fbpx

Hamile Kadının Duası Neden Kabul Olur?

26.10.2021
14.452
Hamile Kadının Duası Neden Kabul Olur?

Hamile kadının duası ve bedduası neden kabul olur noktasında kişiler meraklı olabilir. Hamile bir kadın bedenen ve ruhen en aciz olduğu bir dönemde olduğu için dua kapısının açık olduğu düşünülür. Buna göre de hamile kadının duası kabul edildiği düşünülür.

Hamile kadının dua ederken iyi niyetli olması tavsiye edilir. Unutulmamalıdır ki; annelik kutsaldır ve hamile kadının duası ve bedduası kabul olur.

Hamile Kadının Yapacağı Özel Bir Dua Var Mı?

Hamile kadınların okuması önerilen pek çok dua olduğu bilinir. Bu noktada iyi niyetli olarak dua edilmesi kişilerin yararına olur. Hamile kadının duası ve bedduası kabul olur dense de hayırlı dua etmek en iyisidir.

Hamile kadınların okuyabileceği dualar ise şu şekildedir:

Hamilelik döneminde; kişilerin rahat bir gebelik geçirmesi, sağlıklı bir evlat yetiştirmesi konusunda çeşitli dualar edilebilir.

Hamilelik süresince ve doğum sırasında anne ve bebeğin sağ salim doğumdan çıkması hususunda koruyucu olarak Ayetel Kürsi duası okunabilir.

Bu duanın okunuşu şöyledir; Allâhü lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fi’ssemâvâti ve mâ fi’l-ard. Men-ze’l-lezî yeşfe’u ‘indehû illâ bi-iznih. Ya’lemü mâ beyne eydîhim ve mâ halfehüm. Ve lâ yuhîtûne bi-şey’in min‘ılmihî illâ bimâ şâe, vesi’a kürsiyyühü’s-semâvâti ve’l-arda ve lâ yeûdühû hifzuhumâ ve hüve’laliyyü’l-azîm.

Hamile Kadının Duası Kabul Olur Mu?

Toplum içinde yaygın bir inanış olarak zor durumda olanların dualarının kabul olduğu görüşü vardır. Annelik kutsak olduğuna göre, hamile kadının duası kabul olur mu?

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Uykusuzluk Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Buna göre hamile kadının duasının neden kabul olduğu hakkında bilinmesi gereken hususlar şöyledir:

 • Hamile kadınlar çeşitli dönemlerde zorluk yaşadıkları için aciz durumda yapılan duanın kabul olduğu yönünde inanış vardır.
 • Büyük alimler de dahil olmak üzere pek çok kaynak hamile kadının duasının kabule yakın olduğunu belirtir. Kişinin ibadetleri sonrasında sürekli olarak dua etmesi yararlı görülür.

Hamile Kadının Duası ve Yapacağı İbadetler Nelerdir?

Hamile kadının duası bebeği ve kendi için iyi dileklerde bulunması büyük oranda kabule yakın olarak görülür. Hamile kadın dua ederek manevi olarak güç kazanabilir.

Ayrıca şu yazımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz: Hamileyken Okunacak Dualar Nelerdir?

Buna göre hamile kadının yapabileceği ibadetler şu şekildedir:

 • Günah işlenmemesi konusunda özenli olunması anne ve bebek için faydalı görülür.
 • Bebek annenin yediği besinlerden beslendiği için abdestli olarak yemek yenmesi uygun görülür.
 • Anne adayının sürekli olarak Kur’an-ı Kerim okuması ya da dinlemesi yararlı olur.
 • Namaz sonralarında tespih çekilerek dua edilmesi bebek ve anne için olumlu görülür.
 • Günlük olarak Yasin Suresinin okunması tavsiye edilir.
 • Hamilelik sürecinde Kuran-ı Kerim’in en az 1 defa hatmedilmesi tavsiye edilir.
 • Annen adayı elini karnına koyarak salavat getirmesi, İhlas Suresi okuması tavsiye edilir.
 • Esmaül Hüsna isimlerinin okunması tavsiye edilir.

Hamilelik Döneminde Bebek İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

hamile kadinin duasi ve bedduasi
hamile kadının duası ve bedduası

Gebelik döneminde hem anne hem de bebek için okunması tavsiye edilen çeşitli dualar vardır. Bebeğin uysal, sağlıklı, ahlaklı olması noktasında çeşitli pek çok dua okunabilir.

Ayrıca hamileyken şunu da okumanızı tavsiye ederiz: Hamileyken Düşük Olmaması İçin Dua

Hamilelik döneminde bebek için okunacak dualar şu şekildedir:

 • Hamilelik döneminde ilk 4 aylık süreçte 70 bin defa“Sübhanellahi ve bihamdi” okunması tavsiye edilir.
 • Namazlardan sonra Araf Suresi’nin 189. Ayetinin okunması tavsiye edilir.
 • Bebeğin güzel ahlaklı olması için Enbiya Suresi’nin okunması tavsiye edilir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Rüyada Yeşil Erik Yemek Cinsiyet Nedir?

Doğum Sancısı Çekerken Okunması Gereken Dua Nedir?

Doğum sancısı çeken bir kadının rahminin kolay şekilde açılması için okunması gereken dualar vardır. Bu dua okunarak annenin doğum süresince rahat olması amaçlanır.

Doğum sancısı çekerken okunması gereken dua şu şekildedir:

 • Doğum sancısının başladığı süreçte annenin rahat bir doğum geçirmesi ve rahmin açılması için İnşikak Suresi’nin okunması tavsiye edilir.
 • “İzessemaunşakkat. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ve izel’ardu muddet. Ve elkat ma fiyha ve tehallet. Ve ezinet lirabbiha ve hukkat. Ya eyyuhel’insanu inneke kadihun ila rabbike kedhan femulakıyhi. Femma men utiye kitabehu biyemiynihi. Fesevfe yuhasebu hısaben yesiyren. Ve yenkalibu ila ehlihi mesruren. Ve emma men utiye kitabehu verae zahrihi. Fesevfe yed’u suburen. Ve yasla se’ıyren. İnnehu kane fiy ehlihi mesruren. İnnehu zanne en len yehure. Bela inne rabbehu kane bihi basıyren. Fela uksimü bişşefekı. Velleyli ve ma veseka. Velkameri izetteseka. Leterkebunne tabekan ‘an tabekın. Femalehum la yu’minune. Ve iza kurie ‘aleyhimülkur’anu la yescudune. Belilleziyne keferu yukezzibune. Vallahu a’lemu bima yu’une. Febeşşirhüm bi’azabin eliymin. İllelleziyne amenu ve ‘amilussalihati lehum erun gayru memnunin.” Şeklinde okunan bu sure ile annenin kolay bir doğum yapmasına niyet edilir. Bu noktada anne adayının okuması hamile kadının duası kabul olacağı görüşünden dolayı faydalı görülür.

Sonuç olarak; hamilelik sadece kadınlara özgü bir durumdur ve annelik kutsaldır denilir. Bu nedenle hamile kadının duası ve bedduası kabul olur düşüncesindeyiz. Hamile kadının duası kabul olduğundan bol dua okumanız en iyisidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ayse Aydin dedi ki:

  insan Kocasından Nefret edermi ?
  evet ben Ediyorum!!!!!
  çünkü bu pisliğin kendinden başkasını düşündüğü yok kadına saygı sevgi hic yok hele hele Hamile kadina hic yok cani kendi bilmez birisi o yüzden kusuyorum ona karsi okadar cok nefret doluyumki bir damla sevgi yok icimde….
  baska kadinlara gelince mavi boncuk güler yüz dagitiyo iki yüzlü seytan !!!! kendisinin ici olunca kosa kosa yapiyor ama hamile karisi birsey desin kokmus agziyla bile üflüyor nefret ediyorum senden!!!!!
  hayati olmus arkadaslari olmus ozaman ayrilirsin, gezme eglenme hayatina bakarsin cünki sen evlenilcek adam degilmisssin !!!!! kendimi bunun icin bosa harciyorum baskalari benim gibi es bulamiyor bulamazda
  senin gibileri sokakta cok !!!! nefret ediyorum senden iki yüzlüsün

 2. Buse yldz dedi ki:

  5 aylık hamileyim oğlan bı çocuğum olucak ve kocam dan 2 ay boyunca ayriyim ne beni ne çocuğunu merak ediyor yazık degilmi bu çocuğa bakamicakti madem niye yaptın bukadarmi nankorsun adi. Ben neler çektim iftiraya uğradım işimden etti. Şimdi hamile olduğum için çalışamıyorum. Sonra diyorku ben senin gibi evde yatmiyorum diyor ben onu çok sevmiştim çok güvendim. Benden önce bı kız arkadaşı vardı evlenmeden önce sürekli onu anip duruyor. Hala onu seviyor benim ne günahım var Allah’ım coxugumun ne günahı var yazık degilmi ona. Aglasasm elime bişey gecmicek. Beddua etmekten başka bişey yapamıyorum aallahindan bulsun alçak. Baba olmayida koca olmayida hak etmiyor. Yeterki karşıma çıkmasın o benden uzaklaşsin belaya bukassin öfkemi kimseye anlatamıyorum. Yardım et Allahım bize ve benim gibi birsuru kadinalra

  1. Beyza aaaa dedi ki:

   Bende 7 aylık hamileyim eşim bıraktı anneme kovdu şimdi ne arıyor ne soruyor nasıl inssanlar ya

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.