Hamileyken

Çabuk Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

17.12.2021
399
Çabuk Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Hamile kalmaya çalışırken şu birkaç soru ortaya çıkar: Çabuk hamile kalmak için ne yapmalı? İlaç var mı? Doğurganlığı ne etkiler? Hamile kalma şansını artırmak mümkün mü? Bu sorular daha uzar gider.

Çabuk hamile kalmak için ilk yapılması gereken, tetkikler için bir doktora danışmak, tıbbi tavsiye almak ve şüpheleri netleştirmektir.

Ancak tıbbi kontrollere ek olarak, bir an önce hamile kalmak için yeni alışkanlıklar edinmek ve bazı eski alışkanlıklardan vazgeçmek, bu hedefinize ulaşmak için oldukça işe yarayacaktır.

Hamile Kalmayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Beslenme ve hatta kilo gibi bazı faktörler kadınların daha hızlı hamile kalmasına yardımcı olabilir veya hamile kalmanızı engelleyebilir.

Yaşam tarzı, genetik faktörler, fazla kilo veya zayıflık, sigara, aşırı alkol, doğum kontrol hapı kullanımı, stres ve kaygı gibi faktörler çabuk hamile kalmak için sizi engelleyici rol oynarlar.

Çabuk hamile kalmak için girişimlerinizin sonucunu, sperm kalitesini etkileyebilecek sigara alışkanlığı gibi bazı faktörler de olumsuz etkileyebilir.

Stres veya kaygı gibi duygusal sorunlar yaşamın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle hamile kalmayı zorlaştırabilir.

Çabuk hamile kalmak için aşağıdaki bazı faktörler tıbbi yardımla veya tıbbi yardım olmadan tedavi edilebilir:

Obezite

Erkeklerde aşırı kilo, sperm üretimini ve kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Çabuk hamile kalmak isteyenlerde obezite ve fazla kilo hem erkek hem de kadın için önemli bir engelleyicidir.

Kadınlarda aşırı kilo düzensiz adet döngülerine neden olabilir. Bu da yumurtlama işlev bozukluğuna neden olur. Ayrıca hormonal yetersizliğe ve yumurtanın salınmasında zorluklara neden olabilir.

Düşük kilo

Düşük kilolu olmak, düşük hormon üretimi nedeniyle adeti baskılayabilir. Bu durum yumurtlamayı engellenebilir ve hamileliği zorlaştırabilir.

Erkeklerde aşırı zayıflık hormonal işlev bozukluğuna yol açabilir. Bu nedenle oluşan testosteron eksikliği sperm üretimini etkiler.

Yaş

Erkeklerde sperm üretimi, 40 ila 50 yaşlarda azalmaya başlar. Öte yandan kadının doğurganlığı 35 yaşından itibaren menopoza kadar (yaklaşık 50 yaş) düşer.

Üreme fonksiyonunun kesin kaybıyla sonuçlanan süreçler 8 ila 10 yıl önce başlar. Bu süreç klimakterik veya menopoz öncesi olarak adlandırılır. Çoğu durumda bu dönem belirtisizdir. Ancak bazı kadınlar sıcak basması, adet düzensizlikleri gibi belirtiler yaşayabilir. Bu, progestin, östrojen ve testosteron hormonlarının üretiminde azalma nedeniyle olur.

Genetik bozukluk

Genetik bozukluklar, düşüklere neden olabilen kromozomal anormallikler (genetik DNA dizilim eksikliği) ile ilişkili olabilecek kısırlık sorunları olan çiftlerin yaklaşık %3 ila %6’sını etkiler.

Ancak bu alandaki araştırmaların artmasına rağmen, kısırlığı etkileyen genetik faktörlerin çoğu bilinmemektedir.

Tıbbi muayeneler sayesinde genetik problemler saptanabilir ve olası düşükleri önlemek için tedavi seçenekleri uygulanabilir.

Kimyasallara ve kirliliğe maruz kalmak

cabuk hamile kalmak icin yapilmasi gerekenler
Çabuk hamile kalmak için yapılması gerekenler

Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği‘nin yaptığı araştırmaya göre kadınlarda yumurtalık rezervindeki azalma ile kirliliğin yüksek olduğu bölgeler arasında ilişki var.

Sperm kalitesi, çevre kirliliği, hormon ve pestisit ile yetiştirilen işlenmiş gıdaların tüketiminden de etkilenerek, erkek üreme kapasitesini tehlikeye atabilir.

Sigara içmek

Kadınlarda sigara, menopozu ve üreme sisteminin erken yaşlanmasını hızlandırarak çabuk hamile kalmak için şansınızı azaltır.

Erkeklerde sigara sperm fonksiyonu ve morfolojisine doğrudan müdahale eder.

Alkol tüketimi

Erkeklerde alkol tüketimi, testosteron düzeylerini, sperm kalitesini ve miktarını azaltır.

Kadınlarda alkol tüketimi, hormon üretimine müdahale yumurtaların kalitesini bozar.

Fazla fiziksel egzersiz

Aşırı fiziksel egzersiz kadının yumurtlama döngüsünü etkileyerek hamileliği zorlaştırabilir.

Uzun ve ağır fiziksel egzersizden sonra vücutta üretilen aşırı endorfin (mutluluk hormonu) yumurtlamayı etkileyen diğer hormonların üretilmesini engelleyebilir.

Erkeklerde endorfin sperm üretimini engelleyebilir ve bu da kadını hamile bırakma şansını azaltır.

Doğum kontrol yöntemleri

Doğum kontrol yöntemlerinin uzun süre sürekli kullanılması ve daha sonra hamile kalmamak için kullanılmaması, hamile kalma süresini artırabilir.

Hormonal doğum kontrol yöntemleri yumurtlamayı engellediğinden, adet döngülerinin düzene girmesi için vücudun genellikle 6 aya ihtiyacı vardır.

Korunma yöntemleri yumurtlama döngüsünü ve işlevini engellemez. Kadınlar korunmayı bıraktıktan sonraki ilk ay içinde bile hamile kalabilir.

Stres

Araştırmalar, yoğun stresin erkeğin sperminin kalitesi üzerinde etkisi olabileceğini kanıtlıyor. Kadınlarda stres ve kaygı adet döngüsünü değiştirebilir, geciktirebilir veya kısaltabilir. Bu da çabuk hamile kalmak için şansınızı azaltır.

Çabuk Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

cabuk hamile kalmak icin ne yapmaliyim
Çabuk hamile kalmak için ne yapmalıyım

Çabuk hamile kalmak için yapılması gereken birkaç alışkanlık vardır:

  • Çabuk hamile kalmak için yumurtlama günü ilişki çok önemlidir;
  • Pestisitlerle üretilmiş endüstriyel gıdalardan ve aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçının;
  • Boyunuza göre önerilen ağırlığı koruyun, fazla kilolu veya zayıf olmak kadının adet döngüsüne ve erkeğin sperm üretimine müdahale eder;
  • Kendi vücudunuzu tanıyın, cinsel ilişki sırasında kadının rahmi hafif kasılır. Bu da spermin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olur;
  • Düzenli ve aşırı olmayan egzersiz, kadınların hormon kontrolüne yardımcı olur ve erkeklerde sperm üretimini ve kalitesini artırır;
  • Sigarayı bırakmak kadın ve erkeklerin üreme sistemindeki sorunları önler;
  • Çabuk hamile kalmak için alkollü içeceklerden uzak durun;
  • Stres ve kaygıyı azaltmak, doğurganlığın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Rahatlatıcı aktivitelere, meditasyona, düzenli egzersize başlamak stres ve kaygıyı önlemede oldukça faydalı olabilir.

Hamile Kalmak İçin Tedavi Var Mı?

1 yıl boyunca hamile kalmayı deneyip başarılı olamayan çiftlere hamile kalma tedavisi önerilir.

Ancak, denemeden sonraki 6 ay içinde hamile kalmayan 35 yaş üstü kadınlara da tedavi önerilir. Bu, tıbbi teşhise dayalı olarak ve her vaka için özel tedavilerle yapılır.

35 yaşın altındaki kadınlar için ilaç kullanımı veya diğer tedaviler, yalnızca denemeden sonraki 1 yıl içinde hamile kalamayan kadınlara önerilir.

Bu sürelerde hamile kalamayan kadınlarda döllenmenin rahimde veya laboratuvarda gerçekleşmesi için bazı tedavi teknikleri kullanılır. Bunlar farklı tekniklerle yapılır ve belli durumlar için uygulanır. Yani, çabuk hamile kalmak için bu yöntemlerin uygulanması söz konusu değildir. Bu yöntemler hamile kalamayan ve başka şekilde hamile kalması mümkün olmayanlar için uygundur.

Aşılama yöntemi

Bu tedavi, kadının yumurtlamasını teşvik etmeyi amaçlar ve yumurtlama günü belirlendiğinde, daha önce toplanan spermler bir kanül aracılığıyla rahim içine yerleştirilir. Aşılama yönteminde, daha iyi hareket eden spermler seçildiği için hamilelik şansı artar.

Rahim ortamının spermin fallop tüplerine ulaşmasını ve yumurtayı döllemesini zorlaştırdığı durumlarda, yumurtlama bozuklukları olan kadınlarda veya erkeğin sperm problemi olduğu durumlarda doktor tarafından önerilmektedir.

Programlanmış ilişki

Hormonal ilaçlarla yumurtalık uyarılır ve ultrason ile tıbbi izleme yapılır. Bu izleme kadının yumurtlama gününü doğru bir şekilde tespit edecek ve çifte bu günlerde cinsel ilişkiye girilmesi önerilecektir. Yumurtlamanın gerçekleşmesi ve yumurtanın olgunlaşması için kullanılan ilaçlar hamile kalma şansını artıracaktır.

Bu teknik, kadının adet döngüsü düzensiz olduğunda ve yumurta gelişiminin yetersiz olduğu durumlarda önerilir.

Tüp bebek

Tüp bebek tedavisi, sperm ve yumurtanın toplanması ve laboratuvar ortamında döllenmesi ile yapılır.

Kadına yumurtalık uyarıcı ilaçlar verilir ve yumurta üretiminin artmasından sonra toplanırlar. Erkek de benzer bir süreçten geçer ve laboratuvarda yumurtanın döllenmesi için spermleri toplanır ve ayrılır.

Yumurta ve spermin döllenebilmesi ve embriyonun oluşabilmesi için her ikisinin de toplanması işlemi aynı gün içinde yapılır.

Yumurtaların toplanmasına ve spermlerin alınmasına kadar tüm süreç yaklaşık bir ay sürer. Tüp bebek transferinden sonra gebelik testinin yapılabilmesi için yaklaşık 12 gün beklenmesi gerekir.

Sonuç olarak, eski alışkanlıkları değiştirmek ve yenilerini benimsemek, çabuk hamile kalmak için size yardımcı olabilir. Ayrıca ilişkiden sonra ayakları havaya kaldırmak gibi diğer yöntemler de hamile kalma şansını artırabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.