Hamileyken

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

22.08.2021
784
En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar? Hamile olup olmadığınızı en erken nasıl anlayacağınızı bu yazıda öğreneceksiniz.

Kendinizi yorgun ve uykulu mu hissediyorsunuz? Göğsünüz daha “dolu” ve daha hassas mı? endişeli misin? Bunlar, daha adet görmeden en erken hamilelik belirtilerinden bazılarıdır.

Hamile olduğunuzu düşündürebilecek en erken hamilelik belirtileri hakkında bilgi bu yazımızda detaylı bilgi bulacaksınız. Sadece hamilelik testi bebek beklediğinizi doğrulasa da adet döneminiz öncesinde hissettiklerinizden yola çıkarak hamile olup olmadığınızı gösterebilecek bazı belirtiler vardır.

Hamileliğin ilk belirti ve semptomlarının ortaya çıkışı kadından kadına büyük farklılıklar gösterir. Adet gecikmesinden önce ortaya çıkabilirler. Genel gebelik belirtileri, hamileliğin 5. veya 6. haftasından, yani adet için beklenen günden 7 ila 14 gün sonra ortaya çıkar.

Hamilelik Ne Zaman Belirti Gösterir?

Pek çok kişinin sandığının aksine, yumurtanın döllenmesinden sonraki ilk birkaç gün içinde hamilelik belirtilerini hissetmek mümkün değildir. Çoğu durumda, ilk belirti ve semptomlar, hamileliğe yol açan cinsel ilişkiden 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

İki nedenden dolayı ilişkiden sonra hamilelik belirti göstermez.

Birincisi, sperm tarafından yumurtanın döllenmesi mutlaka cinsel ilişki gününde gerçekleşmez. Çoğu durumda, döllenme sadece cinsel ilişkiden sonraki ikinci veya üçüncü günde gerçekleşir. Ancak döllenme 5 gün sonrasına kadar da sürebilir.

Döllenme, genellikle ilişki gününde meydana gelmemesine ek olarak, belirti vermeyen sessiz bir olaydır. Kadınların yaşayabileceği, karın krampları, daha hassas göğüsler, artan libido, koku ve tat değişiklikleri, aşırı gaz ve vajinal mukustaki değişiklikler gibi bazı yumurtlama belirtileri vardır, ancak döllenmenin kendisi asemptomatiktir.

İkinci neden ise hamileliğin ilk belirtilerinin ve semptomlarının ancak embriyonun rahme yerleşmesiyle ortaya çıkmasıdır. Yani en erken hamilelik belirtileri, yumurtanın döllenmesinden 1 ila 2 hafta sonra meydana gelen bir olaydır.

İmplantasyondan sonra östrojen, progesteron, prolaktin, hCG ve testosteron dahil olmak üzere çeşitli hormonların üretiminde önemli bir artış olur. En erken hamilelik belirtilerinin çoğundan sorumlu olan bu hormonal değişikliklerdir.

Embriyo implantasyonu

Bu nedenle, en erken hamilelik belirtileri ilişkiden en az 2 hafta sonra ortaya çıkar. Bu da son adet tarihi (LMP) kullanılarak hesaplanan hamileliğin 3. veya 4. haftasına eşdeğerdir (Sürenin nasıl hesaplandığını bilmiyorsanız, gebelik hesaplama aracını kullanın)

Korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, ilk yedi gün içinde ortaya çıkan hiçbir belirti olası bir hamileliğe işaret etmez. Çünkü, embriyonun vücudunuzda değişikliklere neden olması için henüz yeterli zaman geçmemiştir. Aynı şekilde, genellikle döllenmeden yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkan bir olay olan adet gecikmenizden önce hamilelik belirtileri yaşamanız pek olası olmasa da bazı belirtileri hissedebilirsiniz. Adet gecikmesi genel olarak gebeliğin ilk işareti olarak kabul edilir.

En erken hamilelik belirtilerinde pratikte olan şudur:

  • Döllenmeden sonraki 3. haftada (LMP ile hamileliğin 5. haftası) hamile kadınların yaklaşık %50’si zaten hamileliğin bazı belirti veya semptomlarını fark etmiş olacaktır.
  • Döllenmeden sonraki 4. haftada (LMP ile hamileliğin 6. haftası), hamile kadınların yaklaşık %70’i hamileliğin bazı işaretlerini veya semptomlarını zaten fark etmiş olacaktır.
  • Döllenmeden sonraki 6. haftada (LMP ile hamileliğin 8. haftası), hamile kadınların yaklaşık %90’ı hamileliğin bazı belirti veya semptomlarını zaten fark etmiş olacaktır.

Görülen İlk Hamilelik Belirtisi Nedir?

İlk hamilelik belirtisi hamile kadından hamile kadına değişir. Bunların en yaygın olanı, kadınların yaklaşık %30’unda herhangi bir belirtiden önce ortaya çıkan adet gecikmesidir.

Gebelerin %25’inde ilk belirti mide bulantısı, %17’sinde memelerde değişiklik, %8’inde yorgunluk ve aşırı uyku, yaklaşık %3’ünde ise az miktarda vajinal lekelenme olan yerleşme (embriyo rahim içine yerleştiğinde oluşur) kanamasıdır.

En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

en erken hamilelik belirtileri nelerdir
En erken hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelikteki genel belirti ve semptomları, adet gecikmesi, mide bulantısı ve kusma, göğüs büyümesi ve göğüs gerginliği, karın krampları, yorgunluk ve aşırı uyku, baş dönmesi, ruh hali değişimleri, akne, baş ağrıları, tat değişikliğidir.

Hamileliğin erken belirtileri çoktur ve onlar aynı anda görünmeyebilir. Gebeliğin ilk günlerinde (ve genellikle adet gecikmesinden önce) esas olarak hormonal değişikliklere bağlı olarak göğüslerde hassaslık ve göğüs dolgunluğu, uyku ve yorgunluk en erken hamilelik belirtileri olarak görülür. Döllenmeden sonraki ilk birkaç gün içinde hafif karın krampları (kasık ağrısı) ve karın şişkinliği hissi de olabilir. Erken gebelikte adet sancısına benzeyen krampların yaşanması normaldir.

Bunlar, daha adet görmeden hamile olduğunuzu gösteren belirtilerden bazılarıdır. Bedeninizde neler olup bittiğine ve duygularınıza çok dikkat edin. Hormon üretimindeki artış vücudunuzu değiştirir ve gelişmekte bebeği beslemek için sizi hazırlar.

En erken hamilelik belirtilerinin çoğu, adet döneminizden önce ve adet sırasında yaşadığınız bazı rahatsızlıklarla karıştırılabilir.

Adet dönemi öncesinde görülen aşağıdaki belirtiler varsa, bebek beklediğinizi doğrulamak için evde hamilelik testi yapabilirsiniz.

Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet

Meme, hormonal değişikliklere son derece duyarlı bir bölgedir. Bu nedenle göğüslerde hassasiyet en erken hamilelik belirtilerinden biridir.

Progesteron ve hCG (İnsan Koryonik Gonadotropin Hormonu) üretimi, embriyonun tüm implantasyon alanını besleyen yeni kan damarlarının gelişimini uyarır ve vücudunuzdaki kan hacmindeki bu artış, göğsünüzün daha dolgun görünmesini ve daha hassas olmasını sağlar.

Bulantı ve kusma

Mide bulantısı ve kusma gebeliğin ilk haftalarında çok sık görülen belirtilerdir. Geleneksel olarak sabah bulantısı olarak bilinmesine rağmen, bulantı/kusma günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.

Tat ve koku alma değişiklikleri

Eşlik eden bulantı ve kusma, daha fazla aç hissettirebilir ve belirli yiyeceklere ve kokulara karşı isteksizlik hissedebilir. En erken hamilelik belirtisi olan bu durum, belirli yiyecekleri veya tatları arzulama şeklinde de olabilir. Ayrıca ağızda garip bir metalik tat olabilir.

Yorgunluk ve uykusuzluk

Gebeliğin en sık görülen semptomlarından biri yorgunluktur. Öğle yemeğinden sonra daha yorgun mu hissediyorsunuz, yoksa uyumak mı istiyorsunuz? Bu normal. Progesteron üretiminin artması sizi daha yorgun ve enerjisiz hale getirecektir. Bu yorgunluk ve uykusuzluk en erken hamilelik belirtilerindendir.

Kasık ağrısı ve şişkinlik

Hafif kasık ağrısı ile şişkinlik mi hissediyorsunuz? Bunlar, adet döneminden önce meydana gelen en erken hamilelik belirtilerinden bazılarıdır.

Sık idrara çıkma

Gebe kaldıktan kısa bir süre sonra, özellikle geceleri idrara çıkma ihtiyacı artar. HCG hormonunun üretiminde meydana gelen artış, en erken hamilelik belirtilerinden olan sık idrara çıkmanın nedenidir.

Küçük cilt lekeleri

Alında, burun ucunda, üst dudakta veya yanaklarda küçük koyu lekeler en erken hamilelik belirtilerinden birisi olabilir. Küçük cilt lekeleri, hamile olabileceğinizin başka bir belirtisidir.

Artan melanin üretiminden (güneş ışınlarına karşı bir savunma olarak oluşan derinin koyu pigmentasyonu) kaynaklanan bu küçük kahverengimsi lekeler, hormonal değişiklikler nedeniyle olur.

Ani ruh hali değişimleri

Kendinizi mutlu, sonra üzgün ve depresif mi hissediyorsunuz? Ruh halindeki ani değişiklik, hormonların yükselişte olduğunun bir başka işaretidir. Ani ruh hali değişikliği, en erken hamilelik belirtileri olarak kadınları adet olmadan önce etkileyebilir.

Kabızlık

Hamileliğin erken dönemlerinde yaygın bir semptom olan kabızlık, bağırsağı rahatlatan ve sindirimi yavaşlatan yüksek seviyedeki progesterondan kaynaklanır.

Daha koyu meme uçları

Meme ucunun etrafındaki alan biraz daha koyu mu görünüyor? Bu, hamileliğin bir başka erken belirtisidir. Renk değişimi, melanin üretiminde bir artışa neden olan hormon üretimindeki artıştan kaynaklanmaktadır.

Baş ağrısı

bas agrisi hamilelik belirtisimi
Bas ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Artan hormon üretimi ve kan hacmindeki artış baş ağrısına neden olabilir. Ancak vücudunuz bu değişikliklere bir kez uyum sağladığında, baş ağrısının geçmesi gerekir.

Yüksek bazal vücut ısısı

Sabah ilk iş olarak, yataktan kalkmadan ve herhangi bir fiziksel efor sarf etmeden ölçülen ağız veya koltuk altı sıcaklığınız (bazal vücut ısısı) yüksekse, bu hamile olabileceğinizin bir başka işaretidir.

Adet gecikmesi

Hamileliğin bariz belirtileri arasında olan adet gecikmesi, en erken hamilelik belirtilerinden sonuncusudur. Adetiniz düzenli değilse, adetinizin geciktiğini fark etmeden önce hamileliğin diğer erken belirtilerini fark edebilirsiniz.

Artık en erken hamilelik belirtilerinin ne olduğunu bildiğinize göre, bu şüphelerinizi nasıl doğrulayacaksınız?

Tüm güvenilir gebelik testleri, embriyonun rahme yerleşmesinden sonra üretilmeye başlayan hCG hormonunun saptanmasına dayanır.

Genellikle adetiniz geciktikten sonra test yapmanız önerilir. Çünkü bu zaman civarında hCG düzeyleriniz idrar veya kan testleri ile tespit edilebilecek kadar yükselir.

Bu nedenle, hamileliği düşündüren semptomlarınız olduğunu düşünüyorsanız, ancak adetiniz henüz gecikmediyse, adet gecikmesinden en az bir gün beklemek en iyisidir.

Adet gecikmesinden önce yapılan gebelik testleri yanlış negatif sonuçlar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.