Hamileyken

Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme Doğru Çıkıyor Mu?

08.04.2022
144
Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme Doğru Çıkıyor Mu?

Pek çok meraklı anneden duyduğumuz bir soru; Çin takvimi cinsiyet belirleme doğru çıkıyor mu? Cevabını aşağıda bulacak ve bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için neler yapılması gerektiğini öğreneceksiniz.

Bebek bekleyen pek çok aile aynı zamanda bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için de büyük bir heyecan yaşamaktadır. Özellikle son dönemlerde pek çok anne ve baba adayının Çin takvimi ile bebek cinsiyeti öğrenme yönünde araştırma yaptıklarını söyleyebiliriz. Uzmanlar her ne kadar Çin takvimi cinsiyet belirlemenin bilimsel bir karşılığı olmadığını söylüyor olsa da yine de merak edilmektedir.

Öncelikli olarak bebeğin cinsiyetinin sadece babadan gelen kromozom ile belirlediğini belirtmekte fayda vardır. Bilimsel olarak bebeğin cinsiyetini baba belirler. Ayrıca bebeğin cinsiyeti sonradan belli olmaz. Bebek anne karnına düştüğü anda bebeğin cinsiyeti belirlidir. Ancak doktorlar ultrasonda bunu net bir şekilde bebek biraz gelişimini tamamlamaya başladığında öğrenmektedirler.

Çin Takvimi Cinsiyet Belirlemede Ne Kadar Doğru?

Öncelikli olarak Çin takviminin bebeklerin cinsiyetini belirlemede bilimsel bir doğruluğu bulunmamaktadır. En azından uzmanlar bebeklerin cinsiyetinin belirlenmesini için Çin takviminin bir yararı olmadığını da belirtmektedirler. Ancak yine de pek çok kişi Çin takvimi cinsiyet hesaplama yapılma şeklini de merak edebilmektedir.

Çin Takvimi Nedir?

Çin takvimi bebeğin cinsiyetini ve yaşını hesaplamak için kullanılan bir tablodur. Çin takvimi hem Güneş’in hem de Ay’ı hareketleri baz alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca Çin’in geleneksel özel günleri de takvim hazırlanırken kullanılmıştır.

1945 yılına kadar Çin’de bu takvim kullanılmıştır. Özellikle özel günlerin belirlenmesinde ve bebeklerin cinsiyetinin tahmin edilmesi için de halen resmi olarak olmasa da kullanılabilmektedir.

Bizlerin kullandığı Miladi Takvim’de böyle bir özellik yoktur. Bunun için de pek çok kişi bebeğin cinsiyetinin tahmin edilebilmesi Çin Takvimini denemektedir. Ancak Çin takviminin bebek cinsiyetini belirlemede başarılı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

cinsiyet belirleme cin takvimi
Cinsiyet belirleme Çin takvimi

Çin takvimi hayvan isimlerinden oluşmaktadır. 12 yıllık bir döngüden oluşan takvim her döngünün 5 kez tekrarlanması ile başa dönmektedir. Ayrıca genel olarak 60 yıllık süren döngülerden de oluştuğunu belirtmek gerekmektedir. Bunun için Çin takvimi ile bebek cinsiyeti hesabı yaparken de bazı hesaplamalarda çok daha dikkatli olunmalıdır.

Çin takvimine göre 1 yıllık süreç toplamda 354 günden oluşmaktadır. Bizim kullandığımız resmi takvime göre gün sayısının 11 gün daha kısa olması da aynı zamanda hesaplamalarınızı biraz daha karıştırabilir.

Çin takviminde döngülere denk gelen yıllara ise eksik olan 11 gün de ilave edilerek hesap yapılabilmektedir. Bunun için de bebek yaşının hesaplanmasında karışıklıklar görülebilmektedir. Bunun için Çin takvimi cinsiyet belirleme için kullanılmadan önce detaylı bir araştırma yapılması tavsiye edilmektedir.

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Belirleme

Çin takvimine göre cinsiyet belirlemek için yapmanız gereken ilk şey hamile kalacağınız ayın hesaplanmasıdır. Bunun için yumurtlama gününüzü hamile kalınan ay olarak belirleyin.

Çin takvimi cinsiyet belirleme özellikle Çin ülkesinde milattan önceye kadar dayanan bir yöntem olarak bilinmektedir.

  • Cinsiyet hesaplamak için öncelikli olarak Çin takvimine göre sizin kendi yaşınızı hesaplamanız gerekmektedir. Ayrıca gebe kaldığınız ayı ve günü de net olarak bilmelisiniz.
  • Çin takvimi ile cinsiyet hesaplamak için gerekli bilgileri bir kâğıda yazdıktan sonra bebeğinizin cinsiyetini de kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.
  • Sitemizden otomatik olarak hesaplama yapan uygulamayı da kullanabilirsiniz.

Anne Doğum Tarihi

Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Doğru Mudur?

cin takvimi cinsiyet belirleme dogru cikiyor mu
Çin takvimi cinsiyet belirleme doğru çıkıyor mu

Çin takvimine göre yapılan yaş ve cinsiyet hesaplamasında net bir doğruluk yoktur. Uzmanlar da özellikle son dönemlerde bu kadar popüler olan Çin takvimine göre cinsiyet belirleme konusu ile ilgili uyarılarda bulunmaktadır. Bilimsel bir dayanağı bulunmadığı gibi kendi yaşınızı bile Çin takvimine göre farklı bulabilirsiniz.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için gebeliğin 11. ile 16. haftası arasında doktorunuza gidebilirsiniz. Ultrasona girerek bebeğinizin cinsiyetini net bir şekilde öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Çin takviminin cinsiyet belirlemede güvenirliliği olduğunu söylemek mümkün değildir.

Çin Takvimine Göre Erkek Bebek Hangi Ayda Olur?

Çin takvimine göre bazı aylarda erkek bebek olma olasılığı daha yüksek olarak belirlenmiştir. Özellikle 23 yaşındaki anne adayının erkek sahibi olabileceği aylar ocak, mart, mayıs, şubat, haziran, kasım ve ekim ayları olarak belirlenmiştir. Ancak Çin takvimine göre annenin yaşının bebeğin cinsiyetini belirlemede çok daha büyük bir rol üstlendiğini söylemek mümkündür. Eğer 24 yaşında anne adayı iseniz bu aylar sizin için değişecektir.

Çin Takvimine Göre Kız Bebek Hangi Ayda Olur?

23 yaşındaki bir anne adayının nisan, ağustos, eylül ve temmuz ayları kız bebeği işaret edebilmektedir.

Sonuç olarak, Çin takvimi cinsiyet belirleme sadece eğlence amacıyla yapılan ve bilimsel bir dayanağı olmayan, geleneksel cinsiyet hesaplama yöntemidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.