Hamileyken

Emzirirken Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

28.01.2022
865
Emzirirken Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamileyken bazı sakıncaları olduğu biliniyor, ancak emzirirken saç boyatmak ile ilgili yeterli bilgi olmadığı için bu yazımızı hazırladık.

Hamilelikte saç boyatma konusunda, bebek için herhangi bir sorun yaşamamak için bir dizi özen gösterilmesi gerekir. Ama doğumdan sonra ne olacak? Emzirirken saç boyatmak bebeğe zarar verir mi?

Anne ve bebeğin sağlığını korumak için emzirirken saç boyatmak ile ilgili bazı temel önlemleri açıklayacağız bu yazımızda. Yazımızı sonuna kadar okuyun ve yazının sonuna yorumunuzu yazın.

Emzirirken Saç Boyatmak Mümkün Mü?

Evet, emzirirken kadınların saç boyatması mümkündür. Şu anda piyasada bulunan boyaların, emziren anneler için toksik kabul edilmeyen çeşitleri mevcut.

Emzirme döneminde boyanın etkilerini gösteren çok az araştırma olmasına rağmen, emzirirken saç boyatmak bebek için risk oluşturmaz ve bebeğe herhangi bir zarar vermez. Yani, kadınların emzirirken saçlarını boyamayı bırakmalarına gerek yok.

Annelerin kullandığı kaliteli boyaların emzirilen çocuk için büyük bir tehdit oluşturmaz. Kaliteli ve tanınmış marka saç boyaları kullanılması tavsiye edilir. Ambalajından çıkmış, karıştırılmış veya bilinmeyen markalardan, sadece emzirirken değil diğer zamanlarda da uzak durulmalıdır.

Saç boyasının bileşiminde kurşun yoksa, saç boyamanın hem anneler hem de bebekler için güvenli kabul edilir. Kurşunun anne sütü yoluyla çocuğa geçebilen bir metal olduğu bilinmektedir. Kurşun içeren boyalar, saç telinde biriktiklerinden doğru renge ulaşmak için birden fazla uygulamaya ihtiyaç duyan boyalardır.

Emzirirken saç boyatmak ile ilgili bir diğer önemli konu ise boya kokusunun bebeklere zararlı olabileceğidir. Bazı çocuk doktorları kullanılan ürüne bağlı olarak, alerjik rinite, yani burun mukozasının iltihaplanmasına veya bebeklerde farklı tahriş türlerine neden olabileceğine inanmaktadır.

Emzirirken saç boyamasının her zaman iyi havalandırılan bir yerde ve tercihen çocuğun bulunmadığı yerde yapılması tavsiye edilir.

Bu nedenle, bu maddelerin bebeğe zararlı olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa, herhangi bir kozmetik işlemden önce doğru yönlendirme için bir çocuk doktoruna veya doğum uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Emzirirken Saç Boyatırken Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Emzirirken saç boyatmak ile ilgili kadınların bilmesi gereken temel konu, seçilen boyanın bileşimi ile ilgilidir. Saç boyasının kurşun gibi ağır metallerden arındırılmış olması gerekir. Çünkü az miktarlarda dahi olsa çocukta gelişim sorunlarına neden olabilir.

Bu nedenle emzirme döneminde saçınızı boyarken bu metali içermeyen kaliteli boya satın almak önemlidir. Bileşiminde kurşun içeren saç boyalarının etiketlerinde, hamile ve emziren kadınların kullanımı için uygun değildir ibaresi bulunması gerekir. Bu nedenle, kullanmadan önce daima bu ürünlerin etiketlerini okuyun.

Emzirirken saç boyatmak için kuaföre gitmeniz gerekiyorsa, bebeği götürmemek de ürünlere maruz kalmaması için önemlidir. Saçınızı evde boyayacaksanız, bebeği boya yaptığınız yerden uzak tutmanız oldukça önemlidir.

Amonyak ile boya kullanılabilir mi?

emzirirken sac boyatmak
Emzirirken sac boyatmak

Evet, bileşiminde amonyak içeren boyalardan emziren kadınların kaçınması gerekmez.

Çünkü bu ürünlerin emzirilen bebeklere zarar verebileceğine dair henüz bilimsel bir kanıt yok.

Ancak yine de mümkünse, emzirme döneminde maddeden kaçınmak ve renklendiriciler gibi daha doğal seçenekler daha iyidir.

Saçta başka işlemler yapılabilir mi?

Günümüzde çok çeşitli saç bakım uygulamaları mevcuttur. Ve bazı ürünler emziren anneler için zararlı olabilir.

Formaldehit bunlardan biridir. Bu ürünler yumuşatıcı görevi görür ve vücudu zehirleme potansiyelinin yüksek olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından emzirirken kullanımı onaylanmamıştır.

Bu nedenle, emzirirken kullanımı diğer ciddi semptomların yanı sıra tahrişe, kaşıntıya, şişmeye, yanıklara, gözlerde yanmaya, öksürüğe ve nefes darlığına neden olabilir.

Anne formaldehit içeren bir kimyasal kullandığında, maddenin deri yoluyla emilme ve süt yoluyla çocuğa geçme riski vardır.

Formaldehitin yanı sıra metilen glikol, glioksilik asit, formaldehit, oksimetilen, oksimetan ve kurşun gibi maddelerden uzak durmak önemlidir.

Bu nedenle, kullanmadan önce ürün ambalajı üzerindeki kimyasal bileşimi kontrol etmek önemlidir.

Tavsiye edilen tüm bakımlara rağmen unutulmaması gereken çok önemli bir nokta, emzirme döneminde kadının çok fazla saçının dökülmesidir ki bu geçici bir durumdur. Ancak bazen emzirirken saç dökülmesi oldukça endişe vericidir. Doğumdan sonra dökülen saç miktarı oldukça fazladır. Bu nedenle çok fazla saç lifi gerektiren işlemler, profesyoneller tarafından uygulanan güvenilir ürünler olmasına rağmen dökülmeyi artırabilir.

Genel olarak ideal olan, saç tellerini kimyasallardan arındırmak ve bu agresif işlemler için uygun bir süre beklemektir.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Saç Boyanır?

Doğumdan ne kadar sonra saçların boyanması gerektiği konusunda bir fikir birliği yoktur. İdeal olarak, saç boyama gibi kozmetik işlemler, genellikle 6 ila 8 hafta süren lohusalık döneminden sonra yapılır. Kadının tekrar adet görmeye başlamasıyla lohusalık sona erer.

Ama ideal olanı, mümkünse doğum yaptıktan sonra birkaç ay beklemektir. Anne ve bebeğe doktora danışılmadan herhangi bir kimyasal veya estetik işlem yapılmaması gerektiğini vurgulamakta da fayda var.

Annenin saç boyalarında kullanılan herhangi bir bileşene alerjisi varsa, emzirirken saç boyatmak daha da endişe vericidir.

Emzirirken saç boyatmak için doğum türüne göre beklemeniz gereken süre arasında bir fark yoktur.

Sezaryenle yapılan doğumlarda, karın kesiği nedeniyle annenin iyileşmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olabilir. Her neyse ideali, yapılan doğumun türü ne olursa olsun, emzirirken saç boyatmak gibi estetik işlemlerin lohusalıktan sonra yapılmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.