Hamile Kalmak İçin İlişkiden Ne Kadar Sonra Duş Almalı?

21.02.2022
1.158
Hamile Kalmak İçin İlişkiden Ne Kadar Sonra Duş Almalı?

Hamile kalmak için ilişkiden ne kadar sonra duş almalı? Sorusu kadınların cevabını en çok merak ettiği ve birçok uzman tarafından kabul edilen ve bazı uzmanlar tarafından da tartışma konusu olan bir sorudur.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler genellikle tıbbi olarak destek de alabilmektedir. Ancak her çift tıbbi destek yardımı olmadan ve tedaviye de ihtiyaç duymadan bebek sahibi olabilmektedir. Sağlıklı bir kadının her ay düzenli cinsel birliktelik yaşaması dahilinde hamile kalma olasılığı %20 ile %25 arasındadır. Ancak çiftlerin yanlış uygulamaları bu oranları biraz daha düşürebilmektedir.

Öncelikli olarak hamile kalmak ve hamile kalabilme şansını yükseltebilmek için cinsel birliktelikten sonra hemen ayağa kalkmamak ve duşa girmemek gerekmektedir. Cinsel birliktelikten sonra meninin dışarı akmasını engellememek için ilk olarak buna dikkat edilmelidir.

İlişkiden Sonra Kadın Duş Almalı Mı?

İlişkiden sonra hamile kalmak isteyen kadının özellikle ilk yarım saat uzanması ve yatması oldukça önemlidir. Ancak ilk yarım saatten sonra ılık bir su ile duş alınması gebe kalma ihtimalini de artıracaktır.

Korunmasız cinsel birliktelikten sonra kadının hemen kalkarak duş alması hamilelik şansını her zaman düşürebilecektir. Aynı zamanda kadının yarım saat bekledikten sonra çok sıcak su yerine ılık bir su tercih etmesi de tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte kadının küvetin içerisindeki suda duş alması yerine ayakta duş alması da cinsel birliktelikten sonra hamile kalmak için dikkat etmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılır?

Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra beslenmenizden cinsel ilişki düzeninize kadar pek çok şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bir korunma yöntemini uyguluyor iseniz gebe kalmak için en az 3 ay önceden korunmayı bırakmalısınız.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

İlişkiden sonra hamile kalmak için öncelikli olarak iki ilişki arasında en fazla 48 saat geçmesi gerekmektedir. Yumurtlama döneminde gebe kalma ihtimali her zaman daha yüksektir.

iliskiden sonra hamile kalmak icin ne yapilmali
ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılmalı

Sabahın erken saatlerinde de cinsel birliktelik yaşamak her zaman gebe kalma şansınızı da artıracaktır.

İlişkiden sonra hamile kalmak için yatmak, ayakları havaya kaldırmak ve ayak ayak üstüne koymak da işe yarayabilir. Bu sayede spermlerin vajina içerisinde kalabilmesi desteklenebilmektedir.

Erkekler İlişkiden Sonra Ne Zaman Banyo Yapılmalı?

Cinsel birliktelikten sonra spermlerin vajinaya yerleşebilmesi için erkeklerin biraz beklemesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte kadının belirli bir süre uzanması ve bekledikten sonra duş alması gerekmektedir. Ancak erkekler için belirli bir süre öngörülmemiştir. Sadece birkaç dakika meninin vajinadan akmasını engellemek için beklemesi uygun görülebilmektedir. Bunun dışında beklemesine gerek kalmadan erkekler ilişkiden sonra banyo yapabilirler.

Hızlı Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Hızlı hamile kalmak için yaşantınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Öncelikli olarak sigara ve alkol tüketimine belirli bir süre ara vermeniz daha hızlı hamile kalabilmenizi sağlayacaktır.

Düzenli bir cinsel ilişki yaşamak da her zaman hamile kalma oranını daha fazla artıracaktır. Erkeklerin spermleri vajina içerisinde 5 güne kadar canlı kalabilmektedir. Buna bağlı olarak düzenli bir cinsel yaşantınız var ise daha sık birliktelikler ile daha hızlı hamile kalabilirsiniz.

Gün içerisinde düzensiz besleniyor ve buna ek olarak sıkça kafein tüketiyor iseniz gebe kalmak istediğiniz dönemlerde bunlara da ara vermelisiniz.

Eğer diyet yaptığınız bir dönemde bebek sahibi olmak istiyorsanız bu, başarı oranını biraz daha düşürebilir. Bunun için kadınların gebelik döneminde üreme hormonlarının daha kaliteli olması için belirli bir kaloriye ihtiyaçları vardır. Bu dönemde gebe kalmadan önce diyeti bırakmalı ve beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Tek Yumurta İkizlerinde Cinsiyet Farklı Olur Mu?

Düzenli olarak kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız var ise doktorunuza danışarak hamile kalmak istediğiniz dönemde bunlara ara verebilirsiniz. Ancak hangi ilacın nasıl bir etki yapacağını veya ilacı bırakmanızın sizin sağlığınız üzerindeki etkilerini öğrenmek için kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

İlişkiden Sonra Neden Duş Alınır?

hamile kalmak icin iliskiden sonra ne zaman banyo yapilmali
Hamile kalmak için ilişkiden sonra ne zaman banyo yapılmalı

Hamile kalmak için ilişkiden sonra kadınların ilk yarım saat duş alması tavsiye edilmez. Ancak ilişkiden sonra duş almak pek çok vajinal enfeksiyonun önlenmesi açısından da kadınlar için oldukça gereklidir. Eğer hamile kalmak istiyorsanız vajinal duş dışında ılık su ile cinsel birliktelikten ilk yarım saat sonra duşunuzu alabilirsiniz.

Cinsel birliktelik sırasında pek çok bakteri de transfer edilebilmektedir. Özellikle hem erkek hem de kadınlarda cinsel birliktelikten sonra cinsel bölgelerin yıkanması ise enfeksiyon oluşma riskini her zaman azaltmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.