fbpx

Gebelikte Sağ Böbrek Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

22.05.2022
861

Gebelikte sağ böbrek ağrısı, birçok faktörün neden olabileceği yaygın bir semptomdur. Hamilelik sırasında sağ böbrek ağrısının nedenlerini bilmek önemlidir, böylece tekrar olmasını önlemek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Gebelikte sağ böbrek ağrısının en yaygın nedeni, vücudunuzun sağ tarafına baskı uygulayan ve sırtınızda ve karnınızda rahatsızlığa neden olan genişlemiş bir rahimdir.

Sağ böbrek vücudun önemli bir parçasıdır ve birçok işlevi vardır. Aynı zamanda hamilelikte ağrının en sık yaşandığı yerlerden biridir. Bu yazı, hamilelikte sağ böbrek ağrısının neden olabileceğini ve gelecekte olmasını nasıl önleyebileceğinizi açıklamaktadır.

Gebelikte Sağ Böbrek Ağrısı Nedir?

Hamilelikte sağ böbrek ağrısı, diğer durumlarla karıştırılabilen yaygın ve sıklıkla iyi huylu bir durumdur. Çoğu zaman, hamile bir kadının yüksek tansiyon, ekstremitelerde şişme ve baş ağrısı yaşadığı bir durum olan önceden var olan preeklampsinin alevlenmesidir. Ağrılı ve zor olabilen bir olay olan doğum sırasında da sağ böbrek ağrısı yaşanabilir.

Sağ böbrek vücudun sağ tarafında bulunur ve genellikle kaburga kemiğinin arkasında bulunur.

Hamilelik sırasında böbrek ağrınız şiddetli hale geldiğinde, bir hastanede ek yardım almak isteyebilirsiniz. Bazı idrar sorunları böbreklerinizin olması gerektiği gibi çalışmadığını ve acil tedavi gerektiğini gösterebilir.

Doğum öncesi böbrekler ağrıya son derece duyarlıdır, bu nedenle hamilelik sırasında sağ belinizde, karnın sağ tarafında veya belinizde biraz ağrı hissederseniz ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Gebelikte Sağ Böbrek Ağrısına Ne Sebep Olur?

Hamilelikte sağ böbrek ağrısının, böbrek yetmezliğinden kaynaklandığını duymuş olabilirsiniz. Bu doğru değil. Daha büyük olasılıkla, hamilelik sırasında sağ böbrek ağrısı, hatalı çalışan bir sol böbrekten kaynaklanır. Hamilelik sırasında sol böbrek ağrısı, normalde üreterlerden böbreklere kanın süzülmesinden sorumlu olan böbreklerin sol tarafının arızalanmasından kaynaklanır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Önlenir?
Gebelikte Sag Bobrek Agrisi Nedenleri
Gebelikte Sağ Böbrek Ağrısı Nedenleri

Gebelikte sağ böbrek ağrısının nedenleri birbirinden farklıdır. Nedeni belirlemek için aşağıdaki hususlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Böbrek taşları yaygın bir sorun değildir, ancak hamile kadınların başına gelebilir. Özellikle hamile kadınlarda bu taşların teşhisi zor olabilir. Doktorlar hamilelikte sağ böbrek ağrısının nedenini belirlemek için tıbbi testlerin kullanılmasını önermektedir. Bu araştırma, hamile kadınlarda sağ böbrek ağrısının nedenlerini belirlemeyi ve etkinliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Hamilelikte Sağ Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik sırasında en sık görülen şikayetlerden biri bel veya alt karın ağrısıdır. Bu ağrı, böbrek sorunları da dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Hamilelikte sağ böbrek ağrısı yaşıyor olabileceğinizi gösteren birkaç belirti vardır. Normalden daha sık idrara çıkmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bu olası bir semptom olabilir. Böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa, mide bulantısı ve kusma da yaşayabilirsiniz. Diğer semptomlar, oturmaktan veya çok uzun süre yatmaktan ayağa kalkarken baş dönmesi, yorgunluk ve halsizliktir.

Hamilelikte sağ böbrek ağrısı yaygın bir semptomdur ve genellikle rahmin sağ tarafındaki basınçtan kaynaklanır.

Hamilelikte sağ böbrek ağrısının belirtileri şunları içerebilir:

– Özellikle öksürürken veya hapşırırken sırtın ortasında keskin ağrılar

– Belinizde keskin bir ağrı

– Ateş ve titreme

– Mide bulantısı ve kusma

Bu duruma yönelik tedaviler arasında dinlenme, hidrasyon ve ibuprofen yer alır. Bu önlemlerle hamilelikte sağ böbrek ağrısı düzelmezse, ileri teşhis için doktorunuzu görmelisiniz.

Gebelikte Sağ Böbrek Ağrısı Tedavi Seçenekleri

Gebelikte Sag Bobrek Agrisi Tedavisi
Gebelikte Sağ Böbrek Ağrısı Tedavisi

Birçok kadın, hamilelik sırasında böbrekler üzerindeki artan baskı nedeniyle bu ağrıyı yaşar. Böbrek ağrısı için birçok tedavi mevcut olsa da diğerleri kadar etkili olmayanlar da vardır. Bazı doktorlar böbrek ağrısı için antibiyotik reçete eder, ancak bu ilaçların mide bulantısı ve ishal gibi ciddi yan etkileri vardır. Böbrek ağrısını tedavi etmek için alternatif bir tedavi bulmak önemlidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Yalancı Gebelikte Test Pozitif Çıkar Mı?

Ebegümeci çayı gibi böbrek ağrısı için bazı ev ilaçları, böbrek taşlarının veya piyelonefritin neden olduğu iltihabı azaltarak ve idrar çıkışını artırarak çalıştıkları için tıbbi tedaviyi tamamlamak için kullanılabilir. Ancak böbrek taşlarının neden olduğu sancı krizlerinde bu çaylardan kaçınılmalı veya doktorunuzun önerdiği şekilde az miktarda alınmalıdır.

İltihap, enfeksiyon veya böbrek taşlarının neden olduğu böbrek ağrısını hafifletmenin bir başka iyi yolu da dinlenmektir. Böbrek enfeksiyonu durumunda da ağrıyı gidermek için sırtın ortasına sıcak kompres uygulanması ve idrar yolundaki bakterilerin yok edilmesine yardımcı olmak için günde yaklaşık 2 litre su içilmesi önerilir.

Hamilelikte böbrek ağrısı çok rahatsız edici ve sinir bozucu bir durumdur. Geçmişte kadınlar rahatsızlıklarıyla başa çıkmak için çok fazla ağrı kesici alırlardı. Ancak günümüzde bu rahatsızlığı gidermek için birçok seçenek var.

Bazı araştırmalar, akupunkturun hamilelikte sağ böbrek ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Öte yandan bazı kadınlar, fizyoterapiste gittiklerinde semptomlarında iyileşme görürüler. Ayrıca “sakral kemer” adı verilen ve yürürken ağrıyı giderebilen, ancak mutlaka bir doktor tarafından tavsiye edilmesi gereken özel bir kemer bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.