Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Kaç Günde Bir Olmalı?

24.04.2022
458
Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Kaç Günde Bir Olmalı?

Hamile kalmak için cinsel ilişki kaç günde bir olmalı sorusu tıp alanında da oldukça tartışmalı bir sorudur. Kimi uzmanlar bunun önemli olmadığını belirtse de ilişki günleri ve sayısı yumurtlama gününde çok önemlidir.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin hangi aralıklar ile cinsel ilişkiye girmeleri gerektiği en önemli konulardan biridir. Özellikle bebek sahibi olmak için ne sıklıkta ilişki yaşanması gerektiğini bilmeli ve çift olarak buna göre hareket etmelisiniz.

İlişkiye girilecek günlerin hem erkek hem de kadın açısından farklı şekillerde değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü ne sıklıkta ilişki olursa olsun hamile kalınan gün ayda sadece 1 gündür.

Hamile Kalmak İçin İlişki Kaç Günde Bir Olmalıdır?

Hamile kalmak isteyen kadının adet dönemi ile birlikte yumurtlama gününü net olarak takip etmesi ve bilmesi gerekmektedir. Tahmin yürütmesi de bu dönemde cinsel birliktelik yaşayarak hamile kalma olasılığını yükseltecektir. Düzenli olarak yumurtalama dönemi içerisinde ilişki yaşanıldığı zaman döllenme şansı daha da artacaktır.

Hamile kalmak için cinsel ilişki sıklığı ile ilgili her çift için belirli bir rakam vermek doğu olmayacaktır. Ancak yumurtlama günü ve öncesindeki 2 gün çok önemlidir.

hamile kalmak icin cinsel iliski kac gunde bir olmali
Hamile kalmak için cinsel ilişki kaç günde bir olmalı

Hamile kalmak için ilişki sıklığını biraz artırmak ve kadının yumurtlama döneminde daha sık ilişki kadının gebe kalmasını hızlandıracak en önemli faktörlerden biridir.

Gebe Kalmak İçin İlişki Sıklığını Ne Zaman Artırmak Gerekir?

Gebe kalmak için adet döneminin düzeni takip edilmelidir. Kadının adet döngüsü içerisinde döllenme ihtimalinin daha fazla olduğu günler genellikle yumurtlama dönemi olarak adlandırılır. Bu günler ise adetin başladığı günden itibaren 10. gün ve 20. gün arasındaki günlerdir. Ancak bu günler dışındaki yaşanılan ilişki sıklığını da düzenlemek kadının daha hızlı bir şekilde gebe kalmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İkiz Bebek Olması Kime Bağlı?

Her kadının yumurtlama günü kendi adet döngüsünün içerisinde ve farklı günlerde meydana gelecektir. Bazı kadınlarda adet döngüsü 28 günde bir olduğu için adetten sonraki 14. gün yumurtalama günü olarak kabul edilir. Ancak adet döngüsü her 29 günde bir olan kadın için adetin 15. günü yumurtlama dönemi olarak hesaplanmalıdır.

Bunun için kendi adet döneminizi hesaplarken hem adet döngünüzün kaç günde bir olduğunu takip etmeli hem de adetin başladığı günden itibaren hesaplama yapmalısınız.

Buna göre bu dönemlerde yaşayacağınız cinsel birliktelik ile hamile kalma şansınızı daha da artırabilirsiniz.

Hamile kalmak için sık ilişkiye girmek şart mıdır?

Bazı uzmanlar daha sık ilişkiye girmenin hamile kalma şansını artırdığını söylemektedir. Ancak bazı uzmanlara göre sürekli ve sık aralıklar ile ilişkiye girmek erkeğin sperm kalitesini düşürmektedir. Ancak düzenli bir şekilde ilişki yaşamanın hamilelik şansını artırdığı da bir gerçektir.

Hamile kalmak için cinsel ilişkide bir gün ara vermek ve dinlenmek daha sağlıklı olacaktır. Eğer her gün ilişkiye girilir ise sadece sperm miktarında ve meni hacminde düşüklükler görülebilmektedir. Aynı zamanda cinsel birlikteliğe uzun bir süre ara vermek de sağlıklı değildir.

Özellikle iki haftalık bir aradan sonra ilişkiye girildiği zaman sperm kalitesi yüksek olsa bile hareketlilik düşeceği için bu durum da sağlıklı olmayacaktır. Sperm kalitesizliği gebe kalma şansını düşürecektir.

Bu nedenler hamile kalmak için cinsel ilişki yumurtlama gününe yakın günlerde ve bir gün ara vererek olmalıdır. Bu şekilde bir düzen oluşturarak birkaç ay içinde hamile kalabilirsiniz.

Ayın hangi dönemlerinde gebe kalma şansı daha yüksektir?

Adet döngüsü takip edilerek yumurtama dönemi içerisinde cinsel birliktelik yaşanmalıdır. Ortalama olarak kadınların adetin ilk gününden sonraki 14. gün yumurtalama dönemi olabilmektedir. Bunun için adetin ilk 10. gününden itibaren daha sık aralıklar ile korunmasız cinsel birliktelik yaşanması hamilelik ihtimalini de fazlası ile artıracaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin İncir Kürü

Haftalık olarak en az 2 veya 3 kez cinsel birliktelik yaşanması tavsiye edilmektedir. Ancak çiftler için cinsel birliktelik sıklığı ile ilgili herhangi bir sınırlama getirilmesi mümkün değildir.

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Öncesi ve Sonrasında Yapılmaması Gerekenler

hamile kalmak icin cinsel iliskide dikkat edilmesi gerekenler
Hamile kalmak için cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle cinsel birliktelik öncesinde aşırı sıcak su ile duş alınması erkekteki sperm üretimini azaltacaktır. Bu da gebe kalma şansını düşürmektedir.

Testisler ısıya karşı oldukça hassas olduğu için aşırı sıcak su ile duş almak erkekler için zararlıdır. Bu nedenle hamile kalmak için cinsel ilişkiden önce erkeğin sıcak duş alması önerilmez.

Cinsel ilişki yaşandıktan sonra kadının hemen yataktan kalkması da spermlerin ölmesine neden olabilir. Hamile kalmak için ilişkiden sonra kalkılmaması ve en az 20 dakika uzanılması önerilir.

Vajinal duş alınması hamile kalmak isteyen kadınlara kesinlikle önerilmemelidir. Cinsel birliktelik sonrasında hemen tuvalete gitmek veya duş almak yumurtlama döneminde olunsa bile gebe kalma şansını düşürecektir.

Özellikle kadınların belinin veya kalçasının altına yastık koyarak en az 20 dakika yatakta uzanması önerilmektedir.

Eğer hamile kalmaya karar verdiğiniz dönemde doğum kontrol hapı gibi çeşitli korunma yöntemlerini kullanıyorsanız hemen bırakmalı ve hamile kalmak için cinsel ilişki günlerini planlamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.