fbpx

Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

26.01.2022
681
Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır?

Doğumdan sonra spiral hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Faydaları ve kaçınılması gereken durumlar ve nasıl takıldığına dair tüm bilgileri araştırdık.

Hamilelik birçok değişikliği beraberinde getiren özel bir dönemdir. Ve bu süre geçtiğinde, bebeğin ve annenin sağlığı ile ilgili birçok sorunun ortaya çıkması normaldir.

Bu aşamadaki en yaygın problemlerden biri de korunma yöntemleridir. Ne de olsa kadın hamileliğini yeni atlatmıştır ve bu nedenle dilerse başka çocuk sahibi olmak için bir süre beklemesi gerekir.

O halde hamilelikten sonra kullanılabilecek bir doğum kontrol yönteminden bahsedelim. Doğumdan sonra spiral (RİA) hakkında daha fazla bilgiyi bulacağınız yazımızı okumaya devam edin.

Doğumdan Sonra Spiral Ne İçindir?

Rahim İçi Araç (RİA) kavramı, önlemek için tedavi biçimidir. Doğru ve jinekolojik rehberlikle kullanılırsa, geri dönüşümlü olduğu ve gelecekte çıkartılabileceği için kadının sağlığına ve doğurganlığına zarar verme eğilimindedir.

“T” şeklinde cihaz hastanın rahmine yerleştirilir ve yumurta ile spermin buluşmasını engelleyen maddeler salgılayarak çalışır.

Doğumdan sonra spiral kullanmayı seçen her 100 kadında 1 hata payı ile çoğu durumda etkilidir.

2 tip RİA vardır: progesteron ve bakır. İkisi arasındaki temel fark, hormon varlığıdır.

Bakır RİA

Bakır RİA hormon içermez. Etkisi, rahim duvarında neden olduğu (ancak organizmaya herhangi bir zarar vermeyen) iltihaplanma yoluyla gerçekleşir. Sadece sperm tarafından döllenen yumurtanın rahim duvarına yapışmasını engeller.

Hormonlu RİA

Progesteronlu RİA hormonlarla yapılır ve kontrollü hormon salınımı yoluyla zigotun rahim duvarında yerleşmesini önler.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bağırsak Hareketi ile Bebek Hareketi Nasıl Ayırt Edilir?

RİA, cinsel ilişki sırasında müdahale etmez ve yüksek korunma etkinliğe sahiptir. Örneğin, doğum kontrol haplarında olduğu gibi, kullanmama riskinin bulunmadığından bahsetmiyorum bile.

Doğumdan sonra spiralin dezavantajları ile ilgili olarak, cihaz kadın için kanama ve kramp gibi çok fazla rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca, spiralin reddedilme ve rahimden atılma olasılığı hala vardır.  

Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılabilir?

spiral dogumdan sonra ne zaman takilir
Spiral doğumdan sonra ne zaman takılır

Kadın isterse doğum şekline bağlı olarak doğumdan sonraki 48 saat içinde RİA takılabilir. Sezaryen olan kadınlarda ameliyattan 10 veya 15 dakika sonra cihaz rahim içine yerleştirilebilir.

Normal doğum yapanlar için en az 12 saat beklenmelidir. Çünkü rahim bebeği karnından çıkarmak için çok çalışmıştır ve toparlanması için zamana ihtiyacı vardır. 

Normal doğumdan sonra spiral yapılmazsa, cihazın doğal olarak dışarı atılmaması için en az 4 hafta beklenmesi gerekir.

Emziren anneler RİA yaptırabilir mi?

Evet, doğumdan sonra spiral anne sütü üretimini etkilemediği için emziren annelere RİA’yı güvenle taktırabilirler. Tek tavsiye, cihaz tipini seçmek için bir jinekoloğa danışmanızdır.

Doğumdan Sonra Spiral Nasıl Takılır?

Doğumdan sonra spiral yerleştirme anestezi gerektirmez ve yaklaşık 15 dakika sürer.

RİA’nın güvenli şekilde takılabilmesi için rahim boşluğunun cismi tutacak kadar büyük olması gerekir. Bu analiz bir jinekolog tarafından yapılır.

Kadın hala hamile, ancak doğumdan sonra spiral takılmasını istediğini zaten biliyorsa, bebeği doğuracak kadın doğum uzmanıyla konuşmalıdır.  

Böylece tüm muayeneleri doğru bir şekilde yapmak ve doğumdan sonra spiralin güvenli ve sağlıklı şekilde yerleştirmek mümkün olacaktır.

Ağrı yapar mı?

Evet, RİA yerleştirilmesi ağrılı olabilir. İlk birkaç gün boyunca rahim kramplarının olması da normaldir.

Doğumdan sonra spiral takıldığında kadın çok fazla ağrı veya rahatsızlık hissediyorsa, ideali ağrı kesici ilaç yazabilecek doktorla konuşmaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Kozmetikler

RİA adet kanamasını azaltır mı?

Bakır RİA, adet akışını arttırır ve rahimde iltihaplanmaya neden olabileceğinden daha fazla krampa neden olma eğilimindedir.

Bu durumlarda kan akışı o kadar yoğun olabilir ki hasta anemi göstermeye başlar. Ancak bu doktor tarafından değerlendirilir. RİA’nın adet kanamasını artırması sık değildir.

Mirena spiral olarak da bilinen hormonlu RİA, adet akışını azaltacak hatta durduracaktır.

RİA’nın belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekiyor. Bakır RİA 12 yıla kadar rahimde kalabilirken, hormonlu RİA’nın her 5 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Bu değiştirme doğru sürede yapılmazsa, cihaz gebelik önleyici etkisini kaybeder ve hatta iltihaplanmaya neden olabilir.

Doğumdan Sonra Spiral Hangi Durumlarda Takılmaz?

spiral dogumdan ne kadar sonra takilir
Spiral doğumdan ne kadar sonra takılır

Endometriozis ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklar, rahimde aktif enfeksiyon ve hamilelik şüphesi olan kadınlar, nesne bu koşulları daha da kötüleştirebileceğinden, bu kadınlar herhangi bir RİA türünü taktıramazlar.

Bu koşullardan enfeksiyonlar, hamilelik sırasında ve hatta doğum sonrasında ortaya çıkabilir.

Bu durumlarda vakaya eşlik eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile konuşup, rahim içi aracı takıp takmama olasılığını tartışmak en doğrusudur.

Doğumdan Sonra Spiral ile Prezervatif Kullanımı

%95’in üzerinde etkililik oranlarıyla, gebe kalmanın gerçekten önleneceğinden emin olunsa da ikinci bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız önerilir.

Prezervatif kullanımının hamileliği önlemenin yanı sıra AIDS, bel soğukluğu ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını da engellediğini unutmamak gerekir. 

RİA, emzirmeyi engellemediği için doğumdan hemen sonra yerleştirilebilen güvenli bir cihazdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.