fbpx

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Doğru Mu?

14.10.2021
1.770
Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Doğru Mu?

Çamaşır suyu ile gebelik testi, evdeki malzemeyle kısa sürede sonuçlanan ancak tıbbi karşılığı olmayan bir yöntemdir. Bu yöntemler çoğunlukla doğru sonuç verecektir, ancak her zaman beta HCG kan testi ile hamilelik doğrulanmalıdır.

Planlı gebelikler yaşandığı gibi plansız gebelikler de yaşanabilir. Eczanelerde satılan gebelik testleri, kan tahlili ve doktor kontrolü kesin sonuç verir. Kimi zaman hızlı bilgi almak gerekir ve geleneksel yöntemlerden yardım alınır. Bunlardan birisi de çamaşır suyu ile gebelik testidir.

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Yapılır Mı?

Halk arasında çok eski yıllardan beri kullanılan çamaşır suyuyla gebelik testinin uygulaması son derece basittir.

 • Uygun bir kaba 3 yemek kaşığı çamaşır suyu konur.
 • İdrar bu kaba eklenir.
 • Köpüren çamaşır suyu pozitif,
 • Köpürmeyen çamaşır suyu negatif olarak değerlendirilir.

Eski zamanlarda ve şehir merkezinden uzak yerleşim alanlarında yaşayanlar için geleneksel bir yöntem olarak hâlâ kullanılan çamaşır suyu ile gebelik testi, doğruluk payı diğer bilimsel olmayan yöntemlerde olduğu gibi %50’dir.

En Sık Görülen Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Tıbbi yöntemler veya geleneksel metotlarla hamilelik bulgusu kesinleşmeden önce ortaya çıkan belirtilerden de kişinin gebe olup olmadığı anlaşılabilir. Özellikle tecrübeli anneler için adet gecikmesi en önemli gebelik belirtisi olarak düşünülebilir. Daha detaylı bilgi için En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar? başlıklı yazımızı okuyun.

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Aşerme
 • Çok uyuma
 • Koku almada seçicilik
 • Baş dönmesi ve kusma
 • Vajinal akıntı adet gecikmesine eşlik eden bulgular arasında sayılabilir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Duygusallık Neden Olur?

Pek çok farklı alanda ev hanımlarının vazgeçemediği malzeme olan çamaşır suyu, ihtiyaç halinde gebelik testi için de kullanılabilir.

Evde Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

camasir suyu ile gebelik testi
çamaşır suyu ile gebelik testi

Hamile olup olmadığınızı evde öğrenmek istiyorsanız ve evde eczaneden alınmış bir gebelik testi yoksa geleneksel yöntemlere başvurmak zorunda kalırsınız. Hormonal değişimden kaynaklanan belirtiler kimi zaman çok görünür olurken kimi zaman pek çok kadın tarafından fark edilemez.

Henüz belirtilerin görülmediği dönemde gebelik testi yaptırmak için eczaneden bu amaçla üretilmiş kitlerden almak gerekir. Satın alma yapmadan önce kutu üzerindeki son kullanma tarihi mutlaka kontrol edilmelidir.

 • İçinde iki test çubuğu olan kitler kullanılarak ilk hafta negatif çıkan sonuç ikinci hafta kontrol edilebilir.

Kan testi, gebelik testi veya ultrason olmayan dönemlerde veya erişimin kolay olmadığı yerlerde geleneksel metotlar günümüzde de kullanılmaktadır.

Evdeki Malzemelerle Gebelik Testi

Çamaşır suyu ile gebelik testi de dahil evdeki malzemelerle gebelik testi yapmak isteyenlerin ilk başvurduğu üründür. Eski zamanlardan kalan ve günümüzde hâlâ uygulanan bir diğer test ise şekerle yapılır.

Şekerle gebelik testi

Çamaşır suyu ile gebelik testi gibi kolay uygulanabilir şekerle gebelik testi için;

 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 1 plastik kap gereklidir.

En doğru sonucun alınması için anne adayının işlemi sabah erken saatlerde yapması tavsiye edilir. Uygulama için idrar plastik kaba toplanır. Diğer kaba 1 yemek kaşığı şeker konur. Şeker erimiyor ve olduğu gibi duruyorsa sonuç pozitif, şeker çözünerek idrara karışıyorsa sonuç negatif olarak değerlendirilir.

Diş macunuyla gebelik testi

Evdeki malzemelerle gebelik testi yapmak için gerekli olan bir diğer malzemeyse diş macunudur.

 • Diş macunu
 • 1 plastik kap

Plastik kaba az miktarda diş macunu sıkılır. Diş macunu olan kaba idrar eklenir. Diş macunu mavi renge dönüşüp köpükleniyorsa sonuç pozitif olarak değerlendirilir. Diş macununda herhangi bir tepkime oluşmaması halinde test sonucu negatiftir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır ve Ne Yapılır?

İdrarla gebelik testi

Sabah kalkar kalmaz yapılan idrar bir kapta toplanır. 24 saatin sonunda idrar üzerinde ince bir tabaka oluşursa sonuç pozitiftir. İdrarda gözle görünür herhangi bir değişiklik olmaması halinde gebelik testi negatiftir.

Karahindiba gebelik testi

Geleneksel olarak kullanılan bir diğer yöntemse karahindiba testidir. Gerekli malzemeler;

 • 3-4 yaprak karahindiba
 • 1 plastik kaptır.

Karahindiba yaprakları plastik kaba yerleştirilir. Üzerine anne adayının idrarı eklenir. Yapraklar üzerinde kırmızı lekeler oluşmuşsa sonuç pozitif, lekelenme yoksa sonuç negatiftir.

Sabunla gebelik testi

Orta boy bir el sabununun üzerine idrar damlatılır. Sabun üzerinde kabarcık oluşursa sonuç pozitif, oluşmazsa negatif olarak değerlendirilir.

Kabartma tozu ve sodayla gebelik testi

Mutfak malzemeleri arasında en sık kullanılanlar olan kabartma tozu ve soda gebelik testi için kullanılabilir. Malzemeler;

 • 1 paket kabartma tozu
 • 2 yemek kaşığı soda
 • Plastik kaptır.

İlk olarak plastik kaba kabartma tozu ilave edilir. Üzerine önce idrar daha sonra soda dökülür. Karışım köpürürse gebelik testi pozitif, köpürmezse negatif olarak değerlendirilir.

Sirkeyle gebelik testi

Hemen her derde deva olan sirke gebelik testi için de yardımcıdır. Malzemeler;

 • 1 çay bardağı beyaz renkli sirke
 • Plastik kaptır.

Plastik kaba önce sirke konur ve ardından idrar ilave edilir. Sirkeyle gebelik testi sonucu pozitifse renk değişir, negatifse renk değişikliği yaşanmaz.  

Çamaşır suyu ile gebelik testi de dahil evdeki yardımcı malzemelerle yapılan test sonucunun her zaman doğru sonucu vermeyeceğini asla unutmayın. Bu testler sadece bir ön bilgi veya merak giderme olarak işe yarayabilir.

Çamaşır suyu ile gebelik testi yapanların aşağıdaki yorum bölümünde sonucunu paylaşması, diğer anne adayları için oldukça faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.