Hamileyken

Doğuma 10 Gün Kala Belirtiler Nelerdir?

12.05.2022
46
Doğuma 10 Gün Kala Belirtiler Nelerdir?

Doğuma 10 gün kala belirtiler ve doğumu işaret eden etkenler anne adayları tarafından oldukça merak edilmektedir. Genel olarak sizler ile paylaşacağımız belirtilerin hepsinin yaşanması zorunlu değildir. Ancak içlerinden birkaçının olması bile doğumun yaklaştığını işaret edebilmektedir.

Doğumun yaklaştığını işaret eden belirtiler genel olarak her anne adayında aynı veya oldukça benzerdir. Gebelik dönemi içerisinde yaşanılan belirtiler veya süreç her kadın için özelken doğumun yaklaştığı dönemde her anne adayı benzer etkenler ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Doğuma kadar geçen 10 gün hem ebeveynler hem de bebek için beklentilerle dolu olabilir. Bununla birlikte, kadınların bilmesi gereken doğuma 10 gün kala belirtiler ve potansiyel semptomlar vardır.

Doğuma 10 Gün Kala Belirtiler

Doğuma 10 gün kala belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Fetal kalp hızı yavaşlayabilir
  • Nefes hareketleri yavaşlayabilir ve daha seyrek hale gelebilir.
  • Karın çökebilir ve düzleşebilir.
  • Karın krampları
  • Kusma
  • İshal
  • Sırt ağrısı

Anne adaylarının doğumun en yakın dönemi olan son 10 gün içerisinde en sık yaşadığı belirtileri sizler için sıraladık. Sizler ile paylaşacağımız belirtilerin hepsinin sizde bulunması mümkün değildir. Ancak doğuma 10 gün kala belirtilerin birkaçının olması ile artık doğuma hazır olduğunuz anlamına gelebilmektedir.

Nefes Almada Rahatlık

doguma 10 gun kala belirtiler
Doğuma 10 gün kala belirtiler

Gebelik döneminin son dönemlerine doğru anne adayları genellikle nefes almada zorluk yaşayabilmektedir. Özellikle bebeğin gelişim döneminde bebek diyaframa baskı yaptığı için anne adayının nefes almasını biraz daha zorlaştırabilmektedir.

Ancak doğuma 10 gün kala bebek artık yavaş yavaş doğum kanalına doğru ilerleyeceği için anne adayı biraz daha rahat bir şekilde nefes almaya başlayacaktır.

Doğum söz konusu olduğunda anne adaylarının kaygısı yüksektir, ancak bunu gidermenin yolları vardır. Bunun bir yolu nefes egzersizleri yapmak ve yoga yapmaktır. Bu uygulamalar vücudun hormonları serbest bırakmasına ve doğuma hazırlanmasına yardımcı olabilir.

Mukus Atılması

Gebelik dönemi boyunca anne adayının rahim ağzı mukus ile tıkanmaktadır. Bu durum aslında bebeğin dış etkenlerden korunması için doğal olarak meydana gelmektedir. Halk arasında rahim ağzında biriken mukus nişan olarak da bilinmektedir.

Doğuma 10 gün kala belirtiler olarak rahim bölgesinden mukus tıkacı yavaş yavaş dışarı atılacaktır. Bu da artık doğuma çok yakın bir sürecin içerisinde olduğunuzu işaret etmektedir.

Bazen en güven verici ve rahatlatıcı şeyler, kendi gözlerimizle göremediklerimizdir. Bu, doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında yaşayabileceğiniz fiziksel değişiklikler hakkında da söylenebilir.

Bağırsak Hareketlerinde Artış

Bebeğin artık doğuma hazır olması ile birlikte anne adayının vücudu da kendisini bu konuda otomatik olarak hazırlamaya başlayacaktır. Bebeğin daha rahat bir şekilde geçiş yolundan geçmesi için bağırsaklarınız direkt olarak daha hızlı bir şekilde hareket etmeye başlar.

Özellikle doğumdan 10 gün ve sonraki günler daha sık bir şekilde tuvalete çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sık idrara çıkma doğuma yaklaşıldığı dönemde her anne adayında görülebilmektedir.

Hamile bir kadının vücudu tamamen doğum yapmaya hazır olduktan sonra, vücut onu sık sık idrara çıkma isteği uyandıran hormonlar salgılamaya başlar. Bu, vücudun aşırı miktarda sıvı üretebileceğinin ve daha sık tuvalete gitmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Bebek büyüdükçe idrara çıkma sıklığı genellikle birkaç gün içinde azalır.

Rahim ve Makat Bölgesinde Baskı Hissi Oluşması

Doğumdan 10 gün önce hemen her anne adayında görülen belirtilerden birisi de vajinal bölgede ve makat bölgesinde baskı hissinin yaşanmasıdır. Bebeğin yavaş yavaş aşağıya doğru inmesi bu baskıyı oluşturmaktadır.

Özellikle anne adayı ayakta fazla durduğu zaman veya çömeldiği zaman bu baskıyı daha yoğun bir şekilde yaşayabilir.

Anne adayı sık sık ayağa kalktığında veya çömeldiğinde, pelvik taban üzerinde daha fazla baskı hissedebilir. Bu genellikle herhangi bir ağrıya neden olmaz, ancak karın ve sırt kaslarında artan gerginliğe neden olabilir.

Amniyon Sıvısının Gelmesi

Doğumun yaklaştığını belli eden en bilindik belirtilerden birisi de amniyon sıvısının gelmesidir. Amniyon sıvısı geldikten sonra doğum ortalama olarak 24 saat içerisinde kendiliğinden gerçekleşmektedir.

Her kadın farklıdır ve doğumunuzun ne zaman olacağını tam olarak tahmin etmenin bir yolu yoktur. Dahası, doğum ve doğum sürecinin nasıl hissedileceğini bilmek zor olabilir. Bununla birlikte, birkaç şey oldukça yaygındır ve vücudunuzda neler olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Amniyon sıvısı aslında bebeği koruyan ve hayati bir önem taşıyan sıvıdır. Bu sıvı anne adayından boşaldıktan sonra artık bebeğinizi anne karnında koruyacak bir sıvı kalmaz. Bunun için de amniyon sıvısı geldiği zaman doğuma çok yakın olduğunuzu bilmeli ve kesinlikle sıvının akmasını engelleyecek tampon gibi cisimleri kullanmamalısınız.

Rahim Ağzında İncelme

Rahim ağzında incelme görülmesi de hemen her anne adayının yaşadığı ve doğumun yaklaştığını işaret eden belirtilerden biridir. Rahim ağzının incelmesi aslında bebeğin doğum sırasında daha rahat bir şekilde geçebilmesi için otomatik olarak vücudunuzun yaptığı düzenlemelerden biridir.

Rahim ağzının inceldiğini anne adayı olarak sizler anlayamazsınız. Ancak doğuma 10 gün kala doktorunuza kontrole gittiğinizde rahim ağzı incelmesi ile ilgili sizlere detaylı bilgi verilebilmektedir.

Rahim ağzı genişlemesi, hamilelik sırasında meydana gelen rahim ağzının incelmesidir. Bu değişen derecelerde olabilir ve genellikle anne veya bebek için tehlikeli değildir. Aslında hem anne hem de bebeği için her şeyin yolunda gittiğinin bir işaretidir.

Kilo Kaybı Yaşanması

Gebelik dönemi süresince anne adayları düzenli olarak kilo alabilmektedir. Ortalama olarak her anne adayının 11 ile 15 kilo arasında kilo aldığı bilinmektedir. Ancak doğuma 10 gün kala kilo artışı durabilmektedir.

Kilo almak yerine bu dönemde kilo verdiğinize bile dikkat edebilirsiniz. Doğuma yakın dönemde anne adayının hormonlarında tekrar bir değişiklik olacağı için de vücuttaki ödem atılmaktadır. Bu da kilo kaybı yaşanmasını sağlar.

Vajinal Akıntının Artması

doguma 10 gun kala belirtiler nelerdir
Doğuma 10 gün kala belirtiler nelerdir

Doğuma 10 gün kala anne adayının hormonlarındaki dengeler hızlı bir şekilde değişebilmektedir. Vajina duvarının dokusu da bebeğin daha rahat bir şekilde geçebilmesi için biraz daha esneklik kazanabilmektedir.

Doğumda bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için vajinal akıntı daha yoğun olabilir. Bunun için sık aralıklarla akıntınızın meydana geldiğini fark edebilirsiniz. Ancak bu deşarj, amaçlı olduğu için anormal olarak kabul edilmez.

Vajinal akıntının amacı doğum sırasında bebeğin geçişini kolaylaştırmaktır. Ancak akıntınızın değiştiğini veya hacminin arttığını ve sık aralıklarla çıktığını fark ederseniz doktora danışmanız en doğru karar olacaktır.

Doğuma 10 gün kala belirtiler, bebeğinizin doğmak üzere olduğunun en yaygın belirtilerinden bazılarıdır. Bazıları güçlü kasılmalar, artan sulu akıntı ve bebeğin pozisyonunda bir değişikliktir.

Doğuma 10 gün kala belirtiler hamile kadınların bilmesi için çok önemlidir. Hamile kadınların, bebeklerinin gelişine hazırlıklı olabilmeleri için mümkün olan en kısa sürede doktorları tarafından kontrol edilmeleri her zaman en iyisidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.