fbpx

Erkek Bebek Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

04.12.2021
1.431
Erkek Bebek Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Erkek bebek cinsiyeti öğrenme gebeliğin ortalama olarak 15. Haftasından 20. Haftasına kadar sürebilmektedir. Anne karnında her bebeğin gelişimi farklıdır. Her ne kadar bebek gelişim süreçlerini ay be ay anlatan bir sürü bilgiye sahip olsak da her gebelik özeldir ve bebeğin anne karnındaki gelişim süresi değişiklik göstermektedir.

Organların tam anlamı ile oluşması ve bebeğin cinsel organının ultrason incelemesi sırasında doktor tarafından anlaşılması 4. ayı bulabilmektedir. Erkek bebek cinsiyeti belirleme için ortalama 16 haftalık bir süre zarfı verilebilir. Elbette hekimin bu alandaki başarısı, bebeğin anne karnındaki duruşu ve organın ultrason içerisinde seçilebilmesi durumunda, 16 haftadan daha önce de bebeğin erkek olduğuna dair tespit doğum kontrol uzmanı tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Erkek Bebeğin Cinsiyeti Erken Mi Belli Olur?

Teknolojik gelişmeler sayesinde erkek bebek cinsiyeti 8 haftalık gebelikte tespit edebilmektedir. Ultrason ile erkek bebeğin cinsiyeti kız bebeklerden daha önce bilinebilmektedir.

Hamileyken bebeğin cinsiyetini öğrenmenin birkaç yolu vardır; ultrason ve annenin kanından fetal cinsiyet belirleme en popüler yöntemlerdir.

Ultrasonografi, bebeğin cinsiyetini belirlemenin en yaygın yolu haline geldi. Ultrason harika bir testtir. Çünkü basit, ağrısız ve anne veya bebek için risk oluşturmaz.

erkek bebegin cinsiyeti erken mi belli olur
erkek bebeğin cinsiyeti erken mi belli olur

Genel olarak kimse bebeğin kız mı erkek mi olduğunu anlamak için ultrason yapmaz. Ultrason değerlendirmesi rutin gebelik kontrollerinin bir parçasıdır. Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi, hamileliğin sağlık durumuna ilişkin diğer değerlendirmelerle birlikte kontrol edilir.

Bebeğin Cinsel Organı Kaçıncı Haftada Gelişir?

Gebelikte cinsel organ gelişimi 12. Haftadan itibaren başlamakta ve 17. Haftanın sonuna kadar sürebilmektedir. Dolayısı ile bu zamanda yapılacak ultrasonlar sırasında bebeğin cinsiyeti ile ilgili bir ön tahmin yapılabilir. Aynı zamanda bu süre zarfından önce yapılan gebelik tahminlerinin çok yüksek ihtimalle hatalı olduğu bilgisine ulaşılabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?

Erkek bebek cinsiyeti de dahil vücut gelişimi kız bebeklere göre farklılık gösterdiğinden, fetusun önce gelişmesi daha sonra fetus açıklığının uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. 12. Haftanın sonunda yapılan tahminlerin doğru olma ihtimali artmakla beraber, kesin bir sonuç belirlemek için 20. Hafta ve sonunu beklemek gerekebilir.

Gebelikte Cinsiyet Neden Yanlış Tahmin Edilebilir?

Bebek cinsiyeti kızdı erkek oldu veya daha öncesinde erkekti ancak daha sonra kız oldu gibi söylemler anne ve baba tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Bebeğin cinsiyet değiştirmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Sadece bebeğin cinsiyeti erken tahmin edilmiştir, ya da yanlış yorumlanmıştır. Erkek bebek cinsiyeti kızlardan daha önce olduğu için de bu yanlışlığın olması söz konusu olabilmektedir.

Gebelikte yanlış cinsiyet tahmini tüm dünyada sıklıkla görülebilen bir durumdur. Bu durumun pek çok farklı sebebi olabilir.

Bebeğin cinsiyetinin yanlış belirlenmesinin nedenleri şunlar olabilmektedir:

  • Gebelik sırasında cinsiyet tahmininin cinsel organ gelişiminden çok önceki haftalarda yapılmış olması (13. Hafta ve öncesinde bulunan tahminler için bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için oran %50’dir)
  • Bebeğin rahmin içerisinde durmuş olduğu açıdan kaynaklı olarak yanlış cinsel organ tespitinin yapılması
  • Uzmanın bu konuda yeterince tecrübeli olmaması
  • Vücuda dolanmış olan kordon bağının uzman tarafından cinsel organ olarak algılanması ya da bu şekilde bir görüntüye sahip olması

Gibi yanlış cinsiyet tahminleri yapılabilir. Erkek bebek cinsiyeti belirleme için yapılan tahminler önceki yıllarda daha fazla hatalı sonuç verirken, günümüzdeki ayrıntılı ultrason teknikleri ile bebeğin cinsiyetine dair bilgi neredeyse %100 olarak doğru şekilde alınmaktadır.

Kız Bebek İçin Cinsiyet Tahmini Ne Zaman Yapılır?

Kız bebek cinsiyet tahmini için süreç aynı erkek bebeklerde olduğu şekilde işlemektedir.

Ancak vajina penise göre daha geç şekillendiğinden, kız bebeklerin cinsiyetlerinin tespiti, erkek bebeklerinkinden daha sonra olur. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bebeğin cinsiyetini ultrasondan önce öğrenmek için alternatif idrar tahlilleri uygulanıyor olsa da bu durumun ciddi sonuçları olabileceğinden ötürü, etik bulunmamış ve yasaklanmıştır. Ne yazık ki halen dünyanın pek çok ülkesinde cinsiyet sebebi ile gebelik sonlandırılabileceğinden ötürü, yasal gebelik süresinin ardından ultrason uygulanmaktadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Kozmetikler

Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler?

erkek bebek cinsiyeti belirleme
erkek bebek cinsiyeti belirleme

Bebeğin cinsiyetini belirleyen faktörler tek bir faktör olarak özetlenebilir. Çevresel şartlar dolayısı ile bebek cinsiyetinin değişmesinin imkânı bulunmamaktadır. Cinsiyet kalıtsal bir faktör olduğundan ötürü, bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi hususundaki faktör babadan gelecek olan spermlerdir. Annede bulunan X kromozomunun babadan gelecek olan X kromozomu ile birleşmesi durumunda bebek kız olurken, babadan Y kromozomunun gelmesi halinde bebek erkek olur. Çünkü kadın bireyler XX kromozomuna sahipken erkek bireyler XY kromozomuna sahiptir. Dolayısı ile bebeğin cinsiyetini babadan gelecek olan sperm kromozomu belirler.

Halk Arasındaki Cinsiyet Belirtileri Doğru Mudur?

Halk arasındaki cinsiyet tahminleri ne yazık ki doğruyu yansıtmamaktadır. Bilimsel bir dayanağı yoktur ve bilimsellikten uzaktır. Bebeğin cinsiyetinin kız ya da erkek olması annenin karnının düz ya da yayvan olmasına yol açmaz, bu annenin anatomik yapısı ile ilgilidir.

Bebeğin cinsiyet tahmini için oldukça kullanışlı geleneksel bir yöntem Çin takvimidir. Çin Takvimi cinsiyet hesaplama ile bebeğin kız mı erkek mi olduğunu, yüksek doğruluk oranıyla öğrenebilirsiniz.

Aynı şekilde gebelik ve aşerme sırasında anne adayının canının ne çektiğine dair tahminlerin cinsiyeti belirlediği de hurafedir. Erkek bebek cinsiyeti belirleme, bebeğin babadan aldığı spermlerin 13. Hafta ve daha sonrasındaki ultrason yansıması sonucunda yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.