Hamileyken

Boş Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

11.03.2022
182
Boş Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Boş gebelik, kromozomlardaki hatalar nedeniyle embriyo oluşmadığında meydana gelir. Bu durum, yumurtada spermin döllenmesi ve gebelik kesesinin oluştuğu, ancak embriyonun olmadığı durumdur. Bu gebeliğin süresi ortalama olarak 8. haftaya kadardır.

Bu süreden sonra kadının vücudu, düşük olarak kabul edilen kanama ile gebelik kesesini vücut dışına atar.

Normal gebelikte embriyo 6. haftadan itibaren görülebilir. Boş gebelikte 6. Haftada yapılan ultrason muayenesinde kese görülür fakat içinde embriyo görülmez.

6 haftalık gebelikte yapılan ultrason sonucunda kese görünüp embriyo görünmediğinde, kadının birkaç gün içinde birkaç testten geçmesi önerilir.

Yine kese içinde embriyo görülmüyorsa, embriyo görüntüleme için beklenen gebelik süresine göre 20 mm gebelik kesesi varsa, doktor şunları yapmanızı önerecektir:

  • Boş gebelik kesesinin kendi kendine düşmesinin beklenmesi;
  • Rahim ağzını açmak için ilaç kullanımı;
  • Kesesinin kürtaj yoluyla alınması.

Boş gebelik kesesinin kürtaj yoluyla alınması prosedürünün hastanede tıbbi gözetim altında yapılması gerektiğini unutmayın.

Boş Gebelik Nedir?

Boş gebelik, yumurtanın döllendikten sonra rahimde kesenin oluşması, ancak kese içinde bebeğin olmaması olarak da bilinir. Embriyo oluşmadan hamileliğin gerçekleştiği bir durumdur.

Yani döllenme anında sperm yumurtayı döllediğinde iki yapı gelişir. Bunlardan biri fetüsün barındırılmasından sorumludur ve plasenta, gebelik kesesi ve eklerinden oluşur. İkincisi embriyodan oluşur. Her ikisi de normal bir hamilelikte rahime yerleşir. Bazen kese içinde bir embriyo olmamasına neden olan bir genetik başarısızlık meydana gelir.

Bu gerçekleştiğinde kadının vücudu diğer hamileliklerde olduğu gibi davranmaya devam eder. Bu nedenle ilk birkaç hafta test yaptırdığınızda sonuç pozitif olacaktır. Çünkü plasentanın gelişimi ve hormonların üretimi vardır.

Ama normalde 6 haftanın sonunda hamile kadının vücudu, gebelik kesesindeki embriyonun eksikliğini tespit edecektir. Bu şekilde hamileliğin doğal olarak sonlandırılması gerçekleşecektir. Bu nedenle, bazı kadınlar hamileliğin farkına bile varmazlar, çünkü çoğu kendiliğinden düşük olarak gerçekleşir.

Boş Gebelik Nedenleri ve Riskleri Nelerdir?

bos gebelik neden olur
Boş gebelik neden olur

Boş gebelik oluşmasının özel bir nedeni yok. Bu nedenle, bu durum döllenmiş yumurtanın kromozomlarındaki değişiklikler yoluyla gerçekleşebilir. Ayrıca bazı durumlarda yumurta veya sperm kalitesinin düşük olmasından kaynaklanır. Aynı şekilde embriyo oluşumu sırasında anormal hücre bölünmesinden de kaynaklanabilir.

Her yaş kadında boş gebelik oluşabilse de bazıları risk grubundadır. 38 yaşından itibaren boş keseli hamilelik geçirme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, yaşla birlikte genetik değişikliklerin meydana gelmesidir.

Ayrıca birçok kadında ilk gebeliğin bu şekilde, yani embriyo olmadan gerçekleştiğini vurgulamak da önemlidir. Bir diğer önemli nokta da 40 yaş üstü erkekler de bu duruma daha yatkın olduğu için çoğu zaman neden erkek yaşı olabilir.

Boş Gebelik Belirtileri Var Mı?

Boş gebelik ile ilgili belirli bir semptom yok. Bazı kadınların kolik benzeri bir ağrı hissettiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca kahve telvesinden parlak kırmızıya kadar değişebilen kanamalar olması da mümkündür.

Bunun dışında hamile kadın normal hamilelik gibi, hamilelikte kese oluşurken belirtiler yaşar. Adetin gecikmesi ve mide bulantısı, aşırı uyku ve diğerleri. Sonuçta embriyo olmasa bile vücut, plasenta tarafından üretilen hormon olan HGC’yi üretir. Ve büyümeyi ve hormon üretimini durdurduğunda kadın düşük belirtileri gösterebilir.

Boş gebelikle de ilişkili olabilecek düşük belirtileri şunlardır:

Kanamanın her zaman düşük veya boş keseli gebelik belirtisi olmadığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle bu durumlarda en doğru seçenek doktorunuza danışmaktır.

Boş Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Boş gebeliği doğrulamanın en iyi yolu görüntüleme yöntemi olan ultrasondur. Ancak ateş ve hafif kanama gibi bazı belirtiler, boş gebeliğin anlaşılmasını sağlayan işaretler verebilir. Bu nedenle hamile kadınların değerlendirmeler yapabilecek ve şüpheleri netleştirebilecek bir kadın doğum uzmanı kontrolünde olması önemlidir.

Durumu normal bir gebelik olarak algıladıkları için gebelik testleri (eczane ve kan) sonuçlarının pozitif çıkması dikkat çekicidir.

Aslında boş gebelik geçiren birçok kadın, hamileliğin ortak semptomlarına sahiptir: adet görmeme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kasık ağrısı gibi.

Bütün bunlar, boş gebeliğin erken tespit edilmesini zorlaştırır.

Bu nedenle, kese içinde embriyo olup olmadığının anlaşılması için gebeliğin 7. haftasından itibaren ultrason muayenelerinin yapılması önerilir.

Çünkü ultrason daha önce yapılırsa embriyo sağlıklı olmasına rağmen çok küçük olduğu için görülmeyebilir.

Boş Gebelik Tekrar Olur Mu?

Evet. Nadir de olsa bir kadının birden fazla boş gebelik yaşaması mümkündür.

Bu durumlarda sağlıklı gebe kalmaya engel olan problemleri tespit etmek için testler yapılabilir. 

Boş gebelik olmasına neden olan problem tespit edildikten sonra, doktor gözetim ile hamile kalma şansını artırmak için tedaviler başlatılabilir.

Çoğu durumda boş hamilelik geçirdikten sonra kadının normal şekilde hamile kalması mümkündür.

Ancak tekrar denemeden önce, özellikle boş gebeliğin alınması kürtajla olmuşsa, kadının vücudunun dinlenmesi için yaklaşık 3 adet dönemi beklenmesi önerilir.

Boş Gebeliği Önlemek Mümkün Mü?

bos gebelik
bos gebelik

Kromozomlarda oluşan bir bozukluk nedeniyle boş gebelik olduğu durumlarda önlemenin bir yolu yoktur.

Ancak aşağıdaki gibi basit önlemler alarak, boş gebeliğin risklerini azaltmak mümkündür.

Beslenme

Beslenme, B, kompleks vitaminleri (B2, B6, B9 ve B12) içeren gıdalar açısından zengin olmalıdır:

  • Et (balık, karaciğer, dana eti); 
  • Yeşil sebzeler (lahana ve ıspanak);
  • Kuruyemişler (fındık, badem, ceviz). 

Meyveler, baklagiller ve sebzeler günlük olarak beslenmede bulunmalıdır. Yağ ve şekerden kaçınmak da sağlıklı beslenmeye katkıda bulunur.  

Erkeğin de beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor, çünkü sperm kalitesine doğrudan etki ediyor. Eğer spermler kalitesiz ise yumurtayı döllemeden önce bile ölebilir.

Kadın da yumurtalarını ve rahmini sağlıklı tutmak için doğru ve sağlıklı beslenmelidir.

Tıbbi muayene ve takip

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi etmek veya önlemek (örneğin frengi ve bel soğukluğu), boş hamileliği önleyen başka bir önlemdir. Bu nedenle, hamile kalmayı düşünmüyorsanız, bu tür hastalıkların önlenmesi çok önemlidir.

Rutin muayenelere gitmek ve tıbbi tavsiyelere (jinekolog ve ürolog) uymak da boş gebeliği önlemeye yardımcı olur.

Boş gebelik, kesenin oluştuğu, ancak embriyo olmadığında gerçekleşir. Normal hamilelik belirtileri olduğundan, bu hamileliği tespit etmek zordur.

Neyse ki, B vitaminleri açısından zengin beslenme gibi önleyici tedbirler var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.