıca ilk Yahudi kabilelerinin de hamile kalmamak için limon suyunu kullanarak doğum kontrol yöntemi geliştirdikleri de bilinmektedir.

Korunmasız İlişki Sonrası Hamile Kalmamak İçin Bitkisel Yöntemler

Eğer ilaç veya diğer korunma yöntemlerini tercih etmek istemiyorsanız bitkisel yöntemler ile de gebelik oluşma ihtimalini düşürebilirsiniz. Özellikle limon ve limon suyu spermlerin döllenmesinin önüne geçmede oldukça etkili olan yöntemlerden biridir.

Pek çok bitki çayının gebelik oluşmasını önlemek için etkili olduğu da söylenebilir. Özellikle hibiskus bitkisi hamile kalma şansını düşüren ve en etkili olan bitkisel yöntemlerdendir. Sadece cinsel birliktelik sonrasında hibiskus çayından içilmesi gebe kalma olasılığını düşürecektir.

Hamile kalmamak icin limon ise yarar mi
Hamile kalmamak için limon işe yarar mı

Cezayir menekşesi, pelin otu ve ökse otu da yine en etkili olan bitkiler içerisinde yer almaktadır. Doğum kontrol bitkisi olarak tercih edilen maydanoz, kramplara ve kasılmalara neden olduğu için gebeliğin oluşmasını engeller.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Yumurta Sayısı Kaç Olmalı?

Limon suyu ise spermlerin canlı kalma süresini etkilemektedir. Bunun için doğal yöntemler ile gebe kalma şansını düşürmek için limon ve maydanoz kürlerini ilişki sonrasında uygulayabilirsiniz.

Bitkisel yöntemlerin gebeliği önlemede başarı oranları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak %100 gebeliği önlemek istiyorsanız doğum kontrol ilaçları ve diğer korunma yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Korunmasız yaşanılan her cinsel birliktelikte hamile kalma olasılığı da bulunmaktadır. Eğer gebe kalmak istemiyorsanız korunmasız ilişkiye girmekten kaçınmalısınız.
  • Hem kadın hem de erkek için pek çok farklı korunma yöntemi bulunmaktadır.
  • En çok tercih edilen yöntemlerden birisi de doğum kontrol hapının kullanılmasıdır. Ancak bu hapların her gün ve düzenli olarak aksatmadan tam saatinde içilmesi gerekmektedir.
  • Aylık yapılacak olan iğneler ile de etkili bir doğum kontrol yöntemi tercih edebilirsiniz.
  • Rahim içerisine yerleştirilecek olan spiral gibi araçlar da gebelik oluşmasını önlemede etkili bir yöntemdir.
  • Kapsül yöntemi hamile kalma olasılığını ortadan kaldıran doğum kontrol yöntemlerinden biridir.
  • Eğer çocuk sahibi olmak istemeyen bir çift iseniz yumurtalık tüplerinin tamamen bağlanması ile de bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Kadının yumurtalık tüpleri bağlandığı zaman yumurtanın sperm ile karşılaşma ihtimali de ortadan kalktığı için döllenme kesinlikle meydana gelmemektedir.

Gebe Kalmamak İçin Bitkisel Yöntemler Etkili Olur Mu?

Eski dönemlerden beri günümüze ulaşan pek çok bitkisel yöntem ile gebeliği önleme şansınız bulunmaktadır. Hamile kalmamak için limonun %100 bir koruma sağladığını belirtmek yanlış olacaktır.

Hamilelikte limon suyu içilir mi?

Limon suyunu içmek sağlık için oldukça faydalıdır. Özellikle limonun içerisinde bulunan magnezyum, C vitamini, folik asit ve B6 vitamini değerleri oldukça yüksektir. Söz konusu olan hem hamilelik dönemi hem de gebe kalmak olduğu zaman gönül rahatlığı ile limonu tercih edebilirsiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Fallop Tüplerinde Gebelik Nedir?

 Limon yemenin veya limon suyu içmenin bebeğe veya anneye herhangi bir zararı dokunmamaktadır. Ayrıca besleyici ve şifalandırıcı bir etkisi olacaktır. Ancak hamilelik dönemi içerisinde her besinde olduğu gibi limon tüketiminde de aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun için öncelikli olarak doktorunuza danışmanızda yarar olacaktır.

Limon Suyu İçmek Düşüğe Neden Olur Mu?

Limon Suyu Icmek Dusuge Neden Olur Mu
Limon Suyu İçmek Düşüğe Neden Olur Mu

Hamile kalmamak için limon ve düşük yapmak için limon suyu arasında bir fark olduğunu anlamak önemlidir. Bu nedenle, bu sorunun cevabı ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olacaktır. Doğum kontrolü arıyorsanız, limon suyunun bir etkisi olmaz. Bununla birlikte, düşük yaptıran bir ilaç arıyorsanız, limon suyu düşüğü teşvik etmenin potansiyel bir yolu olarak işe yarayabilir.

Gebelik dönemi içerisinde limon suyu içmenin düşüğe neden olabileceği gibi yanlış bir bilgi yaygın olarak bilinmektedir. Ancak bu bilginin sadece bir şehir efsanesi olduğunu söylemek isteriz. Hamile kalmamak için korunma yöntemleri olarak hap veya spiral tercih edebilirsiniz.

Doğum kontrol hapı veya diğer doğum kontrol yöntemlerinin yanı sıra hamile kalmamak için bitkisel bir yöntem olarak limonu da tercih edebilirsiniz. Gebeliği önleme, eski çağlardan beri kullanılan doğal bir yöntemdir.

Aşırıya kaçmayacak şekilde uygun miktarda limon suyu tüketmenin kesinlikle gebelik dönemi içerisinde herhangi bir zararı olmamaktadır. Ayrıca düşüğe de neden olmaz. Aksine grip veya buna benzer hastalıklara yakalanmamanız için bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilmektedir. Hamilelik döneminiz boyunca limon suyunu güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.