Hamileyken

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

20.11.2021
585
Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi değildir. Cinsel ilişkiden hemen sonra çocuk olmaz. Karın ağrısı kendi başına hamilelik belirtisi olsa da bu belirti cinsel ilişkiden hemen sonra geldiğinde hamile olunduğu anlamına gelmeyecektir.

Karın ağrısı hamileliğin her döneminde görülen, en sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alır. Kimi kadınlar çok şiddetli karın ağrısı duyarken kimi kadınlarda bu belirtilerin şiddeti daha az olur.

Hamilelik belirtisi olan karın ağrısı çoğu zaman ciddi bir duruma işaret etmez ve doğal kabul edilir. Eğer bu ağrı dayanılmazsa ve gün geçtikçe daha rahatsız bir hal alıyorsa yine de doktora danışma gerekir.

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı hamilelik belirtisi olmamakla birlikte bu durum normal değildir ve araştırılmalıdır. İlk adım, rahim ağzı kanserini önlemek için durumu değerlendirebilecek ve ultrason, idrar ve Pap testleri gibi gerekli testleri talep edebilecek bir jinekolog aramaktır.

En sık Görülen Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen hamilelik belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Tuvalete çıkmakta zorluk, kabızlık.
  • Adet gecikmesi gebeliğin ilk belirtisi kabul edilir.
  • Cilt problemleri: ciltte kuruluk, aşırı yağlanma ya da dökülme.
  • Midede görülen sindirim problemleri: Yedikten sonra duyulan aşırı rahatsızlık.
  • İştahta değişimler: Çok fazla yemek istemek, daha önceden yenmeyen şeylere duyulan merak ve istek.
  • Baş dönmesi ve kendini yorgun, halsiz hissetmek, enerji bulamamak.
  • Akıntıların miktarının artması ve kıvamda, kokuda görülen değişimler.
  • Memenin çok hassas olması ve eskisinden daha dolgun hissettirmesi.

Hamilelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtilerinin anlaşılması genellikle ilk olarak adet takvimiyle başlar. Düzenli adet takvimi olan kadınlar rahatlıkla adet gecikmesini tespit edebilirler. Adetin gecikmesi kesin hamilelik belirtilerinde ilk sırada gelir.

Eğer adetiniz düzenli değilse ve gecikme olduysa bu durumu çok da ciddiye almaktan kaçının. Eğer son tarihi bilmiyorsanız ya da emin değilseniz de yanılma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Eğer adetiniz geciktiyse diğer belirtilere de bakın. Göğüs ağrısı, sık idrara çıkma gibi belirtiler var mı? Eğer geciken adete diğer belirtiler de eklenirse yüksek ihtimalle hamilesiniz demektir.

Göğüs Ağrısı ve Karıncalanma Hamilelik Belirtisi midir?

Göğüs ağrısı ve karıncalanma hamilelik belirtisi kabul edilir. Adet olmadan önce göğüslerde hissedilen ağrıya benzer bir his vardır. Ancak bu his gebelikte daha yoğun hissedilmektedir. Bu durumun ortaya çıkmasında en temel neden, hormonların da artmasıyla birlikte göğüse giden kan akışının çoğalmasıdır.

Meme uçlarında karıncalanma meydana gelir. İlk dönem gebelikte sık görülen bir durumdur. Döllenmeden hemen sonraki dönemde de hamileliğin ileri dönemlerinde de karıncalanma olur. Gebelik 6. Haftaya geldiğinde göğüsler giderek hassaslaşır. Göğüslerde şişme olur ve büyük görünürler.

Sık İdrara Çıkma Hamilelik Belirtisi midir?

sik idrara cikma hamilelik belirtisi mi
Sik İdrara Çıkma Hamilelik Belirtisi mi

Sık idrara çıkma hamilelik belirtisi arasında yer alır. Hamilelik erken döneminde sık idrara çıkma isteği olur. Çünkü idrar miktarında artış vardır. Vücut daha fazla kan hacmine sahip olur. Vücut atık maddelerden rahatlıkla temizlenir.

Hamilelik belirtisi aslında vücudun daha iyi çalışmasına işaret eder ve kişiler bu durumdan rahatsız olsa da gereklidir. Rahim genişlemesi sık idrara çıkılmasında diğer nedendir. Rahim idrar torbasına baskı yapar ve daha fazla tuvalete gitmek istenir. Eğer idrara çıkarken anne adayları yanma ve ağrı hissederlerse hemen doktora danışmak gerekir. Bu durum enfeksiyona işaret ediyor olabilir. Enfeksiyon tedavinin yayılmadan yapılması gerekir. AKSİ halde anne ve bebek için zarar vericidir.

Halsiz Hissetmek Hamilelik Belirtisi midir?

Halsiz hissetmek hamilelik belirtisi çoğu kadında görülmektedir. Hem de günün erken saatlerinde ortaya çıkan bir durumdur. Ortalama 6. Haftaya kadar ciddi bir halsizlik söz konusu olabilir. Bu duruma sabah hastalığı adı da verilmektedir.

Günün her saatinde görülebilir. Kişiler kusabilir ve özellikle kusma sonrasında halsiz hissetmekte artış olur. Hamilelikte ortaya çıkan hormonlar yorgun ve duygusal hissetmeye zemin hazırlar. Elbette her yorgun ve halsiz olan kadın hamile demek değildir ancak yorgun olmak belirtiler arasında yer alır. Kişilerin diğer belirtilere bakması ve vücudunu dinlemesi hamile olup olmadığını anlamaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca şuna da göz atabilirsiniz: Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Hamilelik belirtisi olduğunu düşünen kişiler evde yapılan hamilelik testlerini deneyebilirler. Bu testlerde düşük de olsa yanılma payı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle uzman bir doktora görünmek daha faydalı olacaktır. Bu şekilde net yoldan hamile olup olmadığınızı kesin olarak öğrenmiş olursunuz

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.