Hamileyken

Belirti Göstermeyen Gebelik Mümkün Mü?

24.04.2022
94
Belirti Göstermeyen Gebelik Mümkün Mü?

Belirti göstermeyen gebelik çok nadir görülse de mümkündür. Bazı kadınlar tüm hamilelik boyunca bile hassas göğüsler, bulantı veya yorgunluk gibi herhangi bir belirti fark etmeden hamile kalabilir. Hatta adet kanaması devam edebilir ve karnı bile belirginleşmeyebilir.

Belirti göstermeyen gebelikler nadirdir, ancak bazı kadınlarda doğumun yaklaşmasına kadar bile sürebilir. Doğum öncesi takip yapılmadığından bebeğe ve anne adayına bazı riskler getirebilir.

Bunun olmasını önlemek için doğum kontrol hapları gibi yöntemler kullanılmalı ve korunmasız ilişki meydana gelirse doktora danışılmalıdır.

Hamileliğin başlangıcında kadınlarda her zaman belirtiler olmaz, biliyor muydunuz? Bazı kadınlar hamileliğin ilk birkaç gününde belirtiler göstermeye başlarken, bazıları tüm hamilelikleri boyunca hiçbir şey hissetmeyebilir! Peki bu “olgu” neden oluyor? Gebeliğin başlangıcında ve gebelik dönemi boyunca hiçbir belirti hissetmemek mümkün mü?

Belirti Göstermeyen Gebelik Neden Olur?

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı belirtiler, mide bulantısı ve kusma, göğüs ağrısı, kramp ya da ruh hali gibi değişiklikler kimi kadında ortaya çıkmaz. Bazı kadınların hormonları öyle düzenli salınır ki bu da kadının ani değişiklikleri algılamasını önler.

Bu nedenle belirtiler kadının algılayacağı kadar şiddetli olmaz. Yani salgılanan hormonlar kadın vücudu tarafından tolere edilir.

Semptomlara genellikle progesteron ve östrojen gibi hormonlarda önemli bir artış neden olur. Belirti göstermeyen gebelikte olan şu ki, bu kadınlar hormonlara karşı daha fazla toleransa sahipler ve bu nedenle hormon artışında etkiler yaşamayabilir.

belirti gostermeyen gebelik neden olur
Belirti göstermeyen gebelik neden olur

Hamile kalmadan önce yüksek hormon seviyesi olan kadınlar, hormonal artış nedeniyle en güçlü semptomlara karşı daha az duyarlı olma eğilimindedir.

Ek olarak rahmin önünde plasenta bebeğin hareketlerinin anne tarafından hissedilmesini önler. Bu da kadının gebelik ilerleyene ve hatta doğum yaklaşana kadar hamile olduğunu anlamasını güç hale getirir.

Kanama neden ortaya çıkar?

Belirti göstermeyen gebelik sırasında ortaya çıkabilecek vajinal akıntı, genellikle adet gören kadınlar tarafından karıştırılır. Yerleşme kanaması olarak bilinen bu durum kadının adet gördüğünü sanmasına ve hamile olduğunun farkına varmamasına neden olur.

Belirti göstermeyen hamilelikte kanama diğer faktörlerden de kaynaklanabilir. Bu süre adetin gerçekleşeceği günlere denk geldiğinden, kadın hamile olmadığını düşünür.

Ek olarak, hamilelik ilerledikçe rahim boyutu artar, bu da kılcal damarlarının yırtılmasına ve kanamaya katkıda bulunur. Bu şekilde kadın hamile olmadığına inanmaya devam eder.

Göbek neden görünmez?

Belirti göstermeyen hamileliği olan bazı kadınlar, hamileliğin en belirgin özelliği olan karnın büyümesini bile fark etmeyebilir ya da karnı çok çıkıntılı olabilir. Yani bebek kadının omurgasına yakın gelişebilir.

Özellikle aşırı kilolu kadınlarda belirti göstermeyen gebelikte kadının karnın büyüdüğünü fark etmesi daha güç olmaktadır.

Belirti Göstermeyen Gebeliğe Başka Hangi Faktörler Yol Açar?

Kadının psikolojik durumu da belirti göstermeyen hamileliğe katkıda bulunabilir. İstemeden hamile kalan kadınlar ya da korktuğu için baskı altında hamile kalan kadın da belirtisiz gebelik yaşayabilir.

Bu vakalardaki psikolojik etki, kadının hormona karşı duyarsızlaşması nedeniyle hamilelik belirtilerinin daha az olmasına neden olur.

Belirti göstermeyen gebelik iyi gibi görünse de doktor her şeyin yolunda gidip gitmediğini araştırmalıdır. Belirti göstermeyen hamile kadınlarda kanama kesinlikle bir uyarı işareti olacaktır. Bu durumlarda doktor tarafından progesteron hormonu önerilebilir.

Belirti Göstermeyen Gebelik Riskleri Nelerdir?

belirti gostermeyen gebelik riskleri
Belirti göstermeyen gebelik riskleri

Kadının hamile olduğunu bilmemesi, bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek sorunları da beraberinde getirebilir. Çünkü kadın hamile olduğunu bilmediğinden hamilelik kontrollerine de gitmez ve olası problemleri önceden bilemez. Bu da hem anne adayı hem de bebek için risklidir.

Ek olarak belirti göstermeyen gebelikte kadın, hamilelikte zararlı olan alkollü içecekler, sigara veya ilaçlar içmek gibi bebeğe zararlı olabilecek alışkanlıkları sürdürmeye devam eder. Bilindiği gibi hamile olduğunu bilmeden alkol almak çok zararlı olabilmektedir.

Örneğin folik asitte olduğu gibi hamilelik sırasında alınması gereken takviyeler de vardır. Belirti göstermeyen gebelik yaşayan kadın, özellikle de planlanan bir hamilelik olmadığı durumlarda, hamile kalmadan önce folik asit alımına başlamadığı için bebekte çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.