fbpx

Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Belirtileri

13.12.2021
2.405
Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Belirtileri

Düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri kadından kadına göre değişiklik gösteren bir durumdur. Düzensiz adet gören kişilerin hamilelik belirtileri, normal hamilelik belirtilerinden daha farklı olmaktadır.

Yapılan değişik çalışmalar ve düzenli izlemeler sonucu düzensiz adet görülen kadınların normal şekilde hamile kalabildiği kanıtlanmıştır. Fakat düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durum kadın tarafından gebeliğin anlaşılamamasına ve hamileyken yasak olan şeylerin yapılmasına neden olabilmektedir.

Kadın doğum uzmanları eşliğinde hamile kalabilen düzensiz adet gören kadınlar, hamilelik belirtilerini dikkatli şekilde incelemelidirler. Kadın doğum uzmanlarından alınacak yardım ile birlikte, düzenli olarak kontrol yapılarak bu süreç başarılı şekilde atlatılabilir. Diğer hamilelik süreçlerine göre biraz daha özen isteyen bu durum yine de hamileliğe engel teşkil etmemektedir.

Kadınların düzensiz adet görmelerine neden olan sebep de hamile kalıp kalmayacaklarını etkileyen faktörlerden biridir. Bazı durumlarda kadınlar çeşitli kalıtsal hastalıklar sebebi ile düzenli olarak adet görmezler ve bu durum hamile kalınmasının ya da hamile kalındıktan sonra düşük yapılmasının ana nedenlerinden biri olabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı yapılacak en mantıklı hareket, bir kadın doğum uzmanına giderek, onun kontrolünde hamilelik sürecinin takibinin yapılmasıdır.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği normal şartlarda 21 gün ile 35 gün arası bir süreçte tekrar eden, döngünün düzenli şekilde tekrar etmemesidir. Adet düzensizliği olan kadınlarda bu süre çok kısa veya çok uzun olabilmektedir. Bazı düzensiz adet gören kadınlarda, bazı aylarda hiç adet görmeme gibi durumlarda olabilmektedir.

Düzensiz adet gören kadınların, bu düzensizliğin farkına vardıkları ilk andan itibaren bir doktora giderek muayene olmaları ve profesyonel yardım almaları gereklidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hiç adet görememek amenore ismi ile bilinir. Beyinden yumurtalıklara giden sinir sistemi parçalarında meydana gelen çeşitli sorunlar, adetin hiç görülmemesine ya da düzensiz şekilde görülmesine sebep olabilir. Ayrıca yine üreme bölgelerinde meydana gelen çeşitli hastalıklar sonucu da düzensiz adet görülebilir. Yapılacak en doğru şey kadın doğum uzmanlarından yardım alarak, onların önerdiği tedaviyi tamamen doğru şekilde uygulamaktır.

Adet Düzensizliğinin Belirtileri Nelerdir?

Duzensiz adet gorenlerde hamilelik belirtileri
Düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri

Adet düzensizliğinin belirtileri arasında en temel belirti, adet gören kadınların adet görme periyotlarının farklı olmasıdır. Eğer kadınlar 15 gün ile 20 gün arası bir sürede adet görüyorlar ise bu durum erken adet görme, 35 gün ve üzeri periyotlarda adet görüyorlar ise bu durum seyrek adet görme olarak adlandırılır.

Bu belirtileri görebilmek için adet döngüsünün çizelgesi oluşturulmalıdır. Çizelgede yapılan inceleme sonucu düzensiz adet gördüğünün farkına varan kadınlar en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına giderek muayene olmalı ve gerekli tedaviye başlamalıdırlar.

Adet Düzensizliği Nasıl Tespit Edilir?

Adet düzensizliğini tespit etmek için yapılacak ilk işlem adet çizelgesinin kontrolüdür. Bu kontrol kadın doğum uzmanı ile birlikte de yapılabilir. Bu kontrol sonucu düzensiz adet görülüp görülmediği anlaşılabilir.

Adet Düzensizliği Gören Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

Adet düzensizliği gören kadınlar hamile kalabilir mi sorusunun cevabı kadından kadına değişmektedir. Düzensiz adet görmek kısırlık belirtisi olsa da düzensiz adet gören kadınlar hamile kalabilir.

Adet düzensizliği olan kadınların yumurtlama günlerinin ne zaman olduğunun tespit edilmesi zor olduğundan, hamile kalmada bazı zorluklar yaşamaları mümkündür. Ancak, yumurtlama ile ilgili bir problem yoksa düzensiz adet gören kadınlar da normal şekilde hamile kalabilir.

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini hesaplamak için son 6 aylık döngülerini takip etmelidir. Bu takip sonucunda her döngünün ortası baz alınarak yaklaşık olarak yumurtlama günü hesaplanabilir. Bunu yapmak sizin için karmaşık geliyorsa bir doktordan yardım almanız veya yumurtlama test kiti kullanmanız önerilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Karına Dokunarak Hamilelik Anlaşılır Mı?

Adet düzeni olmayan kadınların yumurtlama gününde sapmalar olması normaldir. Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini öğrenerek, kolay şekilde de hamile kalabilir. Bunun için eczanelerden veya online alışveriş sitelerinden bulabileceğiniz, yumurtlama testi almanız yeterlidir. Bu test ile hamile kalmanız için en uygun gün olan yumurtlama gününü çok kolay şekilde tespit edebilirsiniz.

Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Belirtileri Nasıl Olur?

Duzensiz adet gorenlerde hamilelik belirtileri nasil olur
Düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri nasıl olur

Düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri normal adet görenlerden biraz farklı olabilir. Çünkü, hamileliğin en önemli belirtisi olan adet gecikmesi bu kadınlarda normal zamanlarda da olan bir durumdur. Bu nedenle kadın, adet gecikmesinin hamilelik belirtisi mi yoksa normal geç adet görme mi olduğunu bilemez. Yani, düzensiz adet görenler için adet gecikmesinin hamileliğin belirtisi olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Peki, düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtisi olarak adet gecikmesini baz alamıyorsak, düzensiz adet görenler hamile kaldığını nasıl anlar? Ya da hamile olduğumuzdan şüpheleniyorsak ne zaman test yapmalıyız.

Düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri olarak adet gecikmesi dışında en yaygın olarak kasık ağrısı, hafif lekelenme, baş ağrısı, mide bulantısı ve karında şişkinlik görülür. Düzensiz adet gören kadının hamile olup olmadığını öğrenmek için bu belirtilerden bir veya daha fazlasını hissetmesi ve bundan sonra eczane gebelik testi yapması gerekir.

Düzensiz adet gören kadınlar sağlıklı şekilde hamile kalabilir ve hamilelik sürdürebilir. Düzensiz adet görenlerde hamilelik belirtileri adet görmeme dışında diğerleriyle benzer olduğundan, diğer belirtilere bakmak ve bu belirtilerin varlığında test yapmak en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.