Hamileyken

Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri ve Belirtileri

19.08.2021
559
Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri ve Belirtileri

Doğum sonrası depresyon (PPD), doğumdan sonra kadında meydana gelen fiziksel, duygusal ve davranışsal değişikliklerin bir karışımıdır. Zihinsel bozuklukları teşhis etmek için kullanılan bir el kitabı olan

DSM-5’e göre, PPD doğumdan sonraki dört hafta içinde başlayan büyük bir depresyon şeklidir. Doğum sonrası depresyon tanısı sadece doğum ve başlangıç ​​arasındaki sürenin uzunluğuna değil aynı zamanda depresyonun şiddetine de bağlıdır.

Hamilelik ve doğum anının yalnızca mutluluk ve heyecan duyguları olacağına dair toplumsal bir beklenti vardır. Üstelik bunun bir kuralı da yok, çünkü her kadın bu dönemi farklı şekilde yaşayabilir. Bazıları doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca yorgun, depresif ve sinirli olma eğilimindedir. Bu semptomlar daha yoğun hale geldiğinde ve iki haftadan fazla sürdüğünde, doğum sonrası depresyon olabileceğinden dikkat gerekir.

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Doğum sonrası depresyon, bebek sahibi olmakla ilişkili kimyasal, sosyal ve psikolojik değişikliklerle bağlantılıdır. Bu terim, birçok yeni annenin yaşadığı çeşitli fiziksel ve duygusal değişimleri tanımlar. İyi haber şu ki, doğum sonrası depresyon ilaç ve danışmanlık ile tedavi edilebilir.

Kimyasal değişiklikler doğumdan sonra hormonlarda hızlı bir düşüş içerir. Bu düşüş ile depresyon arasındaki gerçek bağlantı hala net değil. Ancak bilinen şey, kadın üreme hormonları olan östrojen ve progesteron seviyelerinin hamilelik sırasında on kat arttığıdır. Doğumdan sonra keskin bir şekilde düşer. Bir kadın doğumdan üç gün sonra, bu hormonların seviyeleri hamile kalmadan önceki seviyelerine kadar düşer.

Bu kimyasal değişikliklere ek olarak, bebek sahibi olmakla ilişkili sosyal ve psikolojik değişiklikler de depresyon riskini arttırır.

Bebek Mavisi ve Doğum Sonrası Depresyon Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kişi bebek mavisi ile doğum sonrası depresyonu karıştırır. Ancak bunlar farklı durumlardır. Bebek mavisi doğumdan hemen sonra ortaya çıkar ve hafif bir üzüntü, melankoli ve ruh hali değişimleri ile karakterizedir. Sık görülür ancak kendi kendini sınırlar. Yani tedaviye ihtiyaç duymadan semptomların tamamen iyileşmesi yaklaşık 2 hafta sürer.

Doğum sonrası depresyon daha yoğun ve uzun süreli semptomlara sahiptir ve çoğu durumda profesyonel tedavi gerektirir.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyon belirtileri, normal depresyona benzer. Uyumakta zorluk, iştah değişikliği, aşırı yorgunluk, libido azalması ve sık ruh hali değişiklikleri sayılabilir. Bununla birlikte, bunlara doğumdan sonra normal olmayan ve depresif ruh halini de içerebilen diğer majör depresyon belirtileri eşlik eder. Değersizlik hissi, umutsuzluk ve çaresizlik duyguları; ölüm veya intihar veya düşünceler veya başkasına zarar vermek gibi düşünceler depresyonda olan kadınlarda olabilir.

Doğum Sonrası Depresyonda Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdakiler dahil bir dizi faktör doğum sonrası depresyon riskini artırabilir:

 • Hamile kalmadan önce veya hamilelik sırasında depresyon öyküsü
 • Hamilelik döneminde yaş, ne kadar gençseniz, risk de o kadar yüksek olur
 • Hamilelik hakkında belirsizlik
 • Çok çocuğa sahipseniz, sonraki bir hamilelikte depresyonda olma olasılığınız o kadar fazladır
 • Depresyon öyküsü veya adet öncesi disforik bozukluğu (PMDD)
 • Sınırlı sosyal destek
 • Yalnız yaşamak
 • Evlilik çatışması
 • Aile içi şiddet

Doğum Sonrası Depresyon Yaygın Mıdır?

Yeni annelerin çoğu doğumdan sonra depresyon yaşar. Her 10 kadından yaklaşık biri doğumdan sonra daha şiddetli ve daha uzun süren bir depresyon geliştirir. Her 1000 kadından biri doğum sonrası psikozu denilen daha ciddi bir durum geliştirmektedir.

Doğum Sonrası Depresyonun Farklı Türleri Var mı?

dogum sonrasi depresyon
Doğum sonrası depresyon

Kadınların doğumdan sonra yaşayabileceği üç tür depresyon şekli vardır:

Bebek mavisi

Bebek mavisi, doğumdan sonra kadınlarda birkaç gün içinde görülür ve normal kabul edilir. Yeni bir anne, çok mutlu hissetmek ve sonra çok üzülmek gibi ani bir ruh hali dalgalanması yaşayabilir. Sebepsiz yere ağlayabilir ve sabırsız, huzursuz, endişeli, yalnız ve üzgün hissedebilir. Bu doğum sonrası depresyon, doğumdan sonra sadece birkaç saat veya doğumdan bir ila iki hafta sürebilir. Çoğunlukla, yeni annenin destek grubuna katılması veya başka annelerle konuşması süreci atlatmalarına yardımcı olur.

Doğum sonrası depresyon (PPD)

Doğum sonrası depresyon (PPD) doğumdan birkaç gün, hatta aylar sonra ortaya çıkabilir. PPD, sadece ilk çocuğun değil, herhangi bir çocuğun doğumundan sonra olabilir. Bir kadın, üzüntü, umutsuzluk, kaygı, sinirlilik güçlü bir şekilde hisseder. PPD çoğu zaman bir kadını her gün yapması gereken şeyleri yapmaktan alıkoyar. Kadının bu belirtileri göstermesi halinde, uzman veya birinci basamak doktoru gibi sağlık hizmeti sağlayıcısını görmesi gerekir. Bu doktor, depresyon belirtileri için onu tarayabilir ve bir tedavi planı önerebilir. Kadın PPD için tedavi görmezse semptomlar daha da kötüleşebilir. PPD ciddi bir durum olsa da ilaç tedavisi ve danışmanlık ile tedavi edilebilir.

Doğum sonrası psikoz

Doğum sonrası psikoz, yeni anneleri etkileyebilecek çok ciddi bir akıl hastalığıdır. Bu hastalık sıklıkla doğumdan sonraki ilk üç ay içinde ortaya çıkabilir. Kadınlar gerçeklikle teması kaybedebilir, işitsel halüsinasyonlara (aslında gerçekleşmeyen şeyleri işiten, konuşan bir insan gibi) ve sanrılara (açıkça akılcı olmayan şeylere şiddetle inanan) sahip olabilir. Görsel halüsinasyonlar (orada olmayan şeyleri görmek) daha az yaygındır. Diğer belirtiler şunlardır; uykusuzluk (mümkün olmayan uyku), tedirgin ve öfkeli hissetme, hızlanma, huzursuzluk ve garip hisler ve davranışlar. Doğum sonrası psikozu olan kadınların hemen tedavi görmesi ve neredeyse her zaman ilaca ihtiyacı vardır. Bazen kadınlar hastaneye yatırılır. Çünkü kendilerine veya başkalarına zarar verme riski altındadır.

Anksiyete veya obsesif kompulsif bozukluk

Postpartum dönemde nadir görülen obsesif kompulsif bozukluk belirtileri, kadınların yaklaşık %1-%3’ünde görülür. Takıntılar genellikle bebeğin sağlığı veya bebeğe zarar vermenin mantıksız korkusuyla ilgili endişelerle ilgilidir. Panik bozukluğu da ortaya çıkabilir. Her iki koşul da sıklıkla depresyonla birlikte bulunur.

Doğum Sonrası Depresyon Ne Zaman Geçer?

dogum sonrasi depresyon ne zaman gecer
Doğum sonrası depresyon ne zaman geçer?

Doğum sonrası depresyon belirtileri genellikle doğumdan sonraki ilk 3 hafta içinde ortaya çıkar. Ancak, kadından kadına büyük farklılıklar gösterebilir ve doğumdan aylar sonra bile ortaya çıkabilir.

Semptomların süresi, doğumdan hemen sonra ve hatta aylar sonra başlayarak değişebilir. Herhangi bir belirti veya semptom varlığında, her zaman profesyonel gözetim altında, uygun tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.

Doğum Sonrası Depresyonu Nasıl Atlatılır?

Doğum sonrası depresyonla başa çıkmanıza ve bu problemi atlatmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçları şunlardır:

 • Yardım isteyin, başkalarının size nasıl yardımcı olabileceklerini bildirin.
 • Kendiniz ve bebeğiniz için beklentileriniz konusunda gerçekçi olun.
 • Doktorunuzun sınırlamaları dahilinde; yürüyüşe çıkın ve hava almak için evden çıkın.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenin; alkol ve kafeinden kaçının.
 • Eşinizle olan ilişkinizi güçlendirin, birbiriniz için zaman ayırın.
 • Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişiminizi sürdürün, kendinizi izole etmeyin.
 • Doğumdan sonra eve ilk geldiğinizde ziyaretçileri sınırlayın.
 • Telefon görüşmeleri yapın.
 • Bebeğiniz uyurken uyuyun veya dinlenin.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum sonrası depresyon, kadının semptomlarının türüne ve ciddiyetine bağlı olarak farklı şekilde tedavi edilir. Tedavi seçenekleri arasında anti-anksiyete veya antidepresan ilaçlar, psikoterapi ve duygusal destek ve eğitim için bir destek grubuna katılım yer almaktadır. Ciddi vakalarda, brexanolone (Zulresso) adı verilen yeni bir ilacın intravenöz infüzyonu verilebilir.

Doğum sonrası psikoz durumunda, genellikle psikoz tedavisinde kullanılan ilaçlar eklenir. Hastaneye yatış da sıklıkla gereklidir.

Eğer emziriyorsanız, depresyon, anksiyete, hatta psikoz için ilaç alamaz diye düşünmeyin. Doktorunuzla konuşun. Doktor gözetiminde, çoğu kadın emzirme döneminde ilaç alabilir. Bu, senin ve doktorun arasında alınacak bir karar.

Tedavi edilmemiş doğum sonrası depresyon yeni anneler ve çocukları için tehlikeli olabilir.

Yeni bir anne şu durumlarda profesyonel yardım almalıdır:

 • Semptomlar iki haftadan uzun sürerse.
 • Normal şekilde çalışamıyorsa.
 • Günlük durumlarla baş edemezse.
 • Kendine veya bebeğine zarar verme düşünceleri varsa.
 • Kendisini çok endişeli, korkmuş ve çoğu gün panik halinde hissederse.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.