fbpx

Diş Eti Şişmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

21.05.2022
873
Diş Eti Şişmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

Diş eti şişmesi hamilelik belirtisidir, çünkü hamileliğin ilk günlerinden itibaren hormonal dengedeki değişiklikten kaynaklanır.

Diş eti şişmesi, hamileliğin ilk günlerinden itibaren hormonal dengedeki değişiklikten kaynaklandığı için çok sık görülen bir hamilelik belirtisidir. Ayrıca hamile kadınların sağlığını ve güzelliğini de etkiler. Bu belirtiler ve nasıl önlenebilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımız sizin için faydalı olacaktır.

Zaten bildiğiniz en klasik gebelik belirtisi: adet gecikmesi genellikle hamileliğin başlangıcının ilk “belirtisidir”. Bununla birlikte az bilinen başka hamilelik belirtileri de vardır. Bebeğin gelişine hazırlanırken anne adayını vücudunun verebileceği diğer tepkilerden birisi de diş etlerinin şişmesidir.

Hamile kaldıktan sonra diş eti şişmesi nadir değildir, ancak hamileliğin başlangıcında tüm hamile kadınlarda bu semptom görülmez. Diş etlerinde oluşan şişlik, hamilelik sırasında vücudun geçirdiği hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Ve bu şişlik diş eti bölgesini daha hassas ve kanamaya daha yatkın hale getirebilir.

Az Bilinen Hamilelik Belirtileri

Diş eti şişmesi gibi hamilelikte az bilinen bazı belirtiler vardır. Bu hamilelik belirtilerinin az bilinmesinin nedeni aslında her kadında görülmemesidir.

Kadınların deneyimlediği daha az bilinen birçok hamilelik belirtisi olduğunu belirtmekte fayda var. Bunlar çok yaygın değildir ve her kadın bu belirtileri yaşamaz. Diş etlerinin şişmesi hamileliğin bir belirtisi olarak ortaya çıkar, ancak çoğu kadın anormal bir şey görmedikleri için bunu fark etmezler.

Dis Eti Sismesi Hamilelik Belirtisi
Diş Eti Şişmesi Hamilelik Belirtisi

Az bilinen hamilelik belirtileri her kadında görülmediği için de kadının hamile olup olmadığını anlaması zor olabilir. Bu nedenle, aşağıda açıklayacağımız ender karşılaşılan gebelik belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız en kısa zamanda bir gebelik testi yapmanızı öneririz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamileliğin En Erken Belirtileri Nelerdir?

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı, nadir görülen gebelik semptomlarından biri olabilir. Ve bu belirti, bağların gerildiğini, vücudun bu dokuz ay boyunca maruz kaldığı tüm esneme ve gerilmelere şimdiden hazırlandığını ortaya koyar. Gebelik süresi geçtikçe bu belirti devam edebilir.

Kanayan diş etleri

Hamileliğin başlangıcında tüm hamile kadınlarda diş eti kanaması görülmez. Diş etlerinde oluşan kanama, hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik hormonları diş eti bölgesini daha hassas ve kanamaya daha yatkın hale getirir.

Adet benzeri kramplar

Menstrüasyondan önce gelen kramplar her zaman adet olacağınız anlamına gelmez. Gebeliğin çok yaygın olmayan semptomlarından biri karın ve pelvik bölgede ağrıdır. Adet sırasında da sık görülen ancak hamilelik belirtisi olabilen baş ağrıları ve sıvı tutulmasına da dikkat etmekte fayda var.

Hafif kanama

Bazı kadınlar erken gebelikte bir miktar kanama bildirir. Ve bu, döllenmeden sonraki ilk 15 gün içinde gerçekleşmesi daha yaygındır. İdrarın rengine de dikkat edin, eğer daha koyu ise yumurtanın rahim duvarına yerleştiğinin bir işareti olabilir.

Göğüslerde ağrı

Özellikle adet dönemleri ağrılı geçen kadınlar bu semptomla kolayca karışabilir. Gebeliğin hormonal değişiklikleri erken gebelikte meme ağrısına ve şişmeye neden olabilir. Göğüslerinizde daha hassas mı hissediyorsunuz? Hamilelik testi yapmaya değer.

Kabızlık

Erken gebelikte artan progesteron üretimi, bazı kadınların yaşadığı çok yaygın olmayan semptomlardan birinden sorumlu olabilir: kabızlık. Her şeyden önce, bağırsaklarınızın eskisi gibi çalışmadığını düşünüyorsanız, bu semptom için gebelik testi yapmaya ve elbette yardımcı olması için lif ve su tüketimini artırmaya değer.

Nefes darlığı

İçinizde küçük bir insan yaratmak, fazladan oksijen gerektirir. Merdivenleri çıkmak eskisinden daha zor geliyorsa, bu hamileliğin olağandışı semptomlarından biri olabilir. Şu andan itibaren, günlük aktivitelerdeki yorgunluk seviyenize dikkat edin. Her zamankinden daha fazla yoruyorsanız, kısa zamanda bir gebelik testi yapmanızı öneririz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Kalça Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Belirtiler Yaşarsanız Neleri Dikkate Almalısınız?

Az Bilinen Hamilelik Belirtileri
Az Bilinen Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri yaygındır, ancak çoğu zaman belirtiler fark edilmez. Diş etlerinin şişmesi az görülen hamilelik belirtilerinden biridir. Kadınlarda hamilelik sırasında ortaya çıkan ve diş eti hastalığına, diş apsesine ve diğer diş problemlerine yol açabilen bir durumdur.

Diş eti şişmesi hamilelik belirtisi olarak bazı kadınları etkiler. Ancak, hamile olduğunuzda diş etlerinizin mutlaka şişmesi gerekmez. Diş etleri daha hassas, daha kırmızı veya pembemsi bir hal aldıysa da hamilelik belirtisi demektir.

Ayrıca, hamileliğin en erken belirtileri ile ilgili yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Sonuç olarak, diş eti şişmesi hamilelik belirtisidir, ancak her kadın bunu yaşamaz veya şişme olarak değil, renk değişimi veya diş etinde hassasiyet olarak yaşar. Her durumda da şüpheleri gidermek için eczane gebelik testi yapmak en doğru seçenek olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.