Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

02.12.2021
2.321
Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Çamaşır suyu ile gebelik testi yapmak basittir. Kadının sabahın ilk idrarını bir kapta biraz çamaşır suyuyla karıştırması yeterlidir. Karışım köpürüyorsa veya renk değiştiriyorsa, hamilelik testi pozitiftir ve kadının hamile olduğunu gösterir.

Çamaşır suyu ile gebelik testi, yukarıda açıklanan değişikliklere neden olan hCG hormonunun dolaylı olarak saptanmasına dayandığı varsayılmaktadır.

Hamilelik testleri idrar ve kan yolları ile yapılabilen testlerdir. Evdeki malzemeler ile de hamilelik testi yapmak mümkündür. Peki, çamaşır suyu ile gebelik testi nasıl yapılır?

Çamaşır Suyu ile Hamilelik Testinin Yapılışı

Çamaşır suyu ile gebelik testinin yapılışı çok kolaydır. Her evde bulunan bir miktar çamaşır suyu ve sabah kalktıktan sonraki ilk idrarınız gereklidir.

Hamile olduğunu düşünen anne adayının gebe olduğunu anlaması için herkes tarafından bilinen bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler hamilelik ile yaşanır. Hamilelik belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız, merakınızı gidermek için evde basit testler yapabilirsiniz. Çamaşır suyu ile hamilelik testi yapmak da evde bilinen hamilelik testi yöntemlerinden biridir.

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar? daha fazlasını öğrenin.

Aynı miktarda çamaşır suyu ile idrarı karıştırın. Kabarcıklar oluşursa, bu pozitif gebelik testi anlamına gelir. Renginin de değişmesi gerektiğini söylüyorlar. Koyu, turuncu veya kırmızımsı olursa bu gebelik testi pozitif demektir.

Çamaşır suyu ile gebelik testi yapmak için yapılması gereken adımlar şunlardır:

  • Bir kaba ya da bardağa yaklaşık olarak 3 yemek kaşığı miktarında çamaşır suyu eklenir.
  • Ardından hamile olduğundan şüphelenen kadının idrarı da bu kaba ya da bardağa konur.
  • Eğer çamaşır suyu idrar karışımı köpürür ise bu durum hamilelik testin sonucunun pozitif olması olarak kabul edilir.
  • Eğer çamaşır suyu idrar karşımı köpürmez ise, bu durum da hamilelik testi sonucunun negatif olması olarak kabul edilir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Adetliyken Hamile Kalınır Mı?

Çamaşır Suyu ile Hamilelik Testi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çamaşır suyu ile hamilelik testi için hamile olduğundan şüphelenen kadınların yapması gereken tek şey bir kaba ya da bardağa çamaşır suyu koyarak bu çamaşır suyuna idrarını eklemesidir. Geleneksel bir yöntem olarak görünse de bu test yöntemi kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesi ile doğru sonuç verir. Bu sebepten dolayı da bilimsel bir yönü vardır denilebilir.

Hamile olduğundan şüphelenen kadınların çamaşır suyu ile hamilelik testi yapmaları eski zamanlardan beri uygulanan bir test yöntemidir.

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Kesin Sonuç Verir Mi?

Camasir Suyu ile Hamilelik Testi
Çamaşır Suyu ile Hamilelik Testi

Çamaşır suyu ile yapılan gebelik testi doğru sonuç verir mi sorusuna yanıt olarak genellikle doğru sonuç verir yanıtı verilebilir. Bu test yöntemi geleneksel bir yöntem olarak görülse de kimyasal olarak alt yapısı olan bir testtir. Bu nedenle çoğunlukla doğru sonuç vermektedir.

Çamaşır suyu ile hamilelik testi çok eski zamanlardan beri uygulanmakta olan bir hamilelik testi yöntemidir. Eski zamanlarda çoğu kadın hamile olup olmadığını bu yöntem ile öğrenmiştir. Evde yapılabilecek hamilelik testleri arasında en fazla güven veren ve doğru sonuç çıkartan hamilelik testi çamaşır suyu ile gebelik testidir.

Her ne kadar doğru sonuç verdiği durumlar ile sık sık karşılaşılsa da yine de bazı durumlarda yanlış sonuç verdiği de gözlemlenmiştir. Bu nedenden dolayı da hamile olduğunda şüphelenen kişilerin mutlaka ve mutlaka bir doktora giderek tıbbi olarak net bir muayene sonucu hamileliklerini öğrenmeleri çok daha sağlıklıdır. Hamile olduğundan şüphelenen kadınlar genellikle ilk etapta evde bu testi yapmalarının ardından mutlaka ve mutlaka bir doktora görünmelidir.

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Doğru Mu? detaylarını öğrenin.

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Sonucu Ne Yapmak Gerekir?

Çamaşır suyu ile gebelik testi sonucu yapılması gereken ilk iş doktora gitmek ve muayene olmaktır. Çamaşır suyu ile hamilelik testi sonucu ne olursa olsun doktora giderek detaylı muayene olmak gereklidir. Çünkü, nazı durumlarda gebelik oluşur fakat kesenin içi boş olabilir. Bunun için hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, gebeliğiniz boyunca kontrolleri olacağınız doktorunuza gitmek en iyisidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İkiz Gebelik İçin Yapılması Gerekenler

Bunu kimsenin cesaretini kırmak için söylemiyorum. Ancak gerçekten hamile kalmak istediğinizde, yapılan testin negatif olması moralinizi bozabilir. Bunun tam tersi de olabilir. Hamile değilken yapılan çamaşır suyu ile gebelik testi yanlış pozitif gözlenebilir. Bunu sadece eğlence için yapmanızı ve eczane hamilelik testi kadar ciddiye almamanızı tavsiye ederiz. Her şey bir deneyim olarak kabul edilir ve herhangi biriniz için işe yaradıysa, yorum bölümünde bizimle paylaşın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.