fbpx

Doğal Doğum Avantajları ve Dezavantajları

06.02.2022
1.080
Doğal Doğum Avantajları ve Dezavantajları

Doğal doğum seçeneği, farklı nedenlerle ve klinik olarak sezaryen ihtiyacı yoksa hamile kadına kalmıştır.

Mümkün olduğu kadar tıbbi müdahalelerden kaçınmayı ilke edinen bir doğum olduğu için ağrıdan korkan kadınların sıklıkla vazgeçtiği bir seçenektir.

Bununla birlikte, doğal doğumu seçmenin bazı faydaları vardır. Birçok hamile kadın, bu eşsiz deneyimle yüzleşmenin daha insancıl bir yol olduğunu iddia eder.

Ayrıca bu doğum kadın merkezlidir. Zamanınıza saygı duyulur ve doğumu daha hızlı hale getirmek için suni sancı gibi genellikle gereksiz olan prosedürlere ilişkin seçimlerinize saygı duyulur.

Doğal doğumun nasıl gerçekleştiğini ve diğer türler arasındaki farkı bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Doğal Doğum Nedir?

Doğal doğum, çok az tıbbi müdahale ile veya hiç müdahale olmaksızın yapılan vajinal doğumdur. Hamile kadının seçimi ile bebeğin doğumu anestezik ilaçlar, suni sancı veya doğuma yardımcı olacak diğer aletler kullanılmadan yapılır. Başka bir deyişle bu doğum, yalnızca annenin çabasına bağlıdır.

Bu doğum hastanede yapılabilir, ancak hamile kadın bu benzersiz deneyimi evde yaşamayı tercih edebilir.

Kadın doğum sırasında kendini en rahat hissettiği pozisyonda olabilir ve doğumu çömelerek, oturarak veya yatarak gerçekleştirebilir.

Ancak, doğum uzmanı müdahalesi ile ilaç, hormon ve anestezik kullanımı ile yapılmamasına rağmen, anne ve bebek için komplikasyonları önlemek için doğum yerinde doktorun bulunması önerilir.

Doğum uzmanının varlığı, sık yapılan işlemleri yapmasa bile, bebeğin kalp atışlarını takip edebilmesi açısından önemlidir.

Annenin ve bebeğin hayatını riske atan komplikasyonların ortaya çıkması durumunda müdahale için de doktorun bulunması önemlidir.

Kendi kendine doğum yapma kararı hamile kadına ait olmalıdır, ancak aile ve eşin desteği önemlidir.

Doğal doğum yapacak olan anne adayının dokuz aylık hamilelik boyunca bakımı protokole uygun olarak yapmalıdır.

Doğum seçimine bakılmaksızın hamileyken normal muayene ve takip yapılmalıdır. Yiyeceklere ve gerekirse ilaç kullanımına da özen gösterilmelidir.

Kendi kendine doğumun gerçekten iyi bir seçenek olup olmadığını anlamak için doktorla önceden konuşmak ve ortaya çıkabilecek şüpheleri netleştirmeye çalışmak gerekir.

Riskli hamilelik, bebeğin pozisyonuna bağlı olarak veya erken doğum durumunda olduğu gibi, tüm kadınlar doğal doğum yapamazlar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Anne Sütü Nasıl Saklanır ve Kullanılır?

Doğal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

dogal dogum nasil olmali
Doğal doğum nasıl olmalı

Doğal doğumda bir kadın doğum uzmanı, hemşire veya ebe gözetimi olmalıdır. Ancak doğumda herhangi bir müdahale yoktur.

Doğumdan önce, doğum sırasında veya sonrasında, kadın veya bebek için herhangi bir komplikasyon riski olmayan hamile kadınlara tıbbi işlem yapmamalı veya ilaç vermemelidirler.

Doğumu izlemek, bebeğin kalp atışını izlemek ve komplikasyon durumlarına müdahale etmek için bu profesyoneller bulunmalıdır.

Annenin bu doğum şeklinden vazgeçmesi durumunda da güvenlik için hazır bulunmaları gerekir ki, bu mümkün olabilir.

Doğal doğumda herhangi bir anestezi veya suni sancı uygulanmadığını kadının bilmesi önemlidir. Perine bölgesinde yapılan bir kesi olan epizyotomi de bu doğum sırasında yapılmaz.

Bu nedenle kendi kendine doğumun ne kadar sürdüğünü tahmin etmek mümkün değildir. Kadın doğumda uzun saatler geçirebilir (15 saate kadar), çünkü onun ve bebeğin zamanına saygı duyulur.

Doğum için pozisyon kadının kararıdır. Yatarak, oturarak veya çömelerek doğal doğum yapılması mümkündür. Bazı kadınlar suda veya havuzda doğum yapmayı tercih edebilir.

Doğal Doğuma Nasıl Hazırlanılır?

Doğal doğuma karar verirken, kadının hazırlıklar öncesinde çok uzun bir yolu olacaktır. Birincisi, doktorla konuşmak ve neyin yapılıp neyin yapılamayacağına dair şüpheleri netleştirmektir.

Doğal doğuma hazırlanmak için diğer önemli seçenekler ve ipuçları şunlardır:

  • Uygun bir ortam seçin. Ev veya hastane, güvenli bir doğum gerçekleştirecek yapıya sahip olmalıdır;
  • Kendi kendine doğum yapmış diğer kadınları araştırın ve onlarla konuşun;
  • Hangi olasılıkların olabileceğini bilin ve psikolojik olarak hazırlanın;
  • Doğumda ağrı ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olacak gevşeme ve nefes alma tekniklerini öğrenin;
  • Eşinizle ve ailenizle konuşun ve onları tüm süreçlere dahil edin;
  • Hazırlık kursları alın.

Doğal Doğumun Faydaları

Pek çok kadının doğal doğum yapmasına şaşmamalı. Tıbbi müdahale gerektirmeyen bir doğum deneyimi olmasının yanı sıra, doğum sonrası dönemde de hem hamile hem de bebek için faydaları vardır.

Bebek için faydaları

Bebek için, daha düşük enfeksiyon ve hastalık riski ile daha sağlıklı, daha rahat bir doğumun yararı vardır.

Ayrıca doğal doğumdan sonra, anesteziklerin müdahalesi olmadığı için anne sütü daha hızlı gelir. Böylece bebek doğumdan hemen sonra emzirilebilir, bu da anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bebekleri Koruyan Dua Var Mı?

Kadın için faydaları

Doğal doğumdan sonra hamile kadınların iyileşmesi, sezaryen ile karşılaştırıldığında daha hızlıdır.

Doğal doğumun zamanlaması büyük ölçüde değişebilir. Ancak enfeksiyon riski, doğum sonrası ağrı ve doğumdan sonra ağrı kesici ilaç ihtiyacı çok daha düşüktür. Kendi kendine doğum yapmak gelecekteki doğumları kolaylaştırır.

Sezaryen ile doğum daha hızlı olmasına rağmen, kadın genellikle çok daha yavaş iyileşir, daha şiddetli ağrıya sahiptir ve enfeksiyon olasılığı daha yüksektir.

Kendi kendine doğum, fiziksel faydaları teşvik eden bir doğum şekli olmasının yanı sıra, kadının özgüvenini de olumlu etkiler.

Birçok kadın doğum sırasında ve sonrasında güç ve başarı duygusu hissettiğini bildirmektedir.

Bebeği doğumdan hemen sonra emzirmek mümkün olduğu için bebekle bu ani temas anne ile bebek arasındaki bağın hızlı kurulmasını sağlar.

Bildirilen diğer faydalar şunlardır:

  • Hareket etme ve en iyi pozisyonu bulma özgürlüğü;
  • Doğumda bebeği itmek/çekmek için aktif katılım;
  • Doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonra ağrı ve kaygı ile baş etmeye yardımcı olmak için nefes egzersizleri, görselleştirme ve kendi kendine hipnozun teşvik edilmesi.

Bu faydalarına ek olarak epidural anestezi, dsancı hormonları, idrar sondaları, forseps kullanımı veya vakum ekstraksiyonu gibi uygulamalar söz konusu değildir.

Doğal Doğumun Dezavantajları

Doğal doğumun hamile kadınlar için en büyük dezavantajlarından biri ağrıdır. Bu nedenle kadın bu seçimi yaparken, bebeğin kasılmaları, genişlemesi ve doğumundan kaynaklanan tüm acı ve rahatsızlıkları hissedeceğinin farkında olmalıdır.

Ağrı ve kaygıyı kontrol etmek için doğal teknikler olmasına rağmen, anestezi ile aynı etkide değildir.

Bu nedenle daha hassas, rahat ve güvenli olmayan kadınlar vajinal doğumda anestezi kullanımını tercih edebilirler.

Ek olarak, doğal doğum daha uzun sürer. Bu da hamile kadını yorgunluk ve rahatsızlıkla baş başa bırakabilir ve bu da ağrıyı daha fazla sorun haline getirmeye neden olur.

Doğal kendi kendine doğum, cerrahi işlem ve müdahale istemeyen, daha insancıl bir doğum ve daha hızlı iyileşmek isteyen hamileler için bir seçenektir.

Bunun için riskler hakkında iyi bilgi sahibi olmak, doğum uzmanı ile konuşmak ve o ana hazırlık yapmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.