Hamileyken

Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

24.09.2021
627
Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Bel ağrısı hamilelik belirtisi olabilir, ancak hamile kadında rahmin büyümesi ve duruş değişikliği nedeniyle hamileliğin 3. trimesterinde daha sık görülür.

Gebelik sırasında kadının vücudu, nihai bir döllenme ve hamileliğe hazırlanmak için bir dizi değişikliğe uğrar. Bel ağrısı hamilelik belirtisi mi? Aşağıda cevabını geniş şekilde bulacaksınız.

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Erken gebelik belirtisi olarak bel ağrısı olabilir. Adet gecikmesi, hamileliği düşündüren ana semptomlardan biridir ve bel ağrısı daha az yaygın olduğu için genellikle ilk ortaya çıkar. Ancak hamileliğin başlangıcında da bel ağrısı mevcut olabilir.

5 günden fazla adet gecikmesi varsa, hamile olduğunuzu doğrulamak veya dışlamak için bir hamilelik testi yapılmalıdır.

Mide bulantısı ve kusma

Gebeliğin erken döneminde ortaya çıkabilecek diğer semptomlar, gebeliğin ilk gününden itibaren ortaya çıkabilen ve ilk aylarda kadınlara eşlik edebilen bulantı ve kusmadır. Hamileliğin başlangıcında oluşan bulantı genellikle zamanla azalır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında mide bulantısı veya kusma yaşamayan kadınlar da vardır.

Kramplar ve karında şişkinlik hissi

Kadınlar ayrıca, embriyonun rahme yerleşmesindeki ilk değişiklikler nedeniyle oluşan karında hafif kramp veya şişkinlik hissi yaşayabilir.

Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sırasında bel ağrısı hamilelik belirtisi olarak görülebilir.

Daha az görülen semptomlar

Bazı kadınlar, az miktarda pembe veya kahverengi akıntı varlığını bildirmektedir. Buna nidasyon veya yerleşme kanaması da denir. Hamileliğin erken belirtilerinden olsa da bu semptom nadirdir.

Hamilelik ilerledikçe ortaya çıkan diğer semptomlar, artan göğüs hassasiyeti, uyuşukluk, kabızlık ve mide ekşimesi hissidir.

Hamilelik olduğunu düşündüren belirtiler varsa, hamilelik testi için aile doktorunuza veya jinekoloğunuza danışın.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri

bel agrisi hamilelik belirtisi midir
Bel ağrısı hamilelik belirtisi midir?

Bel ağrısı hamilelik belirtisinden biridir. Ancak, beliniz ağrıyorsa mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Adet döneminin yarattığı rahatsızlık bel bölgesinde ağrıya ve kramp hissine neden olabilir.

Hamilelikte en sık görülen bel ağrısı türü pelvik ağrıdır ve bunun çeşitli nedenleri olabilir:

  • Obstetrik bozukluklar, hamilelik sırasında meydana gelen normal değişiklikler veya kürtaj (rahim kazıma), ektopik gebelik, düşük veya düşük tehdidi gibi hamilelik komplikasyonları;
  • Üreme sistemi bozuklukları (hamilelikle ilgisi olmayan);
  • Diğer organ bozuklukları, özellikle sindirim sistemi ve idrar yolu.
  • Gebeliğin sonunda pelvik ağrı doğumun başlamasından kaynaklanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.