Hamileyken

Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Sakıncalı Mı?

12.05.2022
45
Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Sakıncalı Mı?

Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı değildir. Kadın herhangi bir ilaç kullanmıyorsa veya hamile kalmasını tehlikeye atabilecek başka bir tıbbi durum yaşamıyorsa, hamileliğin ilk haftalarında cinsel ilişki güvenlidir.

Hamile kalan anne adayları en çok gebelik dönemleri boyunca cinsel birliktelikleri ile ilgili konuları merak etmektedir. Genellikle anne adaylarının bu konu ile ilgili endişe duydukları bilinmektedir.

 Normal süreçten ziyade hamilelik dönemi boyunca cinsel yaşamlarında ister istemez farklılıklar meyana gelebilir. Ancak neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiği ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayabilirler.

Anne adaylarının gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki ile ilgili yaşadıkları endişelerin gereksiz olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Gebelik döneminin sadece ilk haftalarında değil genel olarak tamamında cinsel ilişki ile ilgili kaygı oluşturacak bir durum söz konusu değildir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, hamilelik sırasında cinsel ilişkiye giren kadınlarda düşük ve erken doğum oranlarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Bu etkinin, cinsel ilişki sırasında salınan ekstra hormonların tümüne bağlı olabileceği öne sürülmüştür.

Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Sakıncalı Mıdır?

Hamileliğin ilk üç haftasında cinsel ilişki bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Çünkü bu süre zarfında kadının vücudu hala hamilelik için hazırlanıyor ve serviksi henüz kapanmamış. Bununla birlikte, özellikle servikse çok yakın bir yerde meydana gelirse, cinsel ilişkiden vajinal duvarlarda bir enfeksiyon veya yırtılma meydana gelebilir.

Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde yaşanılan cinsel ilişkide bazen düşük riski oluşabilmektedir. Eğer anne adayının riskli bir gebelik yaşadığı durum söz konusu ise doktorlar bu konuda anne adayını uyarabilmektedir.

gebeligin ilk haftalarinda cinsel iliski sakincalimi
Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı mı

İlk üç aydaki tüm gebeliklerin yaklaşık %50’si düşükle sonuçlanır. Bunun nedeni, sperm ve yumurtaların cinsel ilişki sırasında karşılaştıklarında kaynaşacak kadar olgunlaşmamış olmalarıdır. Bu nedenle doktorlar, düşük yapma riski yüksek olabilecek kadınları uyarmalıdır.

Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde hamilelik belirtileri de anne adayını rahatsız edecek derecede olabileceği için cinsel ilişki sayısı biraz daha az seviyelere çekilebilmektedir.

Ayrıca gebeliğin son dönemleri olarak bilinen 36. ve 37. haftalarında da çiftler zorlanabileceği için bazı sınırlamalar getirilmesi önerilmektedir. Özellikle gebeliğin son haftalarında anne adayı için cinsel ilişki yaşamak bir eziyete de dönüşebilmektedir.

Ancak gebelik dönemi çok normal bir şekilde seyrediyor ise ve anne adayı da kendisini çok iyi hissediyorsa cinsel birliktelik yaşanmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Gebelikte Cinsel İlişki Yaşanmasının Zararlı Olabileceği Durumlar

Riskli gebeliklerde en önemli ilkelerden biri hamilelik sırasında cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğidir.

Hamilelikte, anne doğum sonrası depresyon ve doğum sırasındaki komplikasyonlar için artan risk dahil olmak üzere cinsel ilişki ile ilişkili riskleri artırmıştır.

Anne için plasental ayrılma, preeklampsi, erken doğum ve fetal distres gibi potansiyel riskler olduğunda hamilelik sırasında cinsel ilişki önerilmemektedir.

Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişkinin riskli olduğu durumlar şunlardır:

  • Birliktelik sırasında vajinal kanama olması,
  • Rahim ağzında daha erken dönemde ve beklenmedik bir açılma meydana gelmesi,
  • Amniyotik sıvısında sızıntı oluşması,
  • Anne adayının erken doğum yapma riski,
  • Daha öncesinden erken doğum veya düşük yapmış olmak,

Çoğul gebelik ve plesentanın servikal boşluğu kapatması durumunda cinsel ilişki yaşamak anne adayı ve bebek için zararlı olabilmektedir. Bunun nedenleri, cinsel organların uterus duvarlarına göre artan basıncı ve hareketi olabilir. Tekil gebelikte cinsel ilişkiye girmek çoğu zaman ne anneye ne de çocuğa zarar vermez.

Yukarıda sayılan maddeler dışında gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki yaşamak sakıncalı değildir. Aksine anne adayının gevşemesi ve doğuma hazırlanma sürecinde zevk alması gibi farklı faydaları olduğu da bilinmektedir.

Erken Gebelikte İlişkiye Girmek Zararlı Mıdır?

Erken gebelik süreci içerisinde de cinsel ilişkiye girilip girilmemesi en çok merak edilen konulardan biridir. Özellikle pek çok anne adayının gebelik dönemi içerisinde cinsel ilişki yaşanmasının zararlı olduğunu düşündüğünü de belirtmek gerekir.

Doktorunuz riskli bir erken gebelik dönemi yaşıyor iseniz sizleri bu konuda uyaracaktır. Bunun yanı sıra gebeliğin hangi dönemlerinde ve hangi pozisyonda cinsel ilişki yaşamanız gerektiği ile ilgili de yine doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erken gebelik döneminde özellikle hamilelik henüz anlaşılmadığı için cinsel ilişkiye girilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Bununla birlikte doktor eğer ilk 3 ay içerisinde düşük olabileceği yönünde bir kanıya varır ise anne adayını bu konu ile ilgili uyaracaktır. Bu süreçte düşük riski oluşacağı için cinsel ilişki yaşanmasına izin verilmeyebilir.

Cinsel İlişki Yaşamak Düşüğe Neden Olur Mu?

Hayır. Hamileyken ilişki ile birlikte gelen hormonal değişiklikler, bir kadının düşük yapma olasılığını artırmaz. Bazen gebe kalmayla ilgili başka bir sorun vardır.

Anne adayları sağlıklı bir gebelik yaşıyor olsalar bile her zaman düşük yapmaktan korkarlar. Bunun için de genellikle gebelik dönemleri sırasında cinsel ilişki yaşamaktan da uzak dururlar. Hamilelik dönemi içerisinde anne adaylarının aklındaki en büyük soru işaretlerinden birisi de cinsel ilişki yaşanıp yaşanmayacağıdır.

Uzmanlar gebelik dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girilebileceğini söylemektedirler. Ancak cinsel ilişki yaşanmasının düşük riskini etkileyip etkilemediği de merak edilmektedir.

Hamilelik dönemi içerisinde düşük, cinsel birliktelikten kaynaklı olarak meydana gelmemektedir. Bunun için de bu düşüncenin tamamen yanlış bir algı olduğunu belirtmek gerekir. Erken düşük sorunu ise gelişmekte olan bebeğin sağlık sorunlarından kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

Gebeliğin İlk Aylarında İlişkiye Girilir Mi?

gebeligin ilk haftalari cinsel iliski
Gebeliğin ilk haftaları cinsel ilişki

Hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişkiye girmenin riski vardır, ancak cinsel aktivitenin türüne bağlıdır. Örneğin eşinizde cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu varsa risk daha yüksektir.

Hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişkiye girmek mümkündür, ancak dikkate alınması gereken bazı riskler vardır.

Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki olması durumunda göz önünde bulundurmanız gereken riskler şunlardır:

  • Sezaryen olma olasılığınız daha yüksek olabilir.
  • Fetus yeterince oksijen alamayabilir ve gelişimsel olarak gecikme riski altında olabilir.
  • Muhtemelen hamilelik sırasında vücudunuzda meydana gelen değişikliklerden dolayı, ilişki sırasında kendinizi daha rahatsız hissedebilirsiniz.

Pek çok çift bebeğin sağlığını düşündüğü için gebelik dönemi boyunca cinsel birliktelik yaşamaktan kaçınmaktadır. Ancak bu durumun herhangi bir sakıncası yoktur. Aksine hamilelik dönemi içerisinde de cinsel ilişki yaşanması gerektiği belirtilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki faydaları olan bir aktivitedir. Çiftlerin birbirinden bu süreçte cinsel açıdan uzak kalmamaları için önerilmektedir. Anne adayının vücudunda meydana gelen değişimlerden kaynaklı olarak cinsel ilişkiye ara verilmesi pek de sağlıklı değildir. Eğer anne adayında herhangi bir düşük riski bulunmuyor ise gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.