Hamileyken

Belirti Olmadan Hamilelik Olur Mu?

27.08.2021
630
Belirti Olmadan Hamilelik Olur Mu?

Mide bulantısı, kusma, göğüs ağrısı ve aşırı yorgunluk hamilelik belirtilerinden bazılarıdır. Yukarıdaki belirti olmadan hamilelik olur mu bu yazımızda açıklıyoruz.

Çoğu zaman, belirtiler hamilelik olasılığını gösteren işaretlerdir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Peki, belirti olmadan hamilelik olur mu? Gebeliğin ilk haftalarında belirti gösteren kadınlar varsa, tüm gebelik boyunca belirti göstermeyen ya da rahatsızlığı sonradan ortaya çıkanlar da vardır.

İşte o zaman şu sorular ortaya çıkıyor: “Fakat neden bazı kadınlar hamilelik belirtilerini yaşarken diğerleri yaşamaz?”; “Bu normal mi?” Bu yazıda, bu sorulardan bazılarını açıklığa kavuşturuyoruz.

Belirti Olmadan Hamilelik Neden Oluyor?

Semptomlara kadın vücudundaki östrojen ve progesteron hormonlarındaki değişiklikler neden olur. Tüm kadınlar bu hormonal dalgalanmalara eşit derecede duyarlı olmadığından, karakteristik belirtilerin (bulantı, yorgunluk, kusma, baş dönmesi vb.) farkında olmayabilirler.

Bazı kadınların, hamile kalmadan önce bile, adet döngüsü sırasında büyük hormonal dalgalanmalara sahip olma eğiliminde olduklarını ve bu nedenle, hamileliğe özgü bu ilk semptomlar için daha az duyarlı olduklarını unutmayın. Hatta bazıları örneğin meme büyümesi, ruh hali değişimleri veya alt karın ağrısı gibi menstrüasyonun başlangıcı ile karıştırılabilir.

Bazen hamileliğin belirtileri daha sonra (hamileliğin 12. haftasından sonra) ortaya çıkar ve bu da kadının adet görmemesinin (ki bu her hamilelikte her zaman olmaz) başka bir nedeni olduğunu düşünmesine neden olur.

Diğer zamanlarda, kadının adetinin başlaması gereken zamanda kanama olur ve bunun adet olduğunu düşünür. Bunun nedeni, embriyonun rahime implantasyonunu işaret eden nidasyon kanamasıdır.

Belirti olmadan hamilelik birçok kadın için olumlu olabilir. Ancak dikkatli olun, hayattaki her şeyde olduğu gibi ters giden bir şeyler var. Erken gebelikten haberdar olmamak ciddi sonuçlara yol açabilir.

Belirti Olmadan Hamilelik Riski Nedir?

Kadın erken gebelikte bebek beklediğini fark ederse, belirti göstermese de prensipte önemli bir sorun olmayacaktır. Ancak kadın hamile olduğunu çok geç öğrenirse durum değişebilir.

Kadın kendi içinde bir yaşam kurduğunun bilgisine sahip olmadığı için bilgi arama dürtüsü de olmayacak ve bu çok özel aşamaya (doğum öncesi ve sonrası kurslar gibi) hazırlanmak için herhangi bir yardım da alamayacaktır.

Belirti olmadan hamilelik nedeniyle, hamilelikte çok önemli olan doktor kontrolleri de aksaklığa uğrayacaktır. Bu kontrol eksikliği, özellikle hamilelik sırasındaki ilgili teşhis testleri (hamilelik sırasında kan örnekleri ve ultrasonlar) ile ilgili olarak, komplikasyonları tetikleyebilir.

Hamilelikte tıbbi takibin olmaması, diğer birçok durumun yanı sıra, anne-fetüs sağlığını tehlikeye atan besin eksikliklerini tetikleyebilir. Eksik olabilecek besinlerden biri, Nöral Tüp Defektlerini (NTD) önlemek için hamileliğin ilk üç ayında tüm hamile kadınlara önerilen bir takviye olan folik asittir.

Ek olarak, kadın hamile olduğunun farkında olmadan, diğerlerinin yanı sıra alkollü içki içmek, hamilelikte alınmaması gereken ilaçları almak gibi hamileliğe zararlı yaşam alışkanlıklarına devam edebilir.

Olası komplikasyonlardan nasıl kaçınılır?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız ideal olan, düzenli doktor kontrolünde olmanızdır. Aksine, şu anda hamile kalmak istemiyorsanız, istenmeyen bir hamilelikten kaçınmak için bir doğum kontrol yöntemi benimsemeniz önerilir. Almayı unutursanız veya korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, mümkün olan en kısa sürede uzman tıbbi yardım almak en iyisidir.

Belirti Olmadan Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

belirti olmadan hamilelik
Belirti olmadan hamilelik

Belirti olmadan hamilelik varsa teşhis etmek zor olabilir. Bununla birlikte, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ancak kilo alımı veya adet gecikmesi gibi bazı ana belirti ve semptomları tanımlamakta güçlük çekiyorsanız, aşağıdakiler gibi diğer belirtilerin farkında olabilirsiniz.

  • Ağrılı ve şişmiş göğüsler;
  • Daha sık idrara çıkma;
  • Yorgunluk;
  • Mide bulantısı ve kusma;
  • Bazı yiyeceklere veya kokulara karşı hassasiyet.

Ve elbette, belirti olmadan hamilelikten şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışmaktan daha iyi bir şey yok! Doktorunuz klinik muayene yapabilecek ve ek testler talep edebilecektir. Bu şekilde hamile olup olmadığınızı kesin olarak bileceksiniz. Kadınların jinekologlarını yılda en az bir kez görmeleri gerektiğini unutmayın.

Hamile kalıp hiçbir şey hissetmemek mümkün mü?

Genellikle hamileliğin ana belirtisi adet gecikmesidir. Elbette her ay, hep aynı saatte adet gören bir kadın için adeti geciktiğinde farklı bir şey olduğunu anlamak nispeten kolaydır. Ancak bu belirti olmadan hamilelik vakalarının genellikle adetleri düzensiz ve genellikle adetleri uzun olan hastalarda meydana geldiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bazı kadınlar, örneğin polikistik yumurtalıkları olanlar, adet görmeden birkaç ay geçirebilir. Ayrıca polikistik overler genellikle hamileliği zorlaştırır. Yani örneğin polikistik overli bir kadın için hamilelik sürpriz olabilir. Bu durum, belirti olmadan hamilelik için ana nedendir.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında tekrarlayan kanama yaşayabilir ve bunu âdet kanaması ile karıştırabilir. Örneğin plasentanın rahim ağzına çok yakın yerleştirildiği durumlarda, tüm hamilelik boyunca âdet kanaması ile karıştırılan kanamalar olabilir.

Kontraseptif kullanımı da hamileliği gizlemeye yardımcı olabilir. Özellikle sürekli doğum kontrol hapı kullanan kadınlar için. Doğum kontrol hapını almayı unutan kadın hamile kalabilir ve normalde adet görmediği için bunu fark edemeyebilir.

Obez kadınlarda belirti olmadan hamilelik daha sık görülür. Bu durumlarda, karındaki yağ birikimi doğum anına kadar rahimdeki hareketi gizleyebileceğinden hamilelik o kadar belirgin olmayabilir.

Hamile olduğunuzu anlamadan doğum olmasına rağmen, bu kadınların mükemmel anne olmalarını engellemiyor. Kadınlar çoğu zaman hamileliği öğrendiklerinde çocuklarını çok iyi anlarlar ve kabul ederler.

Bununla birlikte, belirti olmadan hamilelik geçirdiyseniz, hamileliği anlayamamanıza neyin neden olduğunu bulmaya çalışmak için zihinsel bir değerlendirme yapmanız önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.