fbpx

Doğumda Kaç Kilo Gider?

24.10.2021
1.207
Doğumda Kaç Kilo Gider?

Doğumda kaç kilo gider sorusu hamile kadınları yakından ilgilendiren bir detaydır. Kadınlar genelde hamileyken alınan kiloların verilmemesinden şikâyet eder.

Anne adayları her geçen ay bebek gelişimi ile kilo artışı yaşadığı için doğumda kaç kilo gider konusu da merak edilir. Gerekli önlemlerin alınması halinde doğum kiloları giderilebilir.

Gebelik döneminde alınan kiloların doğum sonrasında kaybedilmesi bilinen bir gerçektir.

Doğumdan Sonra Kaç Kilo Verilir?

Doğumdan kısa bir süre sonra anne, bebeğe, plasentaya ve hamileliğin diğer ürünlerine karşılık gelen ağırlığı kaybeder.

Bebeğin doğumuyla birlikte anne yaklaşık olarak 5 kilo verir. Ancak bu değer bebeğin kendi ağırlığına ve gebelik sonunda annenin tuttuğu sıvı miktarına göre değişir.

Doğumda kaç kilo gider sorusunun cevabı kadından kadına da farklılık gösterir. Hamilelikte alınan kilolar, maternal metabolizmaya, fiziksel aktiviteye ve beslenmeye göre sonraki haftalar ve aylarda kaybedilir.

Doğumdan sonraki ilk haftalarda (lohusalık) doğumun türü ne olursa olsun, normal veya sezaryen, şişkinlik ve ağrı hissetmek normaldir. Hamilelik sırasında gıda, egzersize özen gösterilmesi, doğum sonrası dönemde iyileşmek için gereken süreyi de etkiler.

Bu noktada kadınların doğumda kaç kilo gider ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Gebelik süresinde vücutta ödem oluşabilir. Rahim ağzı ve meme bölgelerinde büyüme görülür. Bu gelişmeler kişinin normalden daha çok kilolu olduğu izlenimi verir.
 • Gebelik süresinde alınan kiloların yağ olarak vücutta depolandığı düşünülür. Bu yanlış bir izlenimdir. Doğum ile birlikte fazla kiloların bir kısmı giderilebilir.
 • Kadınlar doğum sonrasında yaklaşık olarak 5 ile 6 kilo arasında bir kayıp yaşar.
 • Gebelik dönemindeki ödem de doğumdan birkaç gün sonra yavaş yavaş kaybolacağı için vücutta yer alan suyun da dışarı atılmasıyla 1 ya da 2 kilo verilir.
 • Doğumu takip eden 3 ile 6 ay süresince vücut kilo kaybetmeye meyillidir. Bu sürecin egzersiz hareketleri ile desteklenmesi kişiye önemli bir fayda sağlar.
 • Bebeğin düzenli olarak emzirilmesi de fazla kiloların giderilmesinde yardımcı olan bir diğer etkendir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bebeklerde Kabızlık Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik Döneminde Alınan Kiloların Verilme Yöntemleri Nelerdir?

Gebelik sürecinde alınan kilolar daha sonra bir sorun haline gelebilir. Bu noktada kişinin dirençli ve kararlı olması süreç yönetiminin dengeli şekilde sağlanması notasında önem taşır.

Hamilelik döneminde alınan kiloları verme yöntemi olarak bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Hamilelik sürecinde alınan kiloların geri verilmesi noktasında doğumdan sonra ilk 6 ay diyet uygulanması etkin bir yöntem olarak görülür.
 • Kişinin karın ve basen bölgesinde bulunan fazlalıklardan kurtulması için diyet ile birlikte egzersiz hareketleri yapması da gerekir.
 • Doğum kilolarının verilmesi ile normal bir kilo verme yöntemi arasında çok fark olmasa da doğum kiloları daha hızlı ve etkin şekilde kaybedilebilir.

Doğum Sonrasında Egzersiz ile Kaç Kilo Verilir?

Egzersizle dogumda kac kilo gider
Egzersizle doğumda kaç kilo gider

Doğum sonrasında kilo vermek önemli bir detay olsa da kişinin önceliği sağlık olmalıdır. Bu noktada doğumda kaç kilo gider sorusunun cevabı sezaryen ya da normal doğum yapılıp yapılmadığı bilgisine göre değişim gösterir.

Bu hususlar dikkate alınarak doğum sonrasında egzersiz ile kaç kilo verildiği konusunda bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Sezaryen doğumlarda anne dikişli olacağı için egzersiz hareketleri yapılması noktasında aceleci davranılmamalıdır. Bu tip durumlarda kişi sağlığı daha öncelikli olduğu için vücudun kan akışının sağlanması noktasında sadece kısa yürüyüşler yapılması yeterli olur.
 • Sezaryen doğum sonrasında annenin toparlanıp dikiş izlerinin kaybolması sonrasında powerplate gibi aletler yardımı ile spora başlanabilir.
 • Bu konuda da aceleci olunmadan günlük değil haftada 3 gün periyodlar halinde spor yapılması uygun olandır.

Hamilelik Döneminde Stres ve Duygusal Beslenme Etkileri Nelerdir?

Gebelik sürecinde anne adayları duygusal ve hormonal olarak anlık değişimler yaşayabilir. Bu da zamanla kişinin stresli olmasına neden olabilir. Anne adayının sakin bir hamilelik süreci geçirmesi için birtakım detaylara dikkat edilmesi önemli bir noktadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Düşükten Sonra Rahim Kendini Ne Zaman Toparlar?

Buna göre hamilelik döneminde stres ve duygusal beslenmenin etkileri ise şöyledir:

 • Annelik içgüdüsü ile bazı kadınlar bu süreçte çok zorlanacağını düşünebilir. Sürekli olarak zihinde dönen duygu durum değerlendirmeleri sonrasında stresli bir ruh hali ortaya çıkar. Bu durum kişinin strese bağlı aşırı beslenmesine ve kilo almasına neden olabilir.
 • Stresli hallerde 4-4-8 sistemiyle nefes alıp vermek kişiyi sakinleştirir. Bu yöntem yatma ya da oturma pozisyonlarında uygulanabilir. 4 saniye boyunca nefes alınıp 4 saniye boyunca nefesin tutulması e 8 saniye boyunca nefes verilmesi halinde nefes egzersizi başarılı şekilde tamamlanır.
 • Gebelik döneminde kadınların yalnız kalmaması ve kaliteli şekilde sosyalleşmesi olumlu bir hamledir. Korkularını ya da kaygılarını birileriyle paylaşıp destek alınması kişi için önemli bir terapi olabilir. Kişinin duygularını paylaştığı insanları doğru seçmesi ve olumlu bir süreç amaçlanırken olumsuz tepkilerle karşılaşılmaması noktasında önem taşır. Kişiye sürekli negatif enerji empoze etmek olumsuz bilgiler vermek istenen durum değildir.

Tüm bunlara dikkat edilmesi halinde kişilerde oluşan kilo kaygısı da engellenebilir. Yetkin kişilerle irtibatta olunarak doğumda kaç kilo gider sorusu için de bilinçlendirici cevaplar elde edilebilir.

Ayrıca şu yazımız da ilginizi çekecektir: Doğumdan Sonra Tekrar Hamile Kalmak

Doğumda kaç kilo gider sorusuna sonuç olarak verilecek cevap: sabırlı olmak ve sonraki aylara geçici bir dönem olarak bakmak ve vücudun son aylarda yaşadığı derin değişimlerden kurtulması için gereken süreyi nasıl bekleyeceğini bilmek gerekir. Yakında ve biraz dikkatle, vücut hamilelik öncesi şeklini geri kazanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.