Hamileyken

Dış Gebelik Nedir? Türler Arasındaki Fark Nedir?

13.03.2022
154
Dış Gebelik Nedir? Türler Arasındaki Fark Nedir?

Dış gebelik, sperm tarafından döllenmiş yumurtanın kadının rahmine yerleşmeyerek, fallop tüpleri gibi yerlere yerleşmesi durumudur.

Rahim dışında gebelik olduğunda, zigot, yumurtalıklar ve fallop tüpleri gibi kadın üreme sisteminin diğer bölümlerine implante olur.

Ektopik gebelik, bir organın yırtılmasına ve iç kanamaya neden olabileceğinden ciddi bir durumdur ve bazı durumlarda kadının hayatını tehdit eder. Bu nedenle rahmin dışında oluşan hamilelik durdurulması gerekir.

Toplam gebelik sayısının yaklaşık %2’si dış gebelik olarak gerçekleşir.

Kadın sağlığına zararlı olmasına rağmen, bu durumu yaşayan kadınların yaklaşık %60’ı ileriki zamanlarda normal ve sağlıklı olarak hamile kalabilir.

Ektopik ve Topikal Gebelik Nedir?

Ektopik gebelik (dış gebelik), sperm tarafından döllenen yumurtanın yanlış, yani rahim dışında tutunması ve komplikasyonlara yol açmasıdır. Topikal gebelik normal bir gebeliktir, yani sperm tarafından döllenen yumurtanın rahme yerleşmesidir.

Topikal gebelik, embriyonun anne rahminde geliştiği ve bebeğin geliştiği zaman olan 9 ay sürer.

Bazı belirtiler her iki gebelik türünde de benzerdir (örneğin bayılma), bu da dış gebelik tanısını zorlaştırır.

Dış Gebelik Türleri

dis gebelik turleri
Dış Gebelik Türleri

Rahim dışında oluşan gebelik iki türe ayrılabilir: Tubal gebelik ve rüptüre ektopik gebelik. Bununla birlikte, bu kadının sağlığına yönelik risklerden kaçınmak için cerrahi bir müdahale gerektiğinde, tubal gebeliğin bir komplikasyonu gibidir.

Tubal dış gebelik

Tubal dış gebelik, embriyonun fallop tüplerine yerleşip gelişmesiyle oluşur. Bu diş gebelik fallop tüplerinin tıkalı olması nedeniyle olabilir.

Bazı durumlarda embriyo fallop tüplerinde gelişmeye başlar. Ancak iki nedenden dolayı rahim dışında yaşayamaz: Büyümek için yeterli alana sahip olmamak ve gelişme için gerekli besinleri bulamamak.

Fallop tüplerinde gebelik durumunda düşükler yaygındır. Kendiliğinden düşük olmazsa, kadının hayatını riske atabileceğinden, tubal ektopik gebelik mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır.

Rüptüre dış gebelik

Rüptüre ektopik gebelik, fallop tüpünün yırtılmasıdır.

Bu tür hamilelik belirtileri arasında ağrı, baş dönmesi, solgunluk, bulantı, kusma, anemi ve kanama yer alır.

Hamile bir kadın rüptüre dış gebelikten etkilendiğinde, embriyoyu (çoğu durumda artık canlı olmayan) çıkarmak için acil ameliyat yapılması gerekir.

Bu cerrahi müdahale gereklidir, çünkü fallop tüpünün yırtılması, kontrol edilmediği takdirde, kadında ölüme bile yol açabilecek kanamaya neden olur.

Endometriozis Dış Gebeliği Nasıl Etkiler?

Endometrioz rahim (endometriyum) duvarını kaplayan dokuları, fallop tüpleri ve yumurtalık gibi kadın üreme sisteminin diğer kısımlarında olduğu zaman ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu hastalığın nedenleri bilinmemektedir. Endometriozis, ilk adetten menopoza kadar adet döngüsü boyunca kadına eşlik edebilir.

Endometriozisli kadınlar hamile kalma konusunda bazı zorluklar yaşayabilir.

15.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, endometriozisli kadınların rahim dışında hamilelik geliştirme olasılığının 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Bu durum aynı zamanda hamile bir kadının düşük yapma riskini de %76 oranında artırır.

Bunun nedeni, sperm tarafından döllenen yumurtanın yanlış yere, yani rahmin dışına yerleşmesine yardımcı olan fallop tüplerinde veya yumurtalıklarda endometriyumun birikmesidir.

Endometriozis teşhisi konan bir kadın komplikasyon olarak rahim dışında gebelik geçirdiğinde, takip edilmezse düşük yapabilir veya ameliyat olması gerekebilir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

dis gebelik belirtileri
Dış Gebelik Belirtileri

Rahim dışında gebelik ilerlediğinde en sık görülen belirtiler karın ağrısı veya pelvis bölgesinde kramp hissi, bayılma, orta veya şiddetli vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı, baş dönmesi, bilinç kaybı ve baş dönmesidir.

Dış gebelikte şüpheleniyor ve bu belirtilere sahipseniz, bir jinekolog veya kadın doğum uzmanına görünün.

Teşhis 2 testle konulabilir: Normalde hamileliği teşhis etmek için kullanılan kan testi (Beta hCG); veya embriyonun nerede olduğunu bulmanızı sağlayan görüntüleme testleri (ultrason gibi).

Beta hCG ve dış gebelik

Beta hCG, hamilelik sırasında kadın vücudu tarafından üretilen bir hormondur. Hamileliği tespit etmeye yarayan kan testi bu maddenin miktarını değerlendirir.

Normal bir hamilelikte kadının vücudundaki hCG miktarı her 48 saatte bir ikiye katlanır. Dış gebelikte hCG seviyesi artmaz.

Beta hCG testinin sonucuna bağlı olarak, doktor zigotun nerede olduğunu görmek için bir görüntüleme testi isteyebilir.

Ektopik gebelik, hCG dışında normal bir gebeliğin tüm diğer hormonlarını salgılar, bu nedenle eczane testleri de pozitif sonuç verir.

Rahim dışında oluşan hamilelik kadın için risklidir ve bu nedenle durdurulmalıdır. Ne kadar erken teşhis edilirse, hamile kadın için risk o kadar düşük olur. Bu nedenle, dış gebeliği işaret eden belirtiler ortaya çıkarsa tıbbi yardım alın.

Hamilelik hassas bir dönem olduğundan kadınlar hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve hatta bazı durumlarda hamilelikten sonra bile doktor kontrollerinden geçmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.