Hamileyken

Erkek Üreme Sağlığını Etkileyen Sorunlar

13.09.2021
476
Erkek Üreme Sağlığını Etkileyen Sorunlar

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, sağlıklı bir bebek sahibi olmak için erkek üreme sağlığı sizinki kadar önemlidir. Erkek kısırlığına yol açabilecek başlıca sorunları bilmeniz hamile kalamamanızın önündeki engelleri bilmenizi sağlayabilir.

Sperm anormallikleri erkek kısırlığının ana nedenidir. Ancak, bu sorunun üstesinden gelmek için çeşitli çözümler vardır. Erkek üreme sağlığını etkileyen temel sorunlar ve tıbbi yardımla üreme tekniklerinin ne zaman kullanılması gerekebileceği hakkında bu yazımızda bilgi edineceksiniz.

Odak noktası hala kadında olmasına rağmen, çiftin kısırlık sorunlarının %20 ila %30’unun erkek üreme sağlığı problemleri olabileceği tahmin edilmektedir. Kadınlar gibi erkekler de gebe kalma aşamasına önceden hazırlanmalı, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli (sigara ve alkol kullanmamalı), kilolarını izlemeli ve dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelidir.

Erkek Üreme Sağlığını Etkileyen Faktörler

Ailede kromozom kaynaklı hastalık öyküsü (örneğin Down sendromu, Edwards sendromu, Patau sendromu) veya kısırlık vakaları varsa erkek, gebeliği veya doğumu engelleyebilecek anomalilerin değerlendirilmesi ve taranması için doktordan randevu almalıdır.

Erkek üreme sağlığını etkileyen sorunların ana nedeni spermlerdir. Bu, sperm düzgün özelliklere sahip olmadığı zamanlarda olduğu gibi kalitesi ve sayısı ile ilgilidir.

  • Sperm sayısında azalma;
  • Hareket kabiliyeti azalmış sperm;
  • Anormal konfigürasyonlu sperm;
  • Sperm yokluğu.

Bu sperm anormallikleri genetik, hormonal faktörler, enfeksiyonlar, yaralanmalar veya genital bölgede (testisler, kasık bölgesi) yapılan cerrahi müdahalelere bağlı olabilir.

Düşük sperm sayısı

Dünya Sağlık Örgütüne göre erkek üreme sağlığı için mililitrede 20 milyondan fazla sperm olmalıdır. Bu değerin altındaki miktarlar hamile kalma şansını azaltabilir. Normal şartlar altında, sağlıklı bir erkek bir seferde 100 milyondan fazla sperm üretir.

Sperm hareket azlığı

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütüne göre 20 milyondan fazla spermin %50’sinden fazlası düzgün hareket etmelidir. Erkek kabul edilebilir miktarda üretse bile sperm hareket edemiyorsa (hareket edemiyorsa) genellikle yüzerek yumurtaya ulaşamaz. Spermin yumurtaya ulaşmasına ve onu döllemesine yardımcı olmak için iyi bir hareketliliğe de ihtiyaç vardır.

Anormal sperm

Dünya Sağlık Örgütü 20 milyondan fazla spermin %30’undan fazlasının normal olması gerektiğini düşünüyor. Anormal sperm, malformasyonlu bebeklere yol açmaz. Sadece yumurtayı dölleyemezler.

Aglütinasyon

erkek ureme sagligi
Erkek Üreme Sağlığı

Bazı enfeksiyonlar veya antikorlar, spermin bir daire içinde toplanmasına ve beklendiği gibi hareket etmemesine neden olabilir. Bu da erkek üreme sağlığını etkileyen başka bir sorundur. Bu durumda, yumurtanın döllenmesini engelleyen sperm hareketliliği tehlikeye girer.

Varikosel

Varikosel, testislerin etrafındaki damarların boyutunda bir artış anlamına gelir. Bu sorun, sperm üretimini bozan yumurtalıkların aşırı ısınmasına neden olur. Erkek üreme sağlığını etkileyip etkilemeyeceği, erkeğin tedaviden fayda sağlayıp sağlamadığı tam olarak bilinmemektedir.

Tıkanıklıklar

Erkek üreme sisteminin belirli bölümlerindeki tıkanıklıklar, spermin boşalmasını veya yumurtayı dölleme yeteneğini etkileyen sperm üretmesini engelleyebilir. Tıkanmalar, enfeksiyonların (örneğin mikoplazma, üreaplazma), ameliyattan veya testislerdeki hasardan kaynaklanan yara izinden kaynaklanabilir.

Kriptorşidizm

Doğumdan sonra testisler skrotuma düzgün bir şekilde inmezse, sperm üretme yetenekleri engellenebilir.

Hastalıklar

Erkek üreme sağlığını etkileyen problemler arasında sperm üretiminin hormonal kontrolünü engelleyebilen tiroid, diabetes mellitus gibi bazı hastalıklar yer almaktadır.

Prostat ve/veya testis anatomisinin enfeksiyonları, normal sperm üretimini engelleyebilir veya testislerden çıkışını engelleyebilir. Kabakulak sonrası testislerin iltihaplanması (kabakulak orşiti) kalıcı kısırlığa neden olabilir.

Sperm yokluğu

Bazı erkeklerde ejakülat, azospermi olarak bilinen bir durum olan sperm yokluğu olabilir. Testisler ya sperm üretmezler ya da kanallar tıkalı olduğu için testislerden dışarı çıkamazlar.

Enfeksiyonlar

Klamidya, kısırlığa yol açabilen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Erkeklerde testislerin ve onları çevreleyen tüplerin iltihaplanmasına neden olabilir. Bir idrar testi tanının yapılmasını sağlar.

Sitomegalovirüs veya insan sitomegalik virüsü (CMV), kontamine vücut sıvıları (idrar, dışkı, solunum ve vajinal salgılar) ve ilişki yoluyla bulaşabilen herpes virüsünün bir virüsüdür. Erkeklerde sperm üretiminin azalmasına ve testislerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Mikoplazmalar ve üreplazma, erkek ve kadının genitoüriner yolla bulaşabilir bir organizmadır. Erkeklerde bu tip enfeksiyon sperm miktarını azaltabilir, hareket kabiliyetini azaltabilir ve anormal sperm yüzdesini artırarak, erkek üreme sağlığını etkileyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.