Hamileyken

Eczane Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

30.08.2021
693
Eczane Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Eczane hamilelik testi, hamile kalmayı düşünüyorsanız veya birkaç gün adetiniz geçtiyse tam size göre. Eczane hamilelik testinin nasıl çalıştığını ve nasıl yapıldığını bu yazımızda öğrenin.

Potansiyel bir hamileliği doğrulamanın en etkili yollarından biri eczane gebelik testidir. Yani hamile kalmayı düşünüyorsanız veya hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bu yazımızda bu testin nasıl çalıştığını, neden negatif veya pozitif sonuç verdiğini ve nasıl doğru kullanılacağını açıklıyoruz.

Eczane hamilelik testleri, bir kadının idrarında hcg hormonunun (popüler olarak hamilelik hormonu olarak bilinen insan koryonik gonadotropin) varlığını tespit etmek için tasarlanmıştır. Hcg hormonu, döllenmiş yumurtanın implantasyonundan ve bunun sonucunda plasentanın oluşumundan sorumlu embriyonik hücreler tarafından üretilen bir proteindir.

Yumurta döllendikten kısa bir süre sonra beta hcg hormonu kadının kan dolaşımına girer ve ardından idrarda da bulunur. Bu nedenle hamileliğin ilk haftalarında, kadının kanında ve idrarında bu hormonun artan bir konsantrasyonu, daha spesifik olarak gebeliğin 4 ila 11 haftaları arasında vardır.

Beta hcg, yalnızca hamilelik sırasında üretilir ve yukarıda belirtilen süreler arasında eczane hamilelik testi yapılırsa, sonucun doğru olma olasılığı yüksektir. Bu haftalarda yapılan gebelik testlerinin yanlış negatif veya pozitif olasılığı çok azdır.

Eczane Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Eczaneden alınan gebelik testi, hormon konsantrasyonunun en yüksek olduğu zaman, yani sabah ilk idrarı ile yapılmalıdır. Sabah yapılan gebelik testi, pozitif veya negatif olmasına bakılmaksızın doğru sonucu alma yönünden en idealidir.

Belirtilen alana sabah ilk idrarınızı koyun. Ancak idrarı steril bir kapta toplamanız ve testi o kaba batırmanız önerilir. Böylece, maksimum hcg hormonu konsantrasyonu ile bir idrar numunesi toplamayı garanti eder ve ayrıca idrarın, test sonucunun göründüğü pencereye girmemesini garanti altına almış olursunuz.

Pozitif test sonucu

Bir kadının vücudu beta hcg hormonunu sadece embriyo olduğunda üretir. Bu nedenle test pozitif olduğunda, hamileliğin pratikte kesin olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, elbette, bazı istisnalar vardır. Pozitif bir hamilelik testi ile bile, hamileliğin doğrulanması ve ileri testler için bir kadın doğum uzmanı-jinekoloğa danışmalısınız.

Negatif test sonucu

Bununla birlikte test yanlış bir negatif verebilir. Adetiniz hala gecikmişse testi tekrarlamanız önerilir.

Eczane hamilelik testinde yanlış negatife neden olabilecek birkaç faktör vardır:

  • İlk birkaç haftada, idrarda az miktarda hcg bulunur;
  • Sonra 11. Haftada hcg miktarı azalmaya başlar;
  • İdrardaki hcg konsantrasyonu sabahları en yüksektir ve gün boyunca azalır.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki, bazı marka gebelik testlerinin gecikmenin ilk gününde %99’dan fazla doğruluk payı olduğunu iddia etmesine rağmen, hamileliği bu kadar erken bir aşamada tespit etmek her zaman mümkün değildir.

Yukarıda bahsedildiği gibi hormon kanda kolayca saptanmasına rağmen idrarda saptanması birkaç gün sürebilir.

Yani hamile kalmaya çalışıyorsanız, gecikmenin ilk birkaç gününde test yaptınız ve negatif çıktıysa bir hafta daha bekleyin veya çok acil ise bir hastaneye gidin ve kan testi isteyin. Gecikme devam ederse, başka bir hamilelik testi yapın veya onay için bir kadın doğum uzmanına görünün.

Eczane Hamilelik Testi Markaları

Eczane hamilelik markaları çok çeşitlidir. Fakat, güvenilirlikleri konusunda inandığımız birkaç markayı size açıklamaya çalışalım.

Clearblue

clearblue hamilelik testi
Clearblue hamilelik testi

Clearblue eczane gebelik testi, en popüler ve en çok talep edilenlerden biridir.

Bu markanın birkaç tür hamilelik testi vardır:

  • Sonucu bir dakika içinde gösteren;
  • Adetinizin gelmesi gereken günden 6 gün önce sonucu bilmenizi sağlayan;
  • Mutlu ya da üzgün bir emojinin sunumuyla hamile olup olmadığınızı gösteren dijital;
  • Tespit edilen hcg konsantrasyonu aracılığıyla gebelik süresi hakkında bir tahminde bulunduğunu gösteren.

Clearblue gebelik testi eczanelerden ve çevrimiçi internet alışveriş sitelerinden satın alınabilir.

Bebe Time

Kontrol penceresine 4-5 damla sabah aldığını ilk idrarı damlatın. 5-20 dakika bekledikten sonra göstergeden sonucu öğrenebilirsiniz. Yan yana iki çizgi olursa sonuç pozitif. Tek çizgi oluşmuşsa sonuç negatiftir.

Eczane hamilelik testinde herhangi bir çizgi oluşmazsa sonuç geçersizdir. Tekrar yapmanızı öneririz.

Bu hamilelik testi ile sonucu almak birkaç dakika sürer. Piyasada bulunan diğer eczane hamilelik testlerinden fiyatı biraz daha uygundur.

Eczane hamilelik testinin markası ne olursa olsun, umarız bu tam olarak istediğiniz sonuçtur. Bu kullanımı kolay testler ile hızlı ve markaya göre %99,9’dan fazla güvenilir bir sonuçla hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.