fbpx

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

20.02.2022
1.000
Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol yöntemleri içerisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de ertesi gün hapıdır. Gebelik oluşmasının önüne geçmek için cinsel ilişkiden sonra doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken dönemde ertesi gün ilacı kullanılırsa gebeliğin oluşmasını önlemede o kadar başarılı olacaktır.

Ertesi gün hapı sadece cinsel ilişkiden sonra hemen alınmak zorunda da değildir. İlişkiden sonra ilk 5 güne kadar ertesi gün ilacı alınabilmektedir. Ancak her geçen gün gebelik önlemede başarı oranının biraz daha düşük etki edebildiğini de söylemek gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra kullanılan bir korunma yöntemidir. Ertesi gün ilacının içerisinde bulunan progesteron hormonu gebelik oluşmasını engellemek için etkilidir. Cinsel birliktelik sonrasında gebelik oluşumu için spermlerin kadın üreme organı içerisinde yer alan yumurtaları döllemesi gerekmektedir. Kadın vücudu içerisinde ise spermler yaklaşık olarak 5 güne kadar canlı olarak yaşayabilmektedir. Bunun için de bu süre zarfında da yumurta döllenerek gebelik oluşabilir.

Ertesi gün hapı ise cinsel birliktelikten sonra ilk 5 gün içerisinde yumurtaların döllenmesinin önüne geçer ve gebeliğin de oluşmasını engeller. Eğer yumurta fallop tüplerinde döllenmiş olsa bile uygun süre içerisinde ertesi gün ilacı kullanılmış ise yine gebelik oluşumunun önüne geçmede başarılı olunmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Kaç Gün Korur?

Ertesi gün hapı istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engellemek için en etkili olan yöntemlerden biridir. Ancak korunmasız cinsel birliktelik yaşandığı zaman ertesi gün ilacının kullanılması tavsiye edilmektedir. Ertesi gün ilacı cinsel birliktelikten sonra 5. güne kadar koruma sağlayabilmektedir.

İlk 12 saat içerisinde ertesi gün ilacı kullanıldığı zaman gebelik oluşması ihtimalini %90 oranlarında engellemektedir. Ancak ikinci ve üçüncü gün bu oran %75’lere kadar da düşebilmektedir. Eğer 5. gün ve daha sonrasında ertesi gün ilacı kullanılacak ise ilacın bir etki yapmayacağının da bilinmesi gerekmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileyken Botoks Yapılır Mı?

Ertesi Gün Hapı Yerine Ne Kullanılabilir?

Ertesi gün sıklıkla ve üst üste kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte eğer bu haplardan kullanmak istemiyorsanız ertesi günü hapı yerine ertesi gün spirali de tercih edebileceğiniz korunma yöntemlerinden biridir. Korunmasız cinsel ilişki için gebelik oluşmasının önüne geçmede ertesi gün spiralinin de oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bakırlı spiraller yumurtanın döllenmesinin ve rahime yerleşmesinin önüne geçmektedir.

ertesi gun hapi
ertesi gün hapı

Ertesi gün hapları acil korunma yöntemi olarak tercih edilmektedir. Ertesi gün spirali ise kişiye takıldığı an gebelikten tamamen korunmuş olursunuz. Eğer spiral ile korunmaya devam etmek istiyorsanız ertesi gün spirali bunun için en uygun seçimlerden biridir. Spiral kişiye yerleştirildikten sonra üç veya beş yılda bir değiştirilebilmektedir.

Ertesi Gün Hapı 12 Saat Sonra Alınırsa Ne Olur?

Ertesi gün hapı sürekli olarak kullanılması gereken bir ilaç değildir. Aynı zamanda sadece acil durumlarda alınması gereken bir ilaç olarak tercih edilmektedir. Sürekli kullanılamadığı gibi bazı kişilerde yan etkileri de olabilmektedir.

Cinsel ilişkiyi takip eden ilk 72 saat ertesi gün ilacının kullanımı için oldukça önemlidir. En etkili olduğu zaman dilimi ise ilk 12 saattir. İlk 12 saat içerisinde ertesi gün ilacı kullanıldığı zamanda %90 ve üzeri olacak şekilde gebeliği engellemektedir. Ancak bu süre 2. veya 3. güne sarktığı zaman gebelik önleme oranlarında da yüzdelik olarak azalmalar görülebilmektedir. 2. gün %80 ve 3. gün de %75 oranlarına da başarı oranı düşebilmektedir. Bunun için de hapın kuvvetli etki edebilmesini sağlamak için ilk 12 saat içerisinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ertesi gün hapının işe yarayıp yaramadığı

Ertesi gün hapının işe yarayıp yaramadığı konusunda şüphelerin olması da yaygındır. Ancak ertesi gün ilacını aldıktan sonra hamileliği önleyip önlemediğini bilmek imkansızdır. Sonuç olarak hapın işe yarayıp yaramadığı adetin olup olmadığıyla anlaşılacaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kadının Duası Neden Kabul Olur?

Ertesi Gün Hapı Kaç Kez Kullanılır?

Sadece tek bir gebeliği önlemek için kullanılan ertesi gün hapı sürekli olarak kullanılmaz. Ayrıca sık sık da bir ay içerisinde bu hapın kullanılmasının sakıncalı olabileceği belirtilmektedir. Eğer sürekli olarak gebelik önlemek için bir yönteme ihtiyacınız var ise doğum kontrol hapları ve spiral gibi diğer uzun süreli koruma sağlayan yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ertesi gün ilacının yıl içerisinde sadece birkaç kez kullanılması kadının sağlığı için daha uygun olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.