Hamileyken

Endometrial Hiperplazi Nedir?

23.08.2021
593
Endometrial Hiperplazi Nedir?

Endometrial hiperplazi, rahim duvarının kalınlığını değiştiren ve gelecekte yumurtalık kanserine yakalanma riskini artıran bir durumdur.

Endometrial hiperplazi, hormonal tedavi gerektirebilecek rahim zarının kalınlığını değiştiren bir durumdur.

Endometriyal hiperplazi her zaman rahim kanseri ile ilişkili olmasa da bilim camiası tarafından bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bu soruna ek olarak, kadında obezite, diyabet, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi başka patolojiler varsa, bu tür kansere yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Endometrial hiperplazi, östrojene aşırı maruz kalma nedeniyle oluşan rahim iç tabakasının kalınlaşmasıdır.

Endometrial Hiperplazi Türleri

Bununla birlikte, birkaç tür endometrial hiperplazi vardır.

En yaygın endometrial hiperplazi türleri şunlardır:

Basit endometriyal hiperplazi

Endometriyal dokunun kalınlaşması ile karakterize edilen ve daha az şiddetli bir hiperplazi türüdür. Tedavi, ilaç almayı ve 6 ayda bir veya yılda bir teşhis testleri yapmayı içerebilir.

Kistik endometriyal hiperplazi

Bu durumda bazı ilaçlar ve küretaj kullanılarak tedavi yapılabilir. Daha ciddi durumlarda rahim kanseri ile ilişkili olabilir.

Fokal endometriyal hiperplazi

Bu durum, endometriyal poliplerin anormal şekilde gelişmesine ve büyümesine neden olur ve bu da rahimin normal boyutunu daraltır.

Atipik endometriyal hiperplazi

Bu, öncekilerden daha ciddi ve kanser gelişimi ile ilişkili olabilir. Tedavi, hastalığın evresine göre değişir. Nihayetinde durum çok ciddi ise histerektomi (rahmin alındığı ameliyat) yapılması gerekebilir.

Endometrial Hiperplazi Belirtileri

Endometrial hiperplazinin bazı belirtileri vardır, örneğin:

Anormal kanama;

  • Karın ağrısı ve krampları;
  • Ultrasonda görülen artan rahim boyutu.

Bu şikayetlerle karşı karşıya kalan doktor, sondanın vajinaya yerleştirilmesinden oluşan endovajinal ultrason gibi bir dizi test kullanarak tanı koyabilir.

Endometrial Hiperplazi Nedenleri

endometrial hiperplazi nedenleri
Endometrial Hiperplazi nedenleri

Bu genellikle östrojen hormonuna aşırı maruz kalınmasından kaynaklanır. Polikistik over sendromu gibi diğer sağlık problemlerinden dolayı aylık yumurtlama olmadığında, sadece östrojenin kullanıldığı hormon replasman tedavisi görüyorsanız veya klinik bir yumurtalık tümörü öyküsü varsa ortaya çıkabilir.

Endometrial hiperplazi 40-60 yaş grubunda daha sık görülür.

Endometrial Hiperplazi Tedavisi

Tedavi, teşhis edilen hiperplazinin tipine ve ciddiyetine göre seçilir.

Tedavi seçenekleri arasında:

  • Endometrium kürtajı;
  • İlaç (örneğin progesteron), intramüsküler veya intrauterin.

Tedaviden sonra, tedavinin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için endometriyal dokunun bir kısmından biyopsi yapılması tavsiye edilir.

Endometriyal hiperplazi her zaman kanserle ilişkili değildir. Ancak bir risk vardır. Bu tür problemleri önlemenin en iyi yolu yılda en az bir defa tarama testlerinden geçmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.