Hamileyken

Doğurganlık Dönemi Dışında Hamile Kalınır Mı?

06.03.2022
187
Doğurganlık Dönemi Dışında Hamile Kalınır Mı?

Doğurganlık dönemi dışında hamile kalmak mümkün değildir. Bunun nedeni, döllenmenin gerçekleşmesi için yalnızca doğurgan evrede meydana gelen yumurtanın salınması gerektiğidir. Olan şu ki, hamile kalma şansının yüksek olduğu günlerin ne zaman olduğunu bilmek, tahmin edildiği gibi her zaman mümkün değildir.

Bazı durumlarda cinsel ilişki yumurtlamadan hemen önce gerçekleşir. Sperm kadın vücudunda 72 saate kadar hayatta kaldığı için yumurta salınırsa döllenme gerçekleşebilir.

Örneğin, 10. günde ilişki gerçekleştiyse ve kadın 13. günde yumurtladıysa, bazı spermlerin hayatta kalması ve yumurtayı döllemeyi başarması mümkündür.

Doğurganlık dönemi, adet döngüsünün ortasına denk gelir ve 4 ila 6 gün sürer.

Çoğu kadının 28 ila 30 günlük döngüleri vardır, bu da yumurtlama gününün genellikle döngünün 14. günü olduğunu gösterir. Genel olarak, döngünün 11. ve 17. günleri arasında hamile kalma şansının en yüksek olduğu olay, yani yumurtlama gerçekleşir.  

Adet döngüleri düzensizse yumurtlama dönemi hesaplama biraz zorlaşabilir. Bunun nedeni, bu durumlarda kadının doğurgan olduğu dönemin tarihini doğru hesaplayamamasıdır.

Bu nedenle doğum kontrol yöntemi olarak bu yöntemin kullanılması önerilmez. Yumurtlamanın ne zaman olacağını kestirmek zor olacağı için bu korunma yönteminde istenmeyen gebelik riski çok yüksektir.

Yumurtlama dönemi hesaplamasına ek olarak, kadın vücudu doğurganlık dönemini belirlemeye yardımcı olabilecek bazı işaretler verir:

  • Artan istek; 
  • 1°C’ye kadar artan vücut ısısı;
  • Artan vajinal akıntı (yumurta akı gibi);
  • Pelvik bölgede hafif sancılar veya titreşimler (döngü ortası ağrıları olarak bilinir).

Doğurganlık Döneminde Hamile Kalma Olasılığı Nedir?

Doğurgan dönemde hamile kalma olasılığı bazı faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte, genel olarak oldukça yüksektir. Kadınların ve erkeklerin yaşı ve sağlık koşulları, mevcut gametlerin (yumurta ve sperm) kalitesini etkileyebilir.

30 yaşından önce doğurgan olunan dönemde, sağlıklı bir kadının hamile kalma şansı yaklaşık %75’tir.

40 yaşına gelindiğinde bu oran %10’un altına düşer, ancak hamile kalmak istemiyorsanız yine de doğum kontrolünü kullanmanız gerekir.

Hastalıklar (esas olarak erkek ve kadın üreme sisteminde) gibi diğer komplikasyonlar da kadın doğurgan dönemde de olsa gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Doğurganlık dönemi dışında hamile kalmak mümkün değildir. Ancak kadın yumurtladığını bilemeyebilir. Bu nedenle korunma yöntemi olarak uygulanmamalıdır.

Doğurganlık Dönemi Adetten Önce Mi Sonra Mı?

dogurganlik donemi ne zaman
Doğurganlık donemi ne zaman

Fizyolojik olarak, âdet kanaması gebe kalmadığında meydana geldiğinden, doğurganlık dönemi adetten öncedir. Ancak ne zaman oluştuğunu hesaplamayı kolaylaştırmak için kanamadan 11 gün sonra olduğu söylenir.

Doğurganlık dönemi, genellikle döngü başına bir kez gerçekleşen yumurtalıklardan yumurtanın salınması ile tanımlanır. Nadir durumlarda, her yumurtalıktan (sol ve sağ) bir yumurta veya aynı yumurtalıktan 2 yumurta salınabilir. 

Adet döngüsünün adetin 1. Günü, yani kanamanın olduğu gün başladığını ve bir sonraki adetten önceki son gün bittiğini unutmamak önemlidir.

Örneğin, adetiniz 10’unda olduysa ve sonraki ayın 7’sinde tekrar olduysa, döngü 10’unda başladı ve 6’sında sona erdi denilir.

Birçok kadın 28 günlük döngüye uymasa da bu süre doğurganlık dönemi için temel olarak kullanılır. Böylece 28 günlük döngüsü olanların doğurgan olduğu dönem 11 ile 17. günler arasındadır.

Bunun nedeni, doğurganlık döneminin 4 ila 6 gün arasında sürebilmesidir. Bunlardan 14. gün (döngünün ortası) hamile kalma şansının en yüksek olduğu gündür ve döllenme olasılığı en yüksektir.

Doğurganlık Döneminde Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Doğurganlık dönemi, adet döngüsünün ortasında, 3 gün öncesi ve 3 gün sonrasını kapsayan günlerdir. Örneğin, adet döngüsü 1’inde başlayıp 30’unda sona eriyorsa, yumurtanın salınma ve dolayısıyla gebe kalma şansının en yüksek olduğu günler o ayın 12’si ile 18’i arasındadır.

Bu nedenle adet görmeye başladığınız günü not almanız ve adetlerinizin kaç gün sürdüğünü bilmeniz önemlidir.

Bu bilgilerle sadece döngünün yarısını hesaplayın ve 3 gün öncesi ve 3 gün sonrasını doğurganlık dönemi olarak baz alın.

Döngüler düzensizse, son 3 ayın ortalaması baz alınmalıdır. Bunu yapmak için bu adet döngülerinin günlerini toplayın ve toplam miktarı 3’e bölün.

Ancak tüm bu hesaplamalarla doğurganlık dönemini belirlemekte güçlük çekiyorsanız, aşağıdaki gibi vücudunuzun bazı işaretler verdiğini bilin:

Sıcaklık artışı  

dogurganlik donemi
Doğurganlık donemi

Kadının doğurganlık döneminde vücut sıcaklığında 0,5°C ile 1°C arasında bir artış olması normaldir.

Ancak sıcaklığı doğru bir şekilde gözlemlemek için sabah uyanırken, tercihen yatarken ölçülmelidir. Bunun nedeni, hareketlerin vücudu ısıtması ve vücut ısısının sonucunu değiştirebilmesidir.  

Ayrıca adetinizin ilk gününden, yani adetinizin başladığı gün ateşinizi ölçmeye başlamalısınız.

Artan istek

Kadın cinsel isteği doğurgan dönemde artma eğilimindedir. Bunun nedeni biyolojik olarak dişi organizmanın cinsel ilişki yoluyla gerçekleşen bir hamileliğe hazır olmasıdır.

Bu aşamada organizma, erkekleri cezbetmekten ve uyandırmaktan sorumlu olan kokuların üretimini de arttırır (feromonlar). Bu da cildi ve saçı daha ipeksi ve daha parlak hale getirebilir.

Vajinal akıntı

Doğurganlık döneminde kadın hormonları şeffaf, kokusuz ve elastik bir salgı (yumurta beyazına benzer) üretimini arttırır.

Vajinal akıntı sperm ile yumurtanın buluşmasını kolaylaştırarak döllenmeyi sağlamayı amaçlar.

Tüm bu yöntemlere rağmen, hamile kalma şansının yüksek olduğu günleri hesaplayamıyorsanız size güzel bir haberimiz var. Bu hesaplamaları sizin için yapan yumurtlama günü hesaplayıcısı sitemizde mevcut.

Doğurganlık dönemi, adet döngüsünün yaklaşık yarısıdır. Farklı olduğu için her kadının adet süresinin günlerini bilmesi ve böylece yumurtlama döneminde olduğunu hesaplaması önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.