fbpx

Hamile Kalmamak İçin Korunma Yöntemleri

31.12.2021
1.688
Hamile Kalmamak İçin Korunma Yöntemleri

İstenmeyen gebeliklerden kaçınmak ve hamile kalmamak için korunma yöntemleri söz konusu olduğunda, seçenekler kadının ve erkeğin tercihine bağlı olarak değişebilir. Neyse ki tıptaki ilerlemeler sayesinde, bazıları yalnızca uzman doktorun önerisiyle kullanılması gereken, seçim yapabileceğiniz bazı seçenekler var.

Hamile kalmamak için korunma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için başlıca yöntemler hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

İstenmeyen hamilelikten kaçınmak ve hamile kalmamak için korunma yöntemlerinden en uygun yöntemi kullanmanız gerekir.

Hamile Kalmamak İçin Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Erkek veya kız çocuğa sahip olmak birçok kişinin hayalidir, ancak bunun için hamileliğin aile planlamasından sonra gerçekleşmesi şarttır. Bunun nedeni, anne-babanın çocuğu için fazla zaman ayırması ve aynı zamanda çok fazla harcama yapılmasının gerekmesidir.

Bu nedenle gebelik önleyici yöntemlerin, yani istenmeyen gebeliği önlemek için kullanılan bazı tekniklerin kullanılması çok önemlidir.

Şu anda, istenmeyen hamileliği önlemek için çeşitli doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Bu nedenle, bireylerin her yöntemin artılarını ve eksilerini değerlendirmesi ve ayrıca bir doktora danışması önemlidir. Hamile kalmamak için korunma yöntemleri için kadınlar jinekoloğa, erkekler ise üroloğa danışabilir.

Hamile kalmamak için korunma yöntemlerinden en iyi olanın seçimi, çiftlerin her birinin sağlık durumuna göre yapılmalı ve çocuk sahibi olmak istedikleri dönem de dikkate alınmalıdır.

Çocuk sahibi olmak istemediğinizde daha kolay yöntemler de vardır. Her birinin risklerini, yan etkilerini ve etkinliğini değerlendirmek bu noktada önemlidir.

Aşağıda dünya çapında kullanılan, hamile kalmamak için bazı korunma yöntemleriniz açıklayacağız:

Erkek prezervatifi

Prezervatif olarak da bilinen erkek kondomu, erkeklerin kullandığı çok popüler bir doğum kontrol yöntemidir. Çünkü oldukça ucuz ve kullanımı basittir.

Erkek prezervatifleri spermleri bloke ederek hamileliği engeller. İlişki sırasında spermlerin döllenme kanalına gitmesini engellerler. İstenmeyen hamileliği önlemenin yanı sıra, HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da korunmaya yardımcı olur.

Kadın prezervatifi

hamile kalmamak icin korunma yontemleri
Hamile kalmamak için korunma yöntemleri

Daha az yaygın olmasına rağmen istenmeyen gebeliklerde kadın prezervatifleri de erkek prezervatifleriyle aynı avantajlara sahiptir. İlişki sırasında spermin vajinaya girmesini engelleyerek hamileliği önlemeye yardımcı olur. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlarlar.

Vajinaya yerleştirilir ve her iki ucunda esnek kauçuk halkalar bulunur. Kadın kondomunu kullanmak için ilişkiden önce yerleştirmek önemlidir. Ayrıca çıkarmak için çok dikkatli olmalısınız. Çıkartırken sperm sızmamasına çok dikkat edilmelidir.

Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı gebeliği önlemek için kadınlık hormonları içerir. Sperm yumurtaya ulaşırsa hamilelik meydana gelebilir. Hamile kalmamak için korunma yöntemleri genellikle yumurta ve spermi ayrı tutarak veya yumurtlamayı durdurarak engellemeye çalışır.

Doğru kullanıldığında oldukça etkilidir. Doğum kontrol hapının koruyuculuğu %99’a kadardır. Genellikle 21 gün boyunca günde bir hap almanız ve bir hafta ara vermeniz gerekir. Ara verilen dönemde âdet kanaması meydana gelir. Daha sonra yumurtlamayı önlemek için hap tekrar alınmalıdır. Ara verilmesi gerektirmeyen haplar da vardır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Parmakla Hamilelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Birçok doğum kontrol hapı türü mevcuttur. Bu nedenle, kadın için en uygun olanın hangisi olduğuna karar vermek ve testler yapmak için bir jinekolog ile tıbbi muayene yaptırılması önerilir.

Rahim içi araç (RİA)

Rahim üzerinde doğrudan etki eden bir doğum kontrol yöntemi. Bu, hamileliği önlemek için rahime yerleştirilen T şeklinde kalıplanmış bir tür esnek plastiktir.

Rahim içi araç olan RİA plastikten yapılmış ve bakırla kaplanmıştır. Hamile kalmamak için korunma yöntemlerinden RİA süresi on yıldır. RİA’nın koruma güvenliği %99’un üzerindedir.

Hormonlu RİA şeklinde olanlarda vardır ve bakır RİA’ya benzer. Hem yerleştirme hem de etkinlik açısından hormonal RİA, döllenmeyi zorlaştıran hormonları salgılar ve yaklaşık 5 yıl süreyle etkilidir.

Dezavantajı, uzman hekim tarafından yerleştirilmesinin gerekmesidir. Bazı durumlarda kanamaya neden olduğu için kansızlığa neden olabilir. Ek olarak, bazı kadınlar RİA yerleştirme sırasında ağrı olduğunu bildirmektedir.

Diyafram

Kauçuktan yapılmış ve esnek halka şeklinde olan diyafram, spermin rahme girmesini engelleyerek yumurtanın döllenmesini engeller. İki yıla kadar birden çok kez kullanılabilir. Avantajı, prezervatifte olduğu gibi teması engellememesidir.

Diyaframın boyutu serviksin boyutuna uygun olmalı ve spermin hayatta kalmadığından emin olmak için ilişkiden birkaç saaat sonra çıkarılması gerekir.

Enjekte edilen kontraseptifler

Kadının yumurtlamasını önlemek amacıyla her ay veya üç ayda bir enjeksiyon yapılmasını gerektirir. Ayrıca serviksteki mukusu daha koyu hale getirir. Bütün bunlar hamileliği önler. Doğum kontrol hapına çok benzer şekilde çalışır.

Korunma bandı

gebelikten korunma yontemleri
Gebelikten korunma yöntemleri

Doğum kontrol hapına benzer şekilde çalışır, ancak hormonlar deriden emilir. Gebelik önleyici bant doğru kullanıldığında etkinliği %99’dur. Bunun için adetin ilk gününde bandı yapıştırıp bir hafta sonra değiştirmek önemlidir.

Üç bant kullandıktan sonra, başka bir bant takmak için bir hafta ara vermeniz gerekir.

Deri altı çubuk (implant)

Kola, karına ve kalçaya uygulanan deri altı çubuk (implant), hamileliği engelleyen hormonları salgılar. Boyutu bir kibrit çöpüne benzer.

Uygulama için kadın bölgeye lokal anestezi alır ve kesiden sonra implant deri altı dokusuna yerleştirilir. Genellikle doktor muayenehanesinde veya klinikte yapılır. Deri altı çubuğun koruma etkisi üç yıla kadar sürebilir.

Tüpleri bağlatma

Tüp bağlatma artık çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda hamileliği önlemek için kalıcı bir işlemdir. İşlem anestezi altında yapıldığından ve iyileşmesi için zaman gerektirdiğinden kadının hastaneye yatırılması gerekir.

Vazektomi

Artık çocuk sahibi olmak istemeyen erkeklere uygulanan bir ameliyattır. Bunun için ürolog tarafından yapılan basit bir cerrahi müdahale gerekir.

İşlemde doktor skrotumda bir kesi yapar ve spermi testislerden taşıyan kanalı bloke eder. Böylece ilişki sırasında sperm salınmaz, bu da hamileliği önler.

Genellikle çok basit ve hızlı iyileşen bir ameliyattır. Adam fikrini değiştirir ve çocuk isterse vazektomi geri açılabilir.

Korunma Yöntemlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Doğum kontrol yöntemi kullanmanın en büyük avantajı aileyi planlayabilmesidir.

Her doğum kontrol yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır. Doğum kontrol hapları bazı kadınlarda kilo ve hatta tromboz gibi yan etkiler yapabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Galaktore Nedenleri ve Tedavisi

Prezervatifler ise uygun şekilde yerleştirilmediği takdirde alerjiye neden olabilir veya etkinliğini kaybedebilir. Bununla birlikte şu anda, hipoalerjenik olmayı vaat eden versiyonları var.

Ameliyatlarla ilgili olarak, işlem sırasında veya iyileşme döneminde komplikasyon riski vardır.

Hamile kalmamak için korunma yöntemlerinde RİA ise yanlış şekilde yerleştirilebilir. Yanlış yerleşmesi durumunda kadın için riskleri vardır ve hamilelik olasılığını arttırabilir.

İdeal olanı, hamile kalmamak için korunma yöntemlerinden birini seçmeden önce bir uzmana danışarak, avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinmektir.

Doğal Korunma Yöntemleri

Gebelikten dogal Korunma Yontemleri
Gebelikten doğal korunma yöntemleri

Gebeliği engelleyen doğal yöntemler her dönemde kullanılmıştır ve istenmeyen hamileliği önlemeyi amaçlamaktadır. Ancak bazı çiftler tarafından hala kullanılmasına rağmen, daha az güvenli olarak kabul edilirler ve istenmeyen gebeliğe neden olabilir.

Takvim yöntemi

Bir kadının düzenli adet gördüğü durumlarda hamileliği önlemeye yardımcı olan bir doğal korunma yöntemidir. Böylece doğurganlığın ne zaman olduğunu, yani yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini ve gebelik şansının yüksek olduğun hesaplanır.

Yumurtlama günü çiftler ilişkiye girmekten kaçınır. Kadın yumurtlama günü hesaplama işlemini yanlış yapabileceğinden güvenli değildir. 

Çekilme yöntemi

Boşalmadan hemen önce erkek üreme organının, kadın üreme organından çıkarılmasıdır. Bu, spermin yumurtayı dölleme ve hamileliğe yol açma riskini azaltır. Ancak boşalmadan önce atılan sıvı da sperm içerdiğinden hamile kalınabilir. Ayrıca erkek kendini kontrol edemeyebilir ve ilişki sırasında aniden boşalabilir. Bu nedenle geri çekilme yöntemi, hamile kalmamak için korunma yöntemleri içerisinde en riskli olanıdır.

Bazal vücut ısısı yöntemi

Yumurtlama döneminde kadının vücudunun sıcaklığını kontrol etmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bunun nedeni, yumurtlama meydana geldiğinde sıcaklıkta küçük bir artış olmasıdır. Bu nedenle bazı kadınlar hamile kalma şanslarını azaltmak için ateşlerini ölçerler. Bazal vücut ısısı yöntemi korunma için güvenli olmasa da hamile kalmaya çalışan kadınlar için oldukça etkili bir yöntemdir.

Yumurtlama testi

Kadının ne zaman yumurtladığını ve hamile kalma riskinin daha fazla olduğunu gösterir. Eczanelerde kolayca bulunur ve yöntem, kadınları yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmekten kaçınmaları konusunda uyarır.

Laktasyonel amenore yöntemi

Emzirirken korunma yöntemi olarak ta bilinir. Adet görmeyen emziren kadınların hamile kalma şansı daha az olabilir. Bu yöntem emzirmenin doğurganlık üzerindeki etkisine dayanmaktadır. Bunun nedeni, bazı kadınların doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca yumurtlamayı önleyen hormonlar salgılamasıdır.

Servikal mukus yöntemi

Servikal mukus yöntemi, hormonal değişim nedeniyle servikal mukus değişikliği esasına dayanır. Her yöntem, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini tahmin etmeye ve böylece bir kadının hangi günlerde doğurgan olduğunu belirlemeye çalışır. Bu durumlarda kadın hamile kalmamak için servikal mukusun akışkan olduğu dönemde ilişkiye girmekten kaçınır.

Vajinal mukusun yani serviks tarafından üretilen ve vajinadan dışarı atılan sekresyonun nasıl olduğunun değerlendirilmesi zor olabildiği için güvenilir bir yöntem değildir.

Doğurganlık döneminde, mukusu yumurta akı gibi yapışkan ve beyazımsı yapan hormonlarda artış olur. Bu nedenle kadın yumurtladığını bilir ve korunmasız ilişkiye girerse hamile kalabilir.

Hamile kalmamak için korunma yöntemlerine başlamadan veya hangisinin en uygun olduğuna karar vermeden önce mutlaka uzman doktora danışmayı unutmayın.

Hamile kalmamak için korunma yöntemleri bu yazımızı beğendiyseniz, sitemizi takip etmeye devam edin ve faydalı olabilecek diğer insanlarla paylaşın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.