fbpx

Düşükten Sonra Hamile Kalmak Kolay Mı?

07.10.2021
1.371

Düşükten sonra hamile kalmak mümkündür. Bebeğini kaybetmek, bir kadının hem fiziksel hem de psikolojik olarak teste tabi tutulduğu zor bir zamandır.

Düşük yapmak kadının hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilendiği karmaşık bir andır. Bebek için hayal edilen ve düşünülen her şeyin yok olduğu çok hassas bir dönemdir.

Ancak anne olma arzusu her zaman güçlüdür. Bir süre sonra kadının tekrar bebek sahibi olmayı düşünmeye başlaması normaldir. Peki, düşükten sonra hamile kalmak kolay mıdır ve nelerde dikkat edilmelidir?

Düşükten Sonra Hamilelik Ne Zaman Denenmeli?

Bir kayıptan sonra, duygusal iyileşme genellikle fiziksel iyileşmeden daha uzun sürer. İdeal olanı, düşükten sonra hamile kalmak için 3 ila 6 ay arasında beklemektir.

Bu, vücudunuzun normale dönmesi gereken zamandır. 3 ila 6 ay arasında düşük sonrası üreme sisteminiz normale döner. Bu süre geçtikten sonra, düşükten sonra hamile kalmak için doktorunuza görünebilir ve gerekli kontrollerden geçebilirsiniz.

Düşük yaptıktan sonra 3 ila 4 hafta içinde yumurtlamaya başlayabilirsiniz. Ancak, bu sürede rahim hala kırılgandır. Bu nedenle bu kadar kısa sürede yeni bir hamilelikten kaçınmak için hap gibi doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Düşükten sonra hamile kalmak için öncelikle âdetiniz düzene girmesini beklemelisiniz. Tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce adet döngüsünün düzene girmesini beklemezseniz, tekrar düşük yapma riski %50 artar.

Düşükten sonra ilişki ne zaman olmalı?

Düşük yaptığınızda, vücudun yeniden yapılanması doğal olarak biraz zaman alacaktır. Düşükten sonra ilişki sırasında kanama olması muhtemeldir. Bu nedenle enfeksiyon riskinin artması nedeniyle bu aşamada ilişki önerilmez.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Besinler

Düşükten sonra doğum kontrol yöntemlerini kullanmalı ve vücudunuzun iyileşmesini ve yeni hamileliğe hazır olmasını sabırla beklemelisiniz.

Düşükten Sonra Hamile Kalmak İçin Psikolojik Faktörler

Beklenen ve arzu edilen bebeğin kaybı, bazen kadının kendini de suçlayabildiği kırılgan bir dönemdir. Eşinizle konuşun ve olanlar hakkında herhangi suçluluk duymadan açıkça konuşun.

Doktorunuzla da konuşun, düşük ve etkileriyle ilgili tüm şüphelerinizi gidermelisiniz. Düşükten sonra hamile kalmak için kendinizi öncelikle psikolojik olarak hazırlayın.

Düşükten sonra hamile kalmak istiyorsanız, fiziksel egzersizin yanı sıra okumak, müzik dinlemek veya sinemaya gitmek gibi yapmaktan hoşlandığınız şeylerle meşgul olmak, bu zor aşamada size yardımcı olabilir. Yoga veya pilates gibi terapiler rahatlamaya, stres ve kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı olur.

Düşükten Sonra Hamile Kalmak Kolay Mıdır?

Dusukten sonra hamile kalmak
Düşükten sonra hamile kalmak

Düşükten sonra hamile kalma kolaylığı, aynı yaştaki diğer kadınlarla aynıdır. Bunun nedeni, düşükten hemen sonra yumurtlamanın gerçekleşebilmesidir. Bu nedenle, kadının düşükten hemen sonra, hatta menstrüasyon başlamadan önce hamile kalması nadir değildir.

Ancak, rahim dokuları henüz tam olarak iyileşmediğinden, düşük yaptıktan hemen sonra hamilelikten kaçınılmalıdır. Çünkü daha fazla enfeksiyon ve yeni bir düşük riski vardır. Bu nedenle düşükten hemen sonra korunmasız ilişkiye girilmesi önerilmez. Hamile kalmaya çalışmadan önce rahmin iyileşmesi beklenmelidir.

Düşük yapma riski nasıl azaltılır?

Kendiliğinden düşük riskini azaltmak için kadının rahmi tamamen sağlıklı olmalıdır. Düşükten sonra hamile kalmak için en iyi zaman konusunda yol göstermesi için jinekoloğa danışmak önemlidir.

Bununla birlikte, doku tamamen iyileşmiş olsa bile, kadının daha az riskle sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için bazı önlemler alması gerekir:

  • Düşükten sonra hamile kalmaya karar verdiyseniz, önce rahim sağlığını değerlendirmek için test yaptırın;
  • Haftada en az 3 kez, ancak çoğunlukla doğurganlık döneminde ilişkiye girin. Ayın en doğurgan olunan döneminin, yani yumurtlama günü hesaplama nasıl yapıldığını öğrenin;
  • Bebeğinizin sinir sistemini oluşturmaya yardımcı olması için folik asit alın;
  • Alkollü içecek tüketmek ve sigara içmek gibi riskli davranışlardan kaçının.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır Mı?

Hamileyken düşük olmaması için manevi reçeteler de deneyebilirsiniz; Hamileyken Düşük Olmaması İçin Dua başlıklı yazımızı okuyun.

Düşükten Sonra Hamile Kalmak Nasıl Kolaylaşır?

2’den fazla düşük yapmış kadınların tekrarlayan düşükleri önlemek için özel tedaviye ihtiyacı olabilir. Tekrar düşük yapma riski, aynı yaştaki ve hiç düşük yapmamış bir kadınınkiyle aynıdır. Bazı kadınların, tedavi edilmesi gereken genetik veya rahim problemleri nedeniyle tekrarlayan düşüklere maruz kalma olasılığı daha yüksek olabilmektedir.

Düşük yaptıktan sonra rahmi temizlemek için herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek duyulmamışsa, kadının düşükten sonra hamile kalmak için üç ila altı ay beklemesi tavsiye edilir.

Bir çocuğu kaybetmek, bir kadını biraz güvensiz yapabilir ve tekrar hamile kalmaya çalışmaktan korkabilir. Bu nedenle, tüm aileden ve bazen de psikolojik destek almak gerekebilir.

Kadın önceki hamileliği nedeniyle travma geçirmişse psikolojik danışmanlık alması iyi olur. Ancak, düşükten sonra hamile kalmak için bu bir kural değildir. Tüm ailenin desteği de çok önemlidir, çünkü kayıp herkese aittir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.